Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Denní report – čtvrtek 16.05.2013

16.05.2013 | 22:06 0 Komentářů

ČR: Erste a Telefonica pomohly burze k růstu, SRN: Německý DAX lehce v záporu, USA: Americké akcie poslal do mínusu komentář šéfa Fedu ze San Francisca ohledně QE

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index vývozních cen v březnu meziročně vzrostl o 2,6 % po předchozím růstu o 0,8 %.

Index dovozních cen v březnu meziročně vzrostl o 1,1 % po předchozím poklesu o 0,5 %.

Index výrobních cen v průmyslu meziměsíčně v dubnu poklesl o 0,5 % při očekávaném poklesu o 0,1 %, meziročně vzrostl o 0,5 % při očekávání +0,9 %. Předchozí hodnoty byly 0,0 % (m-m) a 1,0 % (r-r).

Popis trhu

Pražská burza si i po čtvrtečním obchodování udržuje růstovou „tradici" tohoto týdne. Index PX si mírně polepšil na 985 bodů (+0,45%), když hlavní zahraniční trhy nevykazovaly výraznější změny. Největší aktivita byla ke spatření na akcií ČEZU a Erste, když oba tituly se v objemech dostaly přes 200 mil. Kč. Zatímco ČEZ stagnoval na 562 Kč, tak Erste si polepšila o téměř +2% a obchodovala se o 100 Kč výše než její energetický kolega. Komerční banka nedokázala přejít přes 3800 Kč. Na psychologické metě 300 Kč se ukázala Telefonica 02 (+1%). Těžební NWR představila mírně horší než očekávané výsledky za 1Q, zatímco zveřejněný výhled byl lepší než očekávání trhu. Vzhledem k předchozímu propadu akcií, by se cena NWR mohla v dohledné době držet poblíž 40 Kč mety (-3,8%). V červeném zakončila také mediální CETV (-1,7%). Naopak skok vzhůru +4% zaznamenal Fortuna, jako by povzbuzena marným sázením fanoušků na úspěch našich hokejistů. Díky aukci zaznamenal růst +1,5% na 540 Kč Pegas.

Podnikové zprávy

New World Resources

Těžařská společnost New World Resources v prvním kvartále svého současného fiskálního roku dosáhla ztráty 80 milionů euro, když se očekávala ztráta ve výši 76 milionů. Tržby poklesly v meziročním srovnání o 31 % na 240 milionů eur. Společnost snížila výhled pro letošní produkci uhlí na 9-10 milionů tun a chystá se provést dočasná úsporná opatření jako například okamžité plošné snížení mezd o 10 % za účelem zlepšení své finanční pozice.

Komentář analytiků:

Těžební společnost NWR dnes před otevřením trhu představila své hospodářské výsledky za 1Q 2013. NWR představilo výsledky, jenž byly téměř v souladu jak s naším očekáváním, tak s očekáváním trhu. Společnost tedy vykázala za první letošní čtvrtletí ztráty na všech úrovních hospodaření, když se do výsledků negativně projevily jak meziroční poklesy prodejů uhlí a koksu, tak meziroční snížení cen těchto komodit. NWR dále představilo revidované cíle na letošní rok a soubor opatření, jenž mají udržet letošní hospodaření na přijatelných úrovních, když se společnost musí potýkat s obtížnými tržními podmínkami.

ČEZ

Elektrárenská společnost ČEZ oznámila, že bude vymáhat náhradu škody vzniklou neochráněnou investicí do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje u mezinárodního rozhodčího tribunálu dle Smlouvy o energetické chartě. Společnost ČEZ uvědomila albánskou vládu o úmyslu vést arbitráž na počátku února poté, co 21. ledna albánský regulační úřad rozhodl o odebrání licence společnosti CEZ Shpërndarje. Albánská společnost již byla vyřazena z konsolidačního celku Skupiny ČEZ a na její hospodářské výsledky tudíž nemá žádný vliv.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Březnová obchodní bilance skončila s přebytkem 22,9 mld. euro. Předchozích +10,4 mld. euro bylo revidováno na +10,1 mld. eur.

Přebytek sezónně očištěné bilance byl 18,7 mld. euro při očekávání +11,5 mld. euro. Předchozích +12,0 mld. eur bylo revidováno na +12,7 mld. euro.

