Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Denní report – čtvrtek 16.08.2012

16.08.2012 | 22:39 0 Komentářů

ČR: O zisk pražské burzy se zasloužila Erste Bank, SRN: Německé akcie v závěru posílily, USA: Wall Street na dohled letošním maximům, pozitivní nálada pokračuje

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza zahajovala dnešní seanci v záporném teritoriu poblíž úrovně 930 bodů. Nicméně z této hranice se začal index postupně zvedat a zakončil obchodní den nad hodnotou 940 bodů se ziskem +0,65%. K tomu nejvíce přispěly akcie Erste bank, které posílily až k metě 400 Kč, což je přírůstek o 3,59%. Naopak druhý bankovní zástupce Komerční banka oslabovala a korigovala tak částečně slušné nárůsty z předchozích dní. Titul uzavřel na 3809 Kč se ztrátou -1,32%. Ostatní likvidnější spadové emise výraznější kurzotvorné změny nezaznamenaly. Čez stagnoval u úrovně 940 Kč, nepatrně si polepšilo NWR (96 Kč +0,87%). Proti předchozím dním se částečně zlepšily objemy obchodů, když Komerční banka se dostala nad 300 mio., Čez nad 250 mio. Kč a Erste Bank přes 100 mio Kč.

Podnikové zprávy

JPMorgan zvyšuje cílovou cenu pro Komerční banku (BAAKOMB) na 4500 Kč z původních 4100 Kč při doporučení „overweight".

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Index spotřebitelských cen CPI v červenci dle očekávání zaznamenal hodnoty -0,5 % (m/m) a 2,4 % (y/y) (odhad -0,5 % a 2,4 %). Předchozí hodnoty činí -0,1 % a 2,4 %.

Očekávané události

8:00 Indexy cen výrobců PPI (červenec): odhad 0,3 % (m/m) a 1,2 % (y/y), předchozí -0,4 % a 1,6 %

Eurozóna

10:00 Běžný účet platební bilance (červen): předchozí -2,5 mld. EUR (bez očištění) a 10,9 mld. EUR (sezónně očištěno)
11:00 Obchodní bilance (červen): odhad 5,0 mld. EUR (sezónně očištěno) a 9,5 mld. EUR, předchozí 6,3 mld. EUR a 6,9 mld. EUR

Popis trhu

Německé akcie se po většinu dnešní seance udržovaly v blízkosti svých včerejších hodnot. Po otevření zámořských trhů však zamířily severním směrem. Evropské obchodování ráno přibrzdila zpráva o slabších přímých zahraničních investicích v Číně, kterou vyvážily lepší červencové maloobchodní tržby v Británii. S příchodem zámořských investorů povzbuzených lepšími čísly ze stavebnictví však získali převahu kupci. Index DAX končí se ziskem 0,71% na 6 996 bodech. O více než 3% dokázalo posílit Metro (MEO +3,5%), Merck (MRK +3,6%) a Commerzbank (CBK +3,4%). Mercku pomohly dobré výsledky konkurenční Novozymes. Jediné tituly, které významněji oslabily jsou Fresenius Medical (FME -1,4%) a Fresenius (FRE -0,5%).

Podnikové zprávy

HSBC zvyšuje cílovou cenu pro Siemens (SIE) na 82 EUR z původních 76 EUR při doporučení „neutral."

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

15:55 Spotřebitelská důvěra michiganské univerzity (srpen – předběžná): odhad 72,3 b., předchozí 72,3 b.
16:00 Předstihové ukazatele (červenec): odhad 0,2 %, předchozí -0,3 %

Popis trhu

Letošní srpen na rozdíl od toho loňského zatím investorům servíruje chutné a stravitelné menu, když index S&P 500 se během dnešního obchodování přiblížil letošním maximům z počátku dubna (1 422b.), když se v jednu chvíli obchodoval až nad hranicí 1 417b. Ukazuje se tak, že očekávání možné pomoci ze strany centrálních bank jak v US tak v Evropě zastiňuje obavy z možného zpomalení globální ekonomiky i přetrvávajících problémů v eurozóně. Současně s růstem akcií dnes klesl index "strachu," resp. volatility VIX pod hranici 14b., což by však pozorné investory mělo vzhledem k historickým implikacím okolo takto nízké hranice spíše varovat. Dnes se dařilo především technologickým titulům a producentům základních materiálů, které těžily z růstu cen komodit v návaznosti na oslabení US dolaru. Naopak pohled na ztrátové sektory naznačuje, že investoři již několik dní po sobě opouštějí defenzivnější sektory (telekomunikace, zdravotnictví, utility).

