Středa 19. května. Svátek má Ivo.

Denní report – čtvrtek 10.12.2015

10.12.2015 | 22:08 0 Komentářů

ČR: Pražská burza stagnovala, SRN: Německé akcie uzavřely na kladné nule, USA: Wall Street po třech dnech poklesů připisuje mírné zisky

Pražská burza

Popis trhu

Po včerejším přerušení osmidenní klesající série, kdy index PX posílil o 0,08% dnes pražská burza uzavřela stagnaci. Přitom po celou seanci se index PX pohyboval v záporném teritoriu, pomohla až silná závěrečná aukce. Pod celodenním prodejním tlakem byly především bankovní emise. Erste Bank odepsala -1,74% na 729 Kč. Komerční banka část denních ztrát odmazala v závěrečné aukci a poklesla tak nakonec jen o -0,67% na 4 893 Kč, při největším denním objemu necelých 300 mil. Kč. Se ziskem 1,27% uzavřel Čez (438 Kč) poté, co se dnes objevila zpráva, že nová elektrárna Ledvice by měla rozjet výrobu ještě v letošním roce. Nejziskovější byly akcie Cme (+4,91% 55 Kč) po včerejší úspěšné seanci v zámoří. Naopak akcie Kofoly (-2,04% 480 Kč) prozatím hledají lokální dno a od IPO odepsaly již 30 Kč.

Podnikové zprávy

ČEZ: Nová elektrárna Ledvice by měla plně rozjet výrobu ještě do konce letošního roku

Podle informací agentury ČTK, resp. Bloomberg najede nová uhelná elektrárna Ledvice na plný výkon do konce letošního roku. To je určitý posun, když ještě v listopadu generální ředitel ČEZu Daniel Beneš indikoval, že na plný výkon by se měla elektrárna dostat v průběhu 1Q 2016. V našich predikcích jsme již dříve počítali s tím, že Ledvice budou v roce 2016 plně přispívat do hospodaření ČEZu. Přesto vnímáme informaci o spuštění této moderní uhelné elektrárny mírně pozitivně, jelikož odpadá jedna z nejistot, která v nedávném období vytvářela tlak na cenu akcie ČEZ.

Podle našich odhadů by se roční výroba Ledvic měla pohybovat kolem 4000 GWh, což indikuje roční příspěvek do provozního zisku EBITDA kolem 1,5 mld. Kč.

Slovinská Radenska ze skupiny Kofola bude vyrábět a distribuovat produkty PepsiCo v Chorvatsku

Slovinská Radenska, kterou Kofola od jara letošního roku vlastní, uzavřela s americkou společností PepsiCo (PEP) dohodu, na jejímž základě bude od ledna 2016 exkluzivně vyrábět a distribuovat produkty z portfolia PepsiCo (limonády Pepsi, Mirinda a 7UP) na chorvatském trhu. Obě firmy již ve Slovinsku spolupracují přes 20 let.

Německo

Popis trhu

Index DAX vzrostl o 0,06 % na 10598,93 b. Německé akcie dnes po dvou ztrátových seancích opět otevřely v červeném, v průběhu dne se držely kolem nuly a s drobným ziskem také uzavřely. Nejlépe se dařilo akciím Volkswagenu (VOW3) po oznámení automobilky, že auto dotčených problémem s emisemi oxidu uhličitého je výrazně méně, než se myslelo. Akcie Luftahnsy (LHA; +1 %) podpořila zpráva asociace leteckých dopravců IATA, která očekává desetinový růst zisků leteckých společností v příštím roce. Téměř procento odepsaly akcie Siemensu (SIE) a Adidasu (ADS).

Podnikové zprávy

Dle IATA by zisky aerolinií měly v nadcházejícím roce vzrůst v průměru o 10 %

Dle odhadů asociace IATA (International Air Transport Association) by v roce 2016 měly zisky leteckých dopravců stoupnout o 10 % na rekordních 36,3 mld. USD. Asociace zároveň zvýšila odhad čistého zisku sektoru pro letošní rok na 33 mld. USD. Oproti červnové prognóze 29,3 mld. USD se tedy jedná o zvýšení o 3,7 mld. USD. Ještě v roce 2014 přitom letečtí dopravci vykázali souhrnný zisk pouze 17,4 mld. USD.

Hlavním důvodem rostoucích zisků aerolinií jsou nízké ceny ropy, potažmo kerosinu, které snižují těmto společnostem náklady. Ikdyž jednotliví dopravci volí různé strategie hedgingu proti pohybům ceny ropy na trhu (např. evropské aerolinie obecně zajišťují ceny pro větší podíl očekávané spotřeby než americké), z dlouhodobého hlediska však z nízkých cen paliv profituje většina z nich.

Největší nárůst zisku v letošním roce IATA očekává u severoamerických dopravců, jejichž zisk by měl v letech 2015 a 2016 dosahovat přibližně jedné poloviny celkového zisku všech společností. Marže těchto společností měla dosáhnout v průměru 5,1 %. Návratnost kapitálu by v leteckém sektoru měla po několika hubených letech poprvé převýšit náklady na kapitál. Šéf asociace IATA Tony Tyler však zároveň mírně utlumil nadšení z rostoucích zisků sektoru. Očekává, že US dopravci realizují většinu výhod z nízkých cen ropy v letošním a příštím roce. Negativně by se podle něj mohlo projevit také očekávané zvýšení úrokových sazeb.

Evropské aerolinie by dle IATA měly v letošním roce vydělat 6,9 mld. USD a v roce 2016 8,6 mld. USD. Důvodem pro očekávání prudkého nárůstu zisku v roce 2016 je fakt, že evropské aerolinie mají dopředu zajištěny ceny paliv pro 80-90 % celkové spotřeby. Efekt poklesu ceny paliva na spotovém trhu se u nich tedy projeví až se zpožděním.

