Středa 22. září. Svátek má Darina.

Denní report – čtvrtek 10.10.2019

10.10.2019 | 22:03 0 Komentářů

ČR: Praha beze změny, KB nadále pod tlakem, SRN: Německý DAX na pozadí přicházejících zpráv ohledně vyjednávání o dohodě USA – Čína či brexitu rostl, USA: Akcie na Wall Street se obchodovaly mírně v zelených číslech.

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (září):
aktuální hodnota: -0,6 %
očekávání trhu: -0,4 %
předchozí hodnota: 0,1 %

CPI (y-y) (září):
aktuální hodnota: 2,7 %
očekávání trhu: 2,85 %
předchozí hodnota: 2,9 %

Index exportních cen (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -0,5 %

Index importních cen (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -1,1 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -1,7 %

Popis trhu

Přestože akciové indexy na vyspělých trzích v posledních dvou dnech umazaly část svých předchozích ztrát, pražský index PX zůstává nadále u svých lokálních minim. Atraktivita domácích titulů se po poklesech nadále zvyšuje, kupci se však stále na náš trh moc nehrnou. Index PX si dnes připsal symbolických 0,07 % a končil nadále pod hranicí 1000 bodů. Pod tlakem byla opět Komerční banka, která oslabila o 1,2 %. S objemem téměř 160 mil. Kč přes tento titul protekla prakticky polovina všech dnešních transakcí. Celkový objem dosáhnul 320 mil. Kč, což je nadále podprůměrné číslo.  Zlepšující se pohled analytických domů na KB (včera nové nákupní doporučení od Jefferis, dnes zvýšený cíl od JP Morgan) se zatím v kurzu příliš neodráží. Moneta navázala na včerejší růst a posílila již k hranici 73 Kč (+0,48 %). Nejvíce ze sentimentu tradičně z bankovních emisí vytěžila Erste Group, která posílila o 1,34 %. Absolutně nejvyšší zhodnocení předvedly akcie mediální CETV (+2,33 %). Firma oznámila, že bude v příštím týdnu prezentovat své hospodářské výsledky za 3Q. U lokálních minim se nadále pohybují i akcie ČEZu, které zavíraly na 510,50 Kč s nepatrnou změnou 0,1 %. V červených číslech zakončil den Avast (-0,93 %) a na překvapivý propad po úterním obchodním komentáři navázaly akcie Stock Spirits (-1,76 %).

Podnikové zprávy

Zpracovatel kůží KARO INVEST se chystá na pražskou burzu

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance (srpen):
aktuální hodnota: 16,2
očekávání trhu: 18,8 mld.
předchozí hodnota: 21,4 mld.

Běžný účet platební bilance (srpen):
aktuální hodnota: 16,9
očekávání trhu: 17,9 mld.
předchozí hodnota: 22,1 mld.

Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (srpen):
aktuální hodnota: -1,8 %
očekávání trhu: -1,0 %
předchozí hodnota: 0,7 %

Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (srpen):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: -1,5 %

Očekávané události

08:00 CPI (m-m) (září – konečný): očekávání trhu: 0,0  %, předchozí hodnota: 0,0  %

08:00 CPI (y-y) (září – konečný): očekávání trhu: 1,2  %, předchozí hodnota: 1,2  %

08:00 CPI – harmonizováno dle EU (m-m) (září – konečný): očekávání trhu: -0,1  %, předchozí hodnota: -0,1  %

08:00 CPI – harmonizováno dle EU (y-y) (září – konečný): očekávání trhu: 0,9  %, předchozí hodnota: 0,9  %

Popis trhu

Německý DAX se ve druhé polovině čtvrteční seance vyšvihnul do kladných hodnot, a nakonec uzavřel silnější o 0,58 %. Akciím pomohl také tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na sociální síť napsal, že ho zítra čeká schůzka s čínským vicepremiérem. Podle Trumpa půjde o „velký vyjednávací den“. Pozitivně působily na investory také zprávy ohledně potenciální dohody o brexitu.

Z jednotlivých titulů se dařilo akciím Linde (LIN; +3,0 %) či Deutsche Bank (DBK; +2,7 %). V rámci Deutsche Banky dojde ke změnám v dozorčí radě, kde své místo opustí Juerg Zeltner, a to kvůli tlaku ze strany regulátora z potenciálního konfliktu zájmů. Jen o něco slaběji rostla automobilka Volkswagen (VOW; 2,6 %), která ve čtvrtek zveřejnila počet prodaných vozů za loňský měsíc. Zatímco v USA společnost zaznamenala meziroční pokles prodaných vozů o 11,8 %, na německém trhu prodeje robustně vzrostly, a to o 73,9 %. Na čínském trhu posléze Volkswagen prodal meziročně o 3,3 %. V relativním vyjádření rostla totožně také další automobilka Daimler (DAI; +2,6 %).

