Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Denní report – čtvrtek 12.12.2013

12.12.2013 | 22:10 0 Komentářů

ČR: Další citelný pokles, SRN: Commerzbank v čele poklesu, USA: Třetí ztrátový den v řadě

Pražská burza

Očekávané události

10:00 Běžný účet platební bilance (říjen): odhady: 0.60 mld., předchozí: -2.94 mld.

Popis trhu

Pražská burza se po jednodenní pauze vrátila k poklesům a téměř celý trh oslaboval. Index PX ztrácel v průběhu celého dne a zakončil slabší o 1,18% na 966,43 bodech. Tato hodnota je nejnižší od poloviny října. Tímto poklesem se domácí index přiblížil hranici 200 MA, který je na úrovni 964 bodů. Největší ztráty si připsaly tituly s vysokou váhou. Erste Group oslabila o 2,6%, ČEZ si odepsal 2,4%. Po druhé ve hře 200 MA (523 Kč), v tomto případě však po několikadenním odolávání v případě ČEZu byla tato hranice prolomena. Z podnikových zpráv lze zmínit u těchto titulů odmítnutí nabídky Erste ze strany chorvatské vlády na převzetí tamní HPB. Absolutně nejvyšší ztrátu si připsaly akcie Orco (-6,6%), kde pokračují rozpory mezi hlavními akcionáři. V červených číslech zakončilo i NWR, kde se stěží za dané situace na trhu s uhlím hledají noví kupci. V zelených číslech zakončila den pouze pojišťovna VIG (+1,3%) a mediální CME. VIG pokračuje v umazávání ztrát po propadu spojeném s výsledky a prodejem významného podílu akcií na trhu.

Podnikové zprávy

Lobkowicz

Pivovárnická skupina Lobkowicz, vlastnící 7 pivovarů, zvažuje emisi nových akcií na pražskou burzu. Tisková mluvčí dnes médiím sdělila, že vedení společnosti vážně diskutuje nad navýšením kapitálu prostřednictvím soukromého úpisu nových akcií.

„Zaregistrovali jsme poptávku po našich cenných papírech z řad obchodních partnerů a také zákazníků, kteří si oblíbili pivo z našich regionálních pivovarů" uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel Zdeněk Radil. „V tomto momentě uvažujeme o primární emisi akcií mateřské společnosti Pivovary Lobkowicz Group, které by měly být okamžitě po emisi přijaty k obchodování na trhu Start Burzy cenných papírů Praha."

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Průmyslová produkce meziměsíčně v říjnu (sezónně očištěno) poklesla o 1,1 % při odhadech růstu o 0,3 %. V předchozím měsíci byl zaznamenán pokles o 0,2 %.

Meziročně průmyslová produkce očištěná o počet pracovních dnů vzrostla o 0,2 % při očekávání růstu o 1,1 %. Předchozí hodnota +1,1 % byla revidována na +0,2 %.

Popis trhu

Německé akcie potřetí v tomto týdny zamířily do červených čísel, když investory dále znervózňuje možnost dřívějšího utažení měnové politiky v USA. Dnešní horší data z amerického trhu práce (nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti) tyto obavy rozptýlit nedokázala. Index DAX zakončil obchodování 9 017 bodů, což je pokles o 0,66%. Nedařilo se zejména Commerzbank (CBK -2,5%), výrobci hnojiv K+S (SDF -2,3%) nebo polovodičovému Infineonu (IFX -2,1%). Prodejnímu tlaku nejlépe odolává zdravotnický Fresenius (FRE +0,3%), jeho dcera Fresenius Medical (FME +0,2%).

USA

Hlavní zprávy

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden vzrostl na 368 tis. z předchozích 300 tis. při odhadu 320 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 30. listopadu vzrostly na 2791 tis. při očekávání poklesu na 2743 tis. Předchozích 2744 tis. bylo revidováno na 2751 tis.

Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,7 % při očekávání růstu o 0,6 %. Předchozích +0,4 % bylo revidováno na +0,6 %.

Dovozní ceny se v listopadu meziměsíčně snížily o 0,6 % a meziročně poklesly o 1,5 % (odhad -0,7 % a -1,7 %) Předchozí hodnoty po revizi činily -0,6 % a -1,6 %.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu k 8. prosinci vzrostl na -30,9 b. z předchozích -31,3 b.

Očekávané události

14:30 Index cen výrobců (m-m) (listopad): odhady: 0.0%, předchozí: -0.2%

Popis trhu

Americké akcie po většinu dnešního dne ztrácely a přestože v druhé polovině byla snaha ztráty korigovat, díky poklesu v samotném závěru se hlavním indexům do kladných hodnot dostat nepodařilo. Dow Jones oslabil o 0,66%, technologický Nasdaq si vedl lépe a ztratil pouze 0,14%. Se včerejším výrazným poklesem je to již třetí záporný den v řadě. Tón obchodování udávaly lepší ekonomická data, která opakovaně vířila otázku ohledně zahájení utahování měnové politiky. Hlavním impulsem k tomuto již klasickému reversnímu vývoji byla lepší data o maloobchodních tržbách. Podle posledního průzkumu agentury Bloomberg z konce minulého týdne již 34% ekonomů očekává, že FED s utahováním šroubů začne již na svém zasedání v příštím týdnu.
Z indexu Dow Jones si jednu z nejvýraznějších ztrát připsaly akcie Cisco (-1,8%). Dnešní „analyst day" investorům moc radosti neudělal. Výraznější propad byl k vidění i u technologické společnosti Ciena Corp., která oslabila o více než 7%, když reportovaný zisk výrazně zaostal za očekáváním. Do třetice technologie. Akcie Facebooku budou zařazeny do indexu S&P500, na což titul reagoval růstem o více jak 5%. Zajímavou události dne rovněž byl opětovný vstup hotelového řetězce Hilton na trh. Akcie byly upsány za 20 USD a zakončily svůj první den na trhu s růstem o téměř 8%. Pro investory na trhu v ČR zajímavá indikace pro zítřejší den, když mediální CME na domovském trhu v USA přidala přes 11%.

Podnikové zprávy

Oracle

RBC snížilo doporučení pro Oracle na „sector perform" z „outperform".

Facebook

Facebook nahradí příští pátek 20. prosince po closu společnost Teradyne v indexu S&P 500.

„Zahrnutí Facebooku do indexu S&P 500 reprezentuje očekávání, že tato sociální síť tu bude a zůstane relevantní pro uživatele i marketéry v dohledné budocnosti" řekl na adresu Facebooku Jason Benowitz, asset manager z firmy Roosevelt Investment Group, která spravuje aktiva v hodnotě zhruba 4,5 miliardy dolarů.

Hilton

Společnost Hilton Worldwide dnes vstoupí na newyorskou burzu pod tickerem HLT. Emisní cena byla stanovena na 20 dolarů, což ohodnocuje celý řetězec hotelů na téměř 20 miliard dolarů.

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.