Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Denní report – čtvrtek 10.11.2016

10.11.2016 | 22:35 0 Komentářů

ČR: Pražská burza těžila z růstu rakouských finančních emisí, SRN: Frankfurtská burza mírně oslabila, prudký růst výnosů dluhopisů svědčí finančnímu sektoru, USA: Dow Jones uzavřel na historickém maximu, S&P stagnoval, technologický Nasdaq ztrácel

Pražská burza

Popis trhu

S vítězstvím Donalda Trumpa v amerických volbách se očekává rychlejší růst sazeb v USA. Nárůst výnosů na globálních trzích tak pomáhal bankovnímu sektoru. Na naší burze se tím pádem dařilo především akciím Erste Bank (756 Kč +4,45%) a Vigu (513 Kč +4,2%). Moneta Money Bank dnes reportovala výsledky za 3Q, které na provozní bázi mírně zaostaly, nicméně investory potěšil návrh štědré dividendy. Emise uzavřela se ziskem +1,76% u 84 Kč. Naopak s růstem výnosů se nedařilo ve světě dividendovým titulům a utility byly nejhorším sektorem. V Praze na toto doplatil Čez, který padl o -4,44% na 430 Kč při nejvyšším denním objemu 518 mil. Kč. Mírně v záporném teritoriu uzavřela Komerční banka, když odepsala -0,38% na 896 Kč. Celkový zobchodovaný objem na burze byl vysoce nadprůměrný a to téměř 1,5 mld. Kč. Index si polepšil o 0,44% a uzavřel nad psychologickou metou 900 bodů.

Podnikové zprávy

Moneta Bank oznámila výsledky za 3Q 2016 pod očekávání a zvýšila dividendu

Německo

Očekávané události

08:00 CPI (m-m) (říjen – konečný): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

08:00 CPI (y-y) (říjen – konečný): očekávání trhu: 0,8 %, předchozí hodnota: 0,8 %

08:00 CPI – harmonizováno dle EU (m-m) (říjen – konečný): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

08:00 CPI – harmonizováno dle EU (y-y) (říjen – konečný): očekávání trhu: 0,7 %, předchozí hodnota: 0,7 %

Popis trhu

Index DAX odepsal 0,15 % na 10630,12 b. Frankfurtská burza s dalšími evropskými trhy otevřela v plusu, odpoledne však začala mírné zisky odevzdávat a uzavřela na červené nule. Investoři vstřebávají nečekané vítězství Donalda Trumpa v klání o prezidentský post. Živo je na dluhopisovém trhu – německé 30leté dluhopisy zaznamenávají nejhorší týdenní výprodej od loňského roku a jejich výnos je nejvýše od května. Investoři prodávají dluhopisy v očekávání vyšší inflace, kterou by podle některých mohla přinést Trumpova fiskální politika, píše deník FT. Tzv. „pětileté inflační swapy“ v eurozóně, které jsou občas používány k měření tržního očekávání inflace za 5 let po dobu dalších 5 let, dnes vzrostly na maxima z loňského ledna. Tam je ovšem neposunul pouze dnešní, skokový růst, ale poměrně plynulý růst od začátku září. A podobný vývoj kopírují i výnosy německých dluhopisů. Vzestup výnosů u dluhopisů s delší splatností zvyšuje strmost úrokové křivky, což svědčí bankám, které se financují za krátkodobé sazby a půjčují za dlouhodobé. Největší zisky tak finanční sektor zaznamenal v Evropě i Frankfurtu. Mezi Deutsche Bank (DBK; +5,6 %), Deutsche Börse (DB11; +4,9 %), Commerzbank (CBK; +3,8 %) a pojišťovnu Allianz (ALV; +2,2 %), která bude v pátek reportovat, se vklínil ještě Siemens (SIE; +4,6 %) po výsledcích jako zástupce taktéž rostoucího průmyslového sektoru. Nedařilo se utilitám, realitám a spotřebnímu sektoru, ve Frankfurtu tedy nejvíce ztrácela Vonovia (VNA; -6,1 %), RWE (RWE; -5,9 %) a Adidas (ADS; -5,7 %). Společnosti Deutsche Telekom (DTE; -1,8 %) a Continental (CON; -5,2 %) představily výsledky. CFO Continentalu očekává negativní oslabení mexického pesa.