Index spotřebitelských cen meziměsíčně v dubnu klesl podle očekávání o 0,1 % při předchozím růstu o 1,2 %.

Dle konečných údajů pak meziročně v dubnu rostl o 1,2 %, což bylo v souladu s odhady.

Jádrový index CPI rostl meziročně o 1 %.

Komentář analytiků:

Inflace v eurozóně zůstala v dubnu meziročně stabilní ve výši 1,2 %, což bylo v souladu s odhady analytiků. Na míře inflace se nejvíce promítly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 2,9 %. Nejrychlejší růst indexu spotřebitelských cen byl v dubnu evidován v Estonsku ve výši 3,4 % a nejnižší v Řecku, kde poklesnul o 0,6 %. V Německu je míra inflace vykázaná ve výši 1,1 %. Hospodářství eurozóny je sužováno fiskální konsolidací jednotlivých zemí a díky nízké míře inflace má ECB prostor pro další uvolnění.

Očekávané události

Eurozóna:

08:00 Registrace nových aut v EU (duben): odhady: –, předchozí: -10.2%
11:00 Stavební výroba (sezónní očištění, m-m) (březen): odhady: –, předchozí: -0.8%
11:00 Stavební výroba (očištěno o počet pracovních dnů, r-r) (březen): odhady: –, předchozí: 0.8%

Popis trhu

Německý DAX 30 před koncem obchodování klesá o 0,06 % na 8357,27 b. Nejvíce ztrácejí akcie Commerzbank (-3,85 %). Kvůli ex-date poklesly také akcie Deutsche Boerse (-5,72 %) a Continentalu (-2,15 %). Infineon ztrácí 1,81 % po sníženém doporučení od UBS. Naopak zvýšené doporučení od Natixis pomohlo akciím HeidelbergCement (+1,48 %). Akcie Deutsche Telekom rostou o 3,05 %, Beiersdorf o 2,50 %.

Podnikové zprávy

HeidelbergCement

Německý HeidelbergCement získal zvýšené doporučení od Naxitis na „neutral" z „redukovat".

USA

Hlavní zprávy

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden vzrostl na 360 tis. z předchozích 328 tis. (před revizí 323 tis.) při odhadu 330 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti ke 4. květnu poklesly na 3009 tis. při očekávaní poklesu na 3000 tis. Předchozích 3005 tis. bylo revidováno na 3013 tis.

Započatá výstavba v dubnu dosáhla 853 tis., když se očekávalo 970 tis.
Negativně překvapila také revize předchozí hodnoty z 1036 tis.na 1021 tis.

Počet stavebních povolení se zvýšil na 1017 tis. při odhadech 941 tis. Březnových 902 tis. bylo revidováno na 890 tis.

Sezónně očištěný index spotřebitelských cen (CPI) klesl v dubnu meziměsíčně o 0,4 %, když prudký pokles ceny benzínu kompenzoval menší nárůst cen potravin. Ceny energií klesly o 4,3 %. Ceny benzínu klesly o 8,1 %. Ceny potravin vzrostly o 0,2 %. Jádrový CPI, jenž vylučuje volatilnější ceny potravin a energií se zvýšil o 0,1 %. Analytici očekávali pokles širšího CPI o 0,3 % a u jádrového CPI růst o 0,2 %. Meziročně spotřebitelské ceny rostly o 1,1 %, nejméně od konce roku 2010. Jádrová inflace meziročně činila 1,7 %.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu ke 12. květnu klesl na -30,2 b. z předchozích -29,5 b.

Po horším než očekáném indexu z New Yorku byl zveřejněn index z Filadelfie za květen. Index výrobní aktivity z této oblasti rovněž klesl a to na -5,2 b. Očekával se přitom růst na 2 b. z 1,3 b. Subindex nových objednávek klesl z dubnových -1 b. na -7,9 b. Index zaměstnanosti se snížil na -8,7 b. z -6,8 b. Americké indexy obrátily zpět do červených čísel.

Očekávané události

15:55 Spotřebitelská důvěra dle University of Michigan (předběžně): odhady: 78.0 b., předchozí: 76.4 b.
16:00 Předstihové ukazatele (duben): odhady: 0.2%, předchozí: -0.1%

Popis trhu

John Williams, šéf San Francisco Fedu, sdělil, že by centrální banka mohla redukovat nákupy aktiv pokud americká ekonomika poroste jak očekává. V případě zlepšení podmínek na pracovním trhu v následujících měsících, by již v létě mohlo dojít k snížení tempa nákupů. V případě, že se situace bude vyvíjet jak Fed doufá, by kvantitativní uvolňování mohlo být ukončeno někdy později v tomto roce. V současnosti nakupuje Fed každý měsíc na trhu státní dluhopisy a MBS za 85 miliard dolarů.

Americké indexy po Williamsových slovech začaly ztrácet dech a končí v červených číslech, i když se po horších makrodatech držely kolem nuly. Širší S&P 500 oslabil o 0,50 %, Dow Jones odevzdal 0,28 % a Nasdaq poklesl o 0,18 %. Z jednotlivých titulů lze zmínit pokles akcií Walmartu (-1,74 %) po výsledcích a zveřejněném výhledu. Naopak rally se po výsledcích odehrála u Cisca (+12,5 %).

Podnikové zprávy

Amazon a eBay

Lazard Capital zahájil pokrývání Amazonu a eBay s doporučením „koupit". U Amazonu stanovila cílovou cenu na 310 dolarů a u eBay na 65 dolarů.

Cisco

Cisco Systems, jedna z největších počítačových firem dominující na poli síťových prvků, dosáhla v 3Q svého fiskálního roku zisku 51 centů na akcii, čímž překonala odhady trhu na 49 centech. Tržby ve výši 12,22 miliardy dolarů lehce překonaly konsensus 12,20 miliardy dolarů. Ve stejném kvartále před rokem firma vydělala 48 centů na akcii při tržbách 11,6 miliardy. Ciscu se tedy daří nadále pokračovat ve stabilním růstovém trendu, co se týče tržeb a EPS. Hrubá marže, důležitý ukazatel vypovídající o budoucí výnosnosti, se zvýšila z 62,3 % v předchozím kvartále na 63 %.

Firma je poslední dobou tažena akvizicemi a nadále se snaží držet svého jádrového byznysu. Minulý měsíc Cisco koupilo Ubiquisys za 310 milionů USD. Mezi další nedávné akvizice patří také například nákup Intucell za 475 milionů USD nebo Meraki za 1,2 miliardy USD.

Akcie (CSCO) včera reagovaly po ohlášení výsledků v after-marketu prudkým růstem a nyní se v pre-marketu nachází o 9,19 % výše oproti včerejší zavírací hodnotě.

Wal-Mart

Obchodní řetězec Wal-Mart v 1Q dosáhl podle očekávání zisku na akcii 1,14 dolarů. Před rokem zisk na akcii činil 1,09 dolarů. Tržby ve výši 114,19 miliardy dolarů lehce zaostaly za odhadovanými 116,1 miliardami dolarů.

Investory poněkud zklamal výhled zisku na 2Q, který očekává v rozmezí 1,22-1,27 dolarů. Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadovali 1,29 dolarů. Za sníženým výhledem stojí pomalý růst americké ekonomiky a vyšší daně.

Berkshire Hathaway

Ratingová agentura S&P snížila rating o jeden stupeň na AA z AA+ investičnímu holdingu Berkshire Hathaway (BRK), kterému předsedá slavný investor Warren Buffett. Rating byl snížen z důvodu revize kritérií, jakými ohodnocuje ratingová agentura pojišťovny. Dle agentury nižší rating pro BRK reflektuje závislost na pojišťovacím byznysu, který generuje nejvíce prostředků pro výplatu dividend. S&P sdělila, že výhled pro Berkshire Hathaway je negativní, avšak byl potvrzen silní finanční profil společnosti.

Advanced Micro Devices

Investiční banka Goldman Sachs snížila doporučení pro Advanced Micro Devices (AMD) na prodat z neutral. 12ti měsíční cílovou cenu pro akcie AMD má analytik Goldman Sachs stanovenou na 2,5 USD. Akcie AMD včera uzavřely na 4,38 USD. Dnes zahajují akcie kvůli prodejnímu doporučení níž o 14 %.

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.