Podnikové zprávy

Renaissance Capital snižuje doporučení pro Philip Morris (PM) na „prodat" z původního „držet." Cílová cena byla naopak zvýšena na 92 USD z původních 90 USD.

Strojírenská společnost Caterpillar (CAT) dospěla k předběžné dohodě s dělníky v jejím výrobním závodě v Illinois. Nespokojení zaměstnanci tak po 4 měsících ukončili stávku. Smlouva, která musí být ještě ratifikována odbory, zahrnuje plán mzdové kompenzace na příštích 6 let a jednorázový bonus pro všechny stávkující. Navzdory pracovním sporům nepředstavovala stávka pro společnost závažný problém. Protestující zaměstnanci byli nahrazeni dočasnou pracovní silou a produkce tak nebyla přerušena.

Těžařský gigant BHP Billiton (BHP) prohlásil, že existuje reálná možnost propouštění v jeho australských uhelných dolech, pokud bude cena komodity nadále klesat. Australské termální uhlí od začátku roku odepsalo 18 %. K propouštění v australském regionu již přistoupilo konkurenční Rio Tinto (RIO). Zásadním faktorem bude další vývoj v Číně, kde se jakékoliv negativní ekonomické zprávy okamžitě odrazí na komoditním trhu v podobě klesajících cen. BHP již před časem opustil svůj ambiciózní investiční plán v objemu 80 mld. USD, který byl schválen minulý rok v době, kdy komoditní ceny mířily vzhůru.

Americká technologická společnost Cisco (CSCO) včera zveřejnila své hospodářské výsledky, které překonaly očekávání investorské veřejnosti. Tržby vzrostly na 11,69 mld. USD (+4,4 % y/y) a předstihly tržní očekávání ve výši 11,6 mld. USD. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) si vedl ještě lépe, když se vyšplhal na 2,53 mld. USD (0,47 USD na akcii) (+15 % y/y) a také překonal analytický konsensus, který počítal se 2,48 mld. USD (0,46 USD na akcii). Společnosti pomohla strategie snižování nákladů (společnost propustila již 7800 zaměstnanců) a nízkých cen, které přilákaly nové zákazníky. Tento přístup pomohl vykompenzovat slabý evropský region, který generuje 20 % tržeb. Zřejmě nejvíce však investorskou poptávku podpořilo navýšení dividendy o 75 % z 8 na 14 centů na akcii. U analytiků před zveřejněním výsledků mírně převládala nákupní doporučení.

Americký obchodní řetězec Wal-Mart (WMT) dnes zveřejnil své hospodářské výsledky. Tržby vzrostly na 114,3 mld. USD (+4,5 % y/y), avšak zaostaly za 115,8 mld. USD, které očekával trh. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) činil 4,02 mld. USD (1,18 USD na akcii) (+5,6 % y/y) a překonal analytický konsensus ve výši 3,97 mld. USD (1,17 USD na akcii).Za vyšším ziskem stály rostoucí výnosy v obchodech v USA, které vzrostly o více než 2 %.
Vedení zvýšilo výhled pro zisk na akcii pro letošní rok na 4,83 až 4,93 USD z předchozích 4,72 až 4,82 USD. Negativně však působí prohlášení, že společnost zřejmě nedosáhne na očekávání trhu pro třetí kvartál. U analytiků před zveřejněním výsledků převažovala nákupní doporučení.

Chádí El-Moussawi, analytik
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.