Podnikové zprávy

Deutsche Telekom i ve 3Q rostl díky úspěchům amerického T-Mobilu

Společnost Continental oznámila za 3Q 2016 slabší výsledky; akcie -4 %

Průmyslová společnost Siemens oznámila výsledky a plánuje vyčlenění aktiv zdravotní péče

USA

Hlavní zprávy

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (5. listopadu):
aktuální hodnota: 254 tis.
očekávání trhu: 260 tis.
předchozí hodnota: 265 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (29. října):
aktuální hodnota: 2041 tis.
očekávání trhu: 2025 tis.
předchozí hodnota: 2026 tis.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu (6. listopadu):
aktuální hodnota: 45,1
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 44,6

Změna zásob plynu podle EIA (4. listopadu):
aktuální hodnota: 54
očekávání trhu: 51
předchozí hodnota: 54

Očekávané události

16:00 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (listopad – předběžný): očekávání trhu: 87,9, předchozí hodnota: 87,2

Popis trhu

Index Dow Jones +1,17 % na 18807,88 b. Index S&P 500 +0,2 % na 2167,48 b. Index Nasdaq Composite -0,81 % na 5208,796 b. Americké trhy prožily svou druhou obchodní seanci od nečekaného zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Médii předvídaný propad finančních trhů se však (zatím) nedostavil a Dow Jones uzavřel na nových historických maximech, zatímco S&P 500 stagnoval a technologický Nasdaq oslabil. Konkrétní plány Trumpovy administrativy zatím známé nejsou, ve své vítězném projevu však Trump přislíbil investice do infrastruktury a vnitrozemských měst. Rostou tak průmyslové kovy jako měď, zinek a aluminium. Analytici Goldman Sachs však varují, že případné první investice do infrastruktury by se měly začít projevovat od třetího čtvrtletí příštího roku, kdy by se však zároveň měl vyčerpat vliv čínských stimulů, americké investice by tak mohly spíše vyvažovat zpomalující čínskou poptávku po základních kovech v letech 2017 a 2018. Někdo však musí (nejen) kovy vydobýt a zpracovat, dařilo se tedy i sektorům základních materiálů (+1 %) a průmyslu (+2,1 %). Ve včerejším výrazném propadu, ovšem dnes s menší intenzitou, pokračují americké dluhopisy. Výnos 10letých US bondů je nejvýše od letošního ledna. Očekává se totiž, že Trumpovy fiskální stimuly povedou k růstu inflace. Tržní očekávání inflace, indikované pětiletými inflačními swapy (průměrná očekávaná inflace za 5 let po dobu dalších 5 let), rostlo již od září, výrazně nahoru však poskočilo v posledních dvou dnech. Vyšší inflace by také měla urychlit zvyšování amerických sazeb, se kterým FED zatím úplně nespěchal. Vyšší výnosy dluhopisů a sazby jsou pozitivní pro finanční sektor, který si připsal nejvýraznější zisky (+3,7 %). S&P 500 Financials Index je nejvýše od první poloviny roku 2008. Spekuluje se také o příznivém regulatorním prostředí, což by také byla pozitivní zpráva pro banky a zdravotnictví (+1,2 %). Vedle vyšších výnosů dluhopisů jsou však méně atraktivní dividendové akcie, což snižuje poptávku po utilitách (-2,5 %), telekomunikacích (-2,3 %) a realitním sektoru (-1,5 %).

Z jednotlivých akcií za zmínku určitě stojí maloobchodní řetězec Kohl‘s (KSS; +12 %), který ve 3Q pozitivně překvapil nákladovou disciplínou díky které dosáhnul očištěného zisku na akcii ve výši 80 centů, ačkoliv analytici projektovali pouze 70 centů. Tržby dosáhly očekávaných 4,33 mld. USD, porovnatelné tržby klesly o 1,7 %, analytici očekávali 1,4 % růst. Společnost také potvrdila celoroční výhled a navýšila program zpětného odkupu akcií na 2,0 mld. USD.

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.