Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Denní report – čtvrtek 09.05.2013

09.05.2013 | 22:16 0 Komentářů

ČR: Komerční Banka stáhla index PX do záporu, SRN: Německo dnes zakončilo mírným ziskem, USA: Nachází se akciový trh v zámoří na konci růstové cesty?

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby poklesly v březnu meziročně o 3,3 %. Po předchozím poklesu o 4,7 se čekal pokles o 3,0 %.

Očekávané události

09:00 Index spotřebitelských cen (m-m) (duben): odhady: 0.0%, předchozí: 0.1%
09:00 Index spotřebitelských cen (r-r) (duben): odhady: 1.7%, předchozí: 1.7%

Popis trhu

Index pražské burzy oslabil o 0,19 % na 968,54 b. Pražská burza dnes zahájila mírným růstem (měřeno indexem PX), když reagovala na nová maxima v zámoří. Při absenci pozitivních zpráv se však v plusu dlouho neudržela.
Nejvíce index PX tížila Komerční Banka (BAAKOMB), která při objemu obchodů za více než 225 mil. Kč oslabila o 3,12 %. Na tomto poklesu se výrazně podílelo snížené doporučení od Citigroup, která reagovala na nepříliš vydařené výsledky hospodaření oznámené v úterý. Na nová minima se podívaly akcie CME (BAACETV; -1,22 %).
Nejvyšší objem (téměř 240 mil.) zaznamenaly tradičně akcie ČEZu (BAACEZ), které si připsaly 0,18 %. Přes 1 procento posílily pouze akcie AAA Auto (BAAAAA; +1,27 %) a VIG (BAAVIG; +1,07 %).

Podnikové zprávy

Citigroup snížila doporučení pro akcie Komerční banky na neutral z koupit. Cílová cena snížena na 3950 Kč z 4400 Kč. Credit Suisse zvýšila cílovou cenu na 3200 Kč z 3500 Kč; doporučení underperform. Včera již Barclays snížila cíl pro KB na 4390 Kč z 4540 Kč; doporučení equalweight.

Konferenční hovor Komerční banky odkrývá slabší výnosy v průběhu roku. Čistá úroková marže z depozit by dle managementu společnosti mohla v průběhu roku dále klesnout, neboť krátké i dlouhé tržní úrokové sazby jsou na minimech. Čisté poplatky a provize by mohly v průběhu roku poklesnout o zhruba 1 %. České domácnosti tvoří spíše finanční rezervy, než aby se zadlužovaly z důvodu spotřeby.

Konkurence Telefónica Czech Republic okopírovala nové tarify, přičemž společnost eviduje v nových tarifech 160 tisíc klientů, přičemž někteří platili v minulosti za telekomunikační služby více a někteří méně. S novými tarify společnost zaznamenává nižší náklady z reklamací, stížností apod. Management společnosti prohlašuje, že podmínky aukce spektra jsou pro ní v současné chvíli jiné, než očekávali, přičemž Telefónica zvažuje, zda se aukce vůbec zúčastní. Kritika managementu k aukci kmitočtů směřuje k výhodnějším podmínkám nového hráče (PPF Mobile), který by mohl za vyhrazené spektrum zaplatit mnohem méně, než konkurence, navíc nový operátor nemá žádné limity, kolik spektra v 800 MHz může vydražit. Zde vidíme další chybu Českého telekomunikačního úřadu, který nenastavil limit na získání spektra v 800 MHz novému operátorovi, který by tak mohl teoreticky získat všechny frekvence a znemožnit konkurenci. Český telekomunikační úřad v současné chvíli příliš zvýhodňuje nového operátora, kterému by postačilo vyčlenit pouze úsek spektra v 800 MHz bez možnosti se dále ucházet o další části daného spektra ze spekulativních důvodů.

Společnost Fortuna měla v 1Q 2013 vysokou marži ze sázení, přičemž v následujícím kvartále se očekává normalizace dané marže. Výsledky prvního kvartálu byly výjimečné a nebudou se v následujících kvartálem opakovat. Vyšší náklady byly v 1Q 2013 byly způsobeny investicemi do online platformy. Dluh k dnešnímu dnu činí 20 mil. EUR, přičemž společnost si hodlá vzít nový úvěr ve výši 50 mil. EUR, kde 20 mil. EUR půjde na splacení starého úvěru a část půjde na investice a část na dividendu. Úroková sazba na nový úvěr se podstatně sníží. Management společnosti nechce v budoucnosti zveřejňovat objem přijatých sázek. Provozní náklady by měly letos vzrůst zhruba o 3 mil. EUR.

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

08:00 Obchodní bilance (březen): odhady: 17.5 mld., předchozí: 16.8 mld.
08:00 Běžný účet (EUR) (březen): odhady: 19.5 mld., předchozí: 16.0 mld.
08:00 Dovoz (sezónně očištěno) (březen): odhady: 1.5%, předchozí: -3.8%
08:00 Vývoz (m-m, sezónně očištěno) (březen): odhady: 0.5%, předchozí: -1.5%

Popis trhu

DAX si připsal 0,16 % na 8262,55 b. Nejlépe si vedl Fresenius Medical Care (FME; +2,28 %) a Thyssenkrupp (TKA; +2,11 %). Nejvíce ztratil Lanxess (LXS; -3,42 %). Umělý pokles zaznamenaly po dividendě akcie Adidasu (ADS; -1,5 %) a společnosti HeidelbergCement (HEI; -0,68 %). Německý trh zůstal otevřen i přesto, že je dnes v zemi státní svátek.

Podnikové zprávy

USA

Hlavní zprávy

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti činil ke 4. květnu 323 tis., když se čekalo 335 tis. Předchozích 324 tis. žádostí bylo revidováno na 327 tis.
Počet pokračujících žádostí činil k 27. dubnu 3005 tis. při očekávání 3018 tis. Předchozích 3019 tis. bylo revidováno na 3032 tis.

Velkoobchodní zásoby vzrostly v březnu o 0,4 %, když se očekával růst o 0,3 %. V předchozím období byl zaznamenán pokles o 0,3 %.

Očekávané události

20:00 Státní rozpočet (duben): odhady: $106.0 mld., předchozí: —

Popis trhu

Pozitivní impuls, který dnes přišel z trhu práce v podobě nečekaně nízkého počtu žádostí o podporu, nakonec nestačil k vytvoření nových historických maxim. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na pětileté minimum, což je bezpochyby velmi dobrá zpráva pro trhy. Týdenní počet žádostí poklesl potřetí v řadě.
Přestože se zdálo, že indexy nabírají sílu k dalším růstům, převážili na akciovém trhu prodejci a po pěti růstových seancích zakončil S&P 500 v záporu, když oslabil o 0,37 % na 1626,67 b. Dow Jones ztratil 0,15 % na 15082,62 b. Technologický Nasdaq Composite poklesl o 0,12 % na 3409,17 b.
V indexu S&P 500 skončily v červeném všechny sektory. Nejhůře se dařilo utilitám (-1,62 %).
Tesla Motors (TSLA) posílila o 24,4 % poté, co oznámila dosažení svého prvního kvartálního zisku.

Podnikové zprávy

Akcie Tesly včera zažily po oznámení prvního zisku v historii existence společnosti za silného objemu rally, kdy se vyšplhaly o 24 % výše až k hranici 70 dolarů. Upravený zisk na akcii amerického výrobce elektromobilů za první kvartál současného fiskálního roku dosáhl 12 centů při očekávání zisku analytiků oslovených agenturou Bloomberg ve výši 4 centů. Ve stejném období v předchozím roce firma ztratila 76 centů na akcii. Tržby vzrostly na 562 milionů dolarů, tedy na 18,6 násobek tržeb stejného kvartálu předešlého roku! Hrubá marže byla 17 % a ve 4Q by měla dosáhnout 25 %. Za vynikajícími čísly stojí zrychlující se prodeje ‚zero emission vehicle‘ modelu S, kterého se v prvním kvartále prodalo 4900 kusů. Celoroční prodejní cíl Tesla posunula z únorového odhadu 20 tisíc o jeden tisíc výše. Model S je revolučním elektromobilem, protože kromě nulových emisí se může pochlubit dojezdem více než 500 kilometrů a v nejsilnější 85 kWh verzi zrychlením z 0 na 100 km/h 4,4 sekundy. Jedná se ale o spíše luxusní automobil, protože i po daňovém dobropisu se jeho cena pohybuje v rozmezí 50-80 tisíc dolarů. Na druhou stranu, když zvážíme všechny parametry, můžeme dojít k závěru, že Tesla S má potenciál stát se prvním elektromobilem, který dokáže konkurovat klasickým luxusnějším automobilům se spalovacím nebo vznětovým motorem.

Citi snížila doporučení pro největšího správce aktiv na světě Blackrock na „neutral " z „buy".

Facebook (FB) je v pokročilých jednáních k převzetí izraelského start-upu poskytující mobilní dopravní navigaci Waze za 800 milionů až 1 miliardu dolarů. Vyjednávání začaly před šesti měsíci a nyní dle deníku Calcalist probíhá due diligence. Waze využívá satelitní signály od členských smartphonů, díky nimž vytváří mapