Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Denní report – čtvrtek 10.01.2013

10.01.2013 | 22:05 0 Komentářů

ČR: Výrazný pokles , SRN: Růst nevydržel, USA: S&P na novém pětiletém maximu

Pražská burza

Očekávané události

9:00 Maloobchodní tržby (listopad): odhad 0,0 % (y/y), předchozí 2,2 %

Popis trhu

Většina titulů dnes na pražské burze ztrácela s eskalací v závěrečné aukci. Index PX si odepsal silných 1,7% se závěrem na 1048b. a zaznamenal tak největší pokles od konce listopadu.

Po celou seanci byl patrný prodejní tlak na větších emisích ČEZ a Telefonica ČR. Elektrárenská společnost ztrácela 1,8% (661,50 Kč, objem 400 mil. Kč) v návaznosti na pokračujicí a zesilující pád ceny elektřiny, když německý baseload pro r. 2014 & 2015 se propadl pod hladinu 45 EUR / MWh. Obrat na trhu zůstává v nedohlednu a investoři do utilit ztrácí trpělivost. Návrat na prosincová dna tak nemusí být nereálná. Zpráva o brzkém odejmutí licence v Albánii též nepůsobila kladně, ale jiný scénář než „exit" není investory očekáván.

Intenzivnější prodeje byly znatelné i u Telefonicy ČR, u níž se akcie vrátily k blízkosti 320 Kč hranici (-2,2%). Očekáváné další otevření telekomunikačního trhu v tomto roce (a řada předchozích varování okolních telekomů – Polsko / Rakousko) se může přetavit v brzké testování minim (313 Kč).

Rakouská Erste dnes přerušila růstovou sérii a i přes solidní seanci evropského finančního sektoru nakonec uzavírala slabší o 1,4% na 665 Kč při ranních obchodech nad 680 Kč úrovní. Podobný vývoj byl i na VIGu (-2,2%). KB pak se ztrátou 1,2% oslabila pod hranici 4000 Kč při největším objemu 430 mil. Kč.

Největší poklesy dnes po závěrečné aukci registrovaly periferní emise AAA Auto (-5,5%) a CETV (-7,3%). Naopak zájem kupců v odpoledních hodinách vynesl do největších zisků akcie Orco (+2,9%).

Podnikové zprávy

Podle dnešního vyjádření mluvčí albánského energetického regulátora přijde společnost ČEZ Shperndarje (albánská distribuční divize společnosti ČEZ) do konce ledna o licenci. Informaci uvedly agentury AP a ČTK. Albánský Energetický regulační úřad započal řízení o odebrání licence již na konci loňského listopadu. Již na počátku ledna generální ředitel ČEZ v rozhovoru pro LN uvedl, že verdikt o odebrání licence společnost očekává a nebylo by to tak nic překvapivého. Aktuálně se tak situace v Albánii vyvíjí tak, že ČEZ díky odebrání licence pravděpodobně ztratí nad ČEZ Shperndarje kontrolu, což bude znamenat odchod ČEZu z této země. Vše tak pravděpodobně směřuje k mezinárodní arbitráži, ve které je ČEZ připraven chránit svoji investici. Situace v Albánii se více vyhrotila již v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku, informace o odebrání licence by tak neměla být pro trhy výraznějším překvapením.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

ECB dle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,75 %.

Očekávané události

Popis trhu

Německé akcie se po většinu dne udržovaly v zelených číslech. Na svá denní maxima se vyhouply po tiskové konferenci šéfa ECB Maria Draghiho, který oznámil zlepšení situace v eurozóně. V závěru seance však optimismus z velké části vyprchal. Index DAX nakonec zakončil den se ztrátou 0,16% na 7708 bodech. Dařilo se hlavně akciím Commerzbank (CBK +2,7%), ThyssenKruppu (TKA +2,8%) a Volkswagenu (VOW3 +1,3%). Ztrátu utrpěl zejména Fresenius Medical (FME -2,3%), jenž obdržel nižší doporučení od Credit Suisse Group, Beiersdorf (BEI -2,1%) a energetická RWE (RWE -2,3%).

