Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Denní report – čtvrtek 09.11.2017

09.11.2017 | 22:11 0 Komentářů

ČR: Pražská burza se vydala proti proudu a rostla, SRN: Výsledková smršť srazila index DAX o procento a půl, USA: USA končí poklesem

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (říjen):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: -0,1 %

CPI (y-y) (říjen):
aktuální hodnota: 2,9 %
očekávání trhu: 2,7 %
předchozí hodnota: 2,7 %

Popis trhu

Pražská burza se ve čtvrtek vymykala vývoji na hlavních zahraničních trzích (např. německý DAX propad přes -1%) a rostla. Index PX nakonec uzavíral výše +0,6% na 1060 bodech. Výsledky za 3Q reportovala společnost Moneta, zveřejněná čísla investory potěšila – především výhled zisku pro letošní rok. Akcie Moneta tak při nejvyšším objemu dne (180 mil. Kč) posílily na 78,85 Kč (+2,5%). Z ostatních bank se dařilo lépe Erste proti Komerční bance. Akcie Erste se obchodovaly mírně pod 930 Kč (+0,3%), zatímco Komerční banka lehce oslabila na 925 Kč (-0,13%). Akcie ČEZ otvíraly níže kolem 473 Kč, ale postupně se stačily vrátit k úrovni 478 Kč (+1%). Dlouho očekávaná reforma trhu s emisními povolenkami byla konečně schválena. Cena emisních povolenek nakonec po vybírání zisků oslabila na 7,55 Euro (-2,5%). Velmi dobrá čísla za uplynulý kvartál zveřejnila také Fortuna, její akcie se tak vydaly až nad 150 Kč (+3,4%). Mírně ztrácela naopak pojišťovna VIG (-0,6%).

Podnikové zprávy

Moneta: Na dobré cestě k dividendě >8 Kč
Fortuna v prvních devíti měsících roku zaznamenala nárůst sázek o 69 %

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance (září):
aktuální hodnota: 24,1 mld.
očekávání trhu: 22,3 mld.
předchozí hodnota: 20,0 mld. / rev.: 20,1 mld.

Běžný účet platební bilance (září):
aktuální hodnota: 25,4 mld.
očekávání trhu: 23,5 mld.
předchozí hodnota: 17,8 mld. rev.: 18 mld.

Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (září):
aktuální hodnota: -0,4 %
očekávání trhu: -1,3 %
předchozí hodnota: 3,1 % / rev.: 2,0 %

Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (září):
aktuální hodnota: -1,0 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 1,2 % / revize: 0,8 %

Popis trhu

Německá burza dnes měla náročný den. Hned 8 firem z prestižního indexu DAX reportovalo své výsledky. Mezi haldou průměrných výsledků však vyčnívaly ty negativně přijaté a tak se po neutrálním začátku obchodní sentiment v průběhu dne překlopil do záporu a index DAX sestoupil o 1,5% dolů. Propadlíkem dne je síť televizních stanic ProSieben. Společnost nereportovala nijak špatné výsledky za 3Q avšak snížila výhled na „nízko jednociferně procentní“. Velmi podobně zareagovaly akcie Adidasu, ten však nesnížil výhled, to výsledky mu nevyšly. Bez výsledků klesal Infineon, odepsal 3,8%. Nedařilo se ani konglomerátu Siemens, který rovněž reportoval hospodaření, bohužel naznačil nutnost reorganizace. Dobře si ve třetím kvartále vedla banka Commerzbank, která především zlepšila kapitálovou přiměřenost, na což investoři u bankovních titulů slyší. Firma s sebou vytáhla i soukmenovce z oboru Deutsche bank, který připsal 1,7%.

Detailnější představení výsledků Commerzbank, Deutsche Telekom, Siemens a Adidas naleznete v samostatném článku.

Pro úplnost doplňme, že na pořadu dne byly i údaje o obchodní bilanci, která skončila v přebytku, jako obvykle. EUro dnes proti dolaru posílilo o 0,4%.

Podnikové zprávy

Výsledky dnes: V popředí německé společnosti

USA

Hlavní zprávy

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (4. listopadu):
aktuální hodnota: 239 tis.
očekávání trhu: 232 tis.
předchozí hodnota: 229 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (28. října):
aktuální hodnota: 1901 tis.
očekávání trhu: 1885 tis.
předchozí hodnota: 1884 tis.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu (5. listopadu):
aktuální hodnota: 51,5
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 51,7

Velkoobchodní zásoby (m-m) (září – konečný):
aktuální hodnota: 1,3 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Změna zásob plynu podle EIA (3. listopadu):
aktuální hodnota: 15
očekávání trhu: 17
předchozí hodnota: 65

Očekávané události

16:00 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (listopad – předběžný): očekávání trhu: 100,9, předchozí hodnota: 100,7

Popis trhu

Na programu dnešního dne byly klasické žádosti o podporu v nezaměstnanosti a bloomberg index spotřebitelského komfortu. Ani jedna z těchto hodnot nepřinesla zásadnější překvapení. Co však překvapilo nemile, je prosakování informací, že někteří republikánští senátoři zvažují zdržení očekávané daňové reformy. Negativně to zasáhlo sektor průmyslu a IT technologií. Tradičně rigidně se k těmto podnětům staví telekomunikace a reality, kteréžto zůstávají v mírných růstech. Vrchol výsledkové sezóny již máme za sebou, přesto se však ještě najdou některé zajímavé firmy, které dnes představují své výsledky za třetí kvartál. Takovou firmou je provozovatel maoobchodní sítě obchodů Macy´s, firma sice nedosáhla očekávaných tržeb, překvapila však ziskem. Invetoři dávají managementu pochvalné komentáře nákupem dalších akcií a vyhnali tak cenu o 13% výše. Zato konkurent ze stejného segmentu Kohl´s (KSS +1,18%), až tak zářně neroste. Obě firmy potřebují úspěch jako sůl. Malobchodní segment drtí Amazon a další online obchodníci. Macy´s letos odepsal polovinu hodnoty, má tedy kam růst. Včerejší výsledky pozitivně zpracovávají akcionáři Twenty-First Century Fox (FOXA +4,65%) i nadále jsou ve hře spekulace o odkupu lukrativních části této firmy ze strany konkurenta Disney (DIS +2,39%). IT společnosti klesají v čele s Googlem a Microsoftem, obě firmy ztrácejí více než procento. Propíraná spolupráce Intel a AMD dnes ustupuje sentimentu. Intel odepisuje 1,5%, AMD téměř 5%.

Podnikové zprávy

Benjamínek Roku pozitivně překvapil analytiky
Macy’s ve 3Q zklamala, vedení zůstává optimistické

Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.