Na dně opačné strany indexu se ocitla energetika RWE(RWE; -1,9 %), která se v průběhu dne dočkala podpory od analytiků Barclays, kteří ji vnímají jako „výraznou nákupní příležitost.“ O mnoho lépe si nevedly ani firmy Beiersdorf (BEI; -1,7 %), E.ON (EOAN; -1,6 %) či Vonovia (VNA; -1,5 %).

Podnikové zprávy

Volkswagen v minulém měsíci na německém trhu prodal meziročně o 73,9 % vozů více

USA

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (září):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Jádrový CPI (m-m) (září):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,3 %

CPI (y-y) (září):
aktuální hodnota: 1,7 %
očekávání trhu: 1,8 %
předchozí hodnota: 1,7 %

Jádrový CPI (y-y) (září):
aktuální hodnota: 2,4 %
očekávání trhu: 2,4 %
předchozí hodnota: 2,4 %

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (5. října):
aktuální hodnota: 210 tis.
očekávání trhu: 220 tis.
předchozí hodnota: 219 tis.

Očekávané události

14:30 Index importních cen (m-m) (září): očekávání trhu: 0,0  %, předchozí hodnota: -0,5  %

14:30 Index importních cen (y-y) (září): očekávání trhu: -2,1  %, předchozí hodnota: -2,0  %

14:30 Index exportních cen (y-y) (září): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -1,4  %

16:00 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (říjen – předběžný): očekávání trhu: 92,0, předchozí hodnota: 93,2

Popis trhu

Akcie na Wall Street se dnes obchodovaly mírně v zelených číslech. Není tomu tak dávno kdy širší akciový index S&P 500 letos již po několikáté atakoval svá historická maxima. Aktuálně se zmíněný index nachází cca 3 % od svého historického maxima, lze se tedy domnívat, že pakliže nově otevřená obchodní jednání mezi vyjednavači z USA a Číny nepřinesou pozitivní informace, tak si na další přiblížení k maximům budeme muset počkat. Nervozita doprovázená zvýšenou volatilitou byla umocněna doposud agresivní politikou premiéra Johnosona (VB), který se netají myšlenkou brexitu bez dohody, jež by negativně ovlivnila mezinárodní obchod potažmo globální růst HDP.

I přes agresivní politiku premiéra Johnsona se dnes objevily nové informace o přijatelnějším řešení odchodu Spojeného království z EU. Premiér Johnson jednal se svým Irským protějškem Varadkarem. Jednání probíhalo vesměs v přátelském tónu a obě strany se snažily najít cestu ke vzájemné dohodě. Britská libra GBP dnes reagovala výrazným posílením vůči CZK o 1,7 %, ještě více pak GBP posílila na měnovém páru s americkým dolarem USD, kde posílila dokonce o 1,9 %.

Ropa WTI se po nedávné výrazné korekci obrátila do zelených čísel. K ropě WTI jsme dnes nezaznamenali výrazné kurzotvorné zprávy. Daný pohyb mohl být způsobený spekulanty, kteří se zpravidla rozhodují spíše na základě technických ukazatelů. Ropa WTI se obchodovala 2 % v zelených číslech. Akcie těžařů a producentů ropy se vyvíjely smíšeně, Exxon Mobil Corp (XOM; +1,19 %), BP (BP; -0,05 %), popř. menší „kolega“ Nobel Energy (NBL) připsal dokonce 3,26 %.

Zlato oslabilo o 0,77 % a mírně se tak vzdálilo od svého letošní maxima na úrovni 1558 USD/trojská unce. Společnosti zabývající se těžbou a distribucí zlata averzně vůči zlatu mírně posílily, např. Newmont Goldcorp (NEM; +0,31 %), Agnico Eagel Mines (AEM; +0,55) nebo Barrick Gold Corp (GOLD; 0,25 %).

Na poli jednotlivých akciových titulů stálo za povšimnutí slušného posílení ceny akcií těžařské společností Freeport-McMoRan (FCX; +5,2 %), jež se specializuje na těžbu mědi. Titul dnes výrazně posílil na pozadí zlepšení nákupního doporučení od známé investiční banky UBS. UBS zvedlo doporučení z „neutrální“ na „kupovat“.

Podnikové zprávy

USA a Čína zahájily obchodní jednání
Donald Trump se zítra sejde s čínským vicepremiérem
Delta Air L. zveřejnila výsledky za 3Q FY19; do konce roku 2020 přijme nejméně 12 tis. nových lidí
UBS snížila cílovou cenu Netflixu na 370 USD z předchozích 420 dolarů

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.