Podnikové zprávy

Německý producent elektronických technologií Dialog Semiconductor (DLG) zveřejnil předběžné výsledky za poslední kvartál minulého roku. Hospodářská čísla pozitivně překvapila trh, když výrazně překonala očekává analytiků. Tržby z poslední kvartál meziročně vzrostly o 56 % na 268 mil. EUR a výrazně tak předstihly 226 mil. EUR, které očekávali analytici. Výnosy za celý rok 2012 mají činit 774 mil. EUR (+47 % y/y) oproti očekávaným 732 mil. EUR. Zveřejněná čísla výrazně překonala i očekávané samotné společnosti. Dobrým výsledkům na konci roku pomohla silná poptávka po smartphonech a tabletech. Kompletní výsledky budou zveřejněny 20.února.

Německá automobilka Volkswagen (VOW3) chce navýšit svůj dosavadní podíl v MANu (MAN) a kompletně tak ovládnout výrobce nákladních vozů, ve kterém v současnosti drží 75,03 % akcií. Nákup zbylého podílu by za současných cen vyšel na téměř 3 mld. EUR. Volkswagen chce transakci využít k další integraci aktivit jednotlivých značek a možnosti převádění zisků a ztrát. Podobnou dohodu má již s luxusní značkou Audi.

Německý výrobce luxusních vozů BMW (BMW) minulý rok zvýšil svůj náskok před konkurenčními značkami Audi a Mercedes-Benz a upevnil si tak pozici jedničky na trhu vozů vyšší kategorie. Jeho prodeje meziročně vzrostly o 12 % na 1,54 mil. vozů. Audi jich prodal 1,46 mil. a Mercedes 1,32 mil. K výsledkům mu pomohl růst v Číně a USA, který dokázal vykompenzovat slabší výsledky v Evropě. BMW očekává navzdory ekonomickým rizikům a pokračující dluhové krizi rekordní výsledky i letos.

USA

Hlavní zprávy

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 5. lednu činily 371 a 3109 tis. (pokračující k 28.prosinci) (odhad 365 a 3228 tis.). Předchozí hodnoty činí 367 a 3236 tis.

Index spotřebitelského komfortu agentury Bloomberg k 6. lednu klesá na -34,4 b. z předchozích -31,8 b.

Velkoobchodní zásoby v listopadu vzrostly o 0,6 % (odhad 0,2 %). Předchozí hodnota činí 0,3 %.

Očekávané události

14:30 Index cen dovozu (prosinec): odhad 0,1 % (m/m) a -1,5 % (y/y), předchozí -0,9 % a -1,6 %
14:30 Obchodní bilance (listopad): odhad -41,3 mld. USD, předchozí -42,2 mld. USD
20:00 Měsíční stav federálního rozpočtu (prosinec): odhad -1,0 mld. USD, předchozí -86,0 mld. USD

Popis trhu

Podnikové zprávy

Morgan Stanley snižuje své doporučení pro Microsoft (MSFT) na „equalweight" z původního „overweight."

Wells Fargo snižuje své doporučení pro AIG (AIG) na „market perform" z původního „outperform."

Nasdaq OMX Group (NDAQ) by vážně uvažovala o nabídce na koupi Euronextu v případě, že by byla daná společnost k prodeji. Euronext provozuje burzy v Paříži, Amsterdamu, Bruselu a Lisabonu. Zvěsti o jeho možném prodeji se objevily v prosinci poté, co společnost Intercontinental Exchange (ICE) podala nabídku na koupi jeho vlastníka NYSE Euronext (NYX).CEO Nasdaqu Robert Greifeld přitom neočekává, že Euronext bude k mání dříve než v roce 2014.

Americká automobilka Ford (F) přistoupila ke zvýšení své kvartální dividendy, kterou zdvojnásobila z 5 na 10 centů. Dle společnosti to umožnila silná účetní bilance, zvýšená likvidita a pozitivní vývoj prodejů. Ford chce nadále navyšovat dividendy v tandemu s růstem zisků a likvidity na úroveň, která bude udržitelná ve všech fázích hospodářského cyklu.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.