Z ostatních regionů by zisky v roce 2016 měly vzrůst ještě v Asii/Tichomoří. V letošním roce zda asociace očekává zisk 5,8 mld. USD, v roce 2016 potom 6,6 mld. USD. Na druhé straně zisk dopravců z blízkého východu by měl v letošním roce klesnout na 1,4 mld. USD z loňských 1,8 mld. USD. Pro rok 2016 se očekává zisk 1,7 mld. USD. Dopravci v latinské Americe v letošním roce pravděpodobně, především vinou krize v Brazílii, ztratí 300 mil. USD, v nadcházejícím roce by se však měli navrátit k zisku 400 mil. USD.

Nejvyššího zisku na přepraveného pasažéra by z hlavních regionů měly dosáhnout aerolinie v USA (21,44 USD) následovány Evropou (8,8 USD), nejnižší zisky „na hlavu“ se tradičně očekávají v regionu Asie/Tichomoří (5,13 USD).

USA

Hlavní zprávy

Index importních cen (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: -0,4 %
očekávání trhu: -0,8 %
předchozí hodnota: -0,5 % / revize: -0,3 %

Index importních cen (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: -9,4 %
očekávání trhu: -9,6 %
předchozí hodnota: -10,5 % / revize: -10,7 %

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (5. prosince):
aktuální hodnota: 282 tis.
očekávání trhu: 270 tis.
předchozí hodnota: 269 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (28. listopadu):
aktuální hodnota: 2243 tis.
očekávání trhu: 2155 tis.
předchozí hodnota: 2161 tis.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu (6. prosince):
aktuální hodnota: 40,1 b.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 39,6 b.

Změna zásob plynu podle EIA (4. prosince):
aktuální hodnota: -76 mld. kub. stop
očekávání trhu: -65 mld. kub. stop
předchozí hodnota: -53 mld. kub. stop

Očekávané události

14:30 Maloobchodní tržby (m-m) (předběžný) (listopad): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,1 %

14:30 Index výrobních cen (m-m) (listopad): očekávání trhu: 0,0 %, předchozí hodnota: -0,4 %

14:30 Jádrový PPI (m-m) (listopad): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: -0,3 %

14:30 Index výrobních cen (y-y) (listopad): očekávání trhu: -1,4 %, předchozí hodnota: -1,6 %

14:30 Jádrový PPI (y-y) (listopad): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,1 %

16:00 Podnikové zásoby (říjen): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,3 %

16:00 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (prosinec – předběžný): očekávání trhu: 92,0, předchozí hodnota: 91,3

Popis trhu

Po třech dnech, kdy obchodování končilo v červených číslech, indexy uzavřely v kladném teritoriu. I dnešní seance nebyla bezproblémová a indexy oscilovaly i o více než půl procento. Tón dnešnímu obchodování udávaly opět komodity. Klesal futures na ropu (CL),  více než o procento, a v doprovodu oslabující ceny kontraktu plynu (NG) posílali sektor utilit a základních materiálů opět dolů. Jako vždy se oproti tomu dařilo energetickým společnostem. Rostl i sektor zdravotní péče a průmyslových společností. Obecně se trh již připravuje a zaujímá pozice před středečním zasedáním FEDu. A tak se ani od zítřejších dat o maloobchodních tržbách v listopadu nic velkého nečeká, jelikož tato data již FED v rozhodování příliš neovlivní. Z jednotlivých titulů zmiňme propadlíka dne výrobce solárních panelů First Solar inc. (FSLR -7,65%), která dnes zveřejnila výhled pro rok 2016. Jak je patrné z ceny akcie, tak společnost investory příliš nepotěšila. Naopak slušně rostla například Alcoa (AA +4,92%) nebo obecně všechny aerolinky připisaly dobrá procenta. American Airlines (AAL +1,01%), Delta Airlines (DAL +3,58%) nebo Soutwest Airlines (LUV +1,69%). Akciím pomohla zpráva asociace IATA o očekávaném růstu zisků v roce 2016.

Podnikové zprávy

First Solar zveřejnil výhled pro FY 2016, akcie oslabují o 9 %

Společnost First Solar, která se zabývá návrhem a výrobou solárních panelů, včera po uzavření trhu zveřejnila výhled pro fiskální rok 2016. Čistý zisk by se měl nacházet v rozmezí 4-4,5 USD na akcii při celkových tržbách 3,9-4,1 mld. USD. Investiční výdaje by měly meziročně vzrůst o 300-400 mil. USD.

Společnost koncem října indikovala, že za letošní rok by měla dodat panely o celkovém výkonu 2,9 gigawattů. Celková poptávka po solárních panelech by letos v USA měla dosáhnout rekordních 8,5 gigawattů a v příštím roce by měla dle Bloomberg New Energy Finance vzrůst až na 11 gigawattů.

Očekává se, že poptávku bude stimulovat i státní podpora stanovená ve výši 30 % nákladů. Ta bude navíc v následujících letech klesat, v roce 2017 by měla dosahovat pouze 10 % pro komerční instalace a pro většinu střešních systémů by měla být zrušena úplně. V důsledku toho se očekává, že velká část investorů se bude snažit realizovat výstavbu solárních systémů ještě během příštího roku.

Akcie společnosti First Solar (FSLR) reagovaly na zveřejněnou indikaci negativně. V poobchodní fázi se titul obchodoval za 53,4 USD, více než 9 % pod včerejší zavírací cenou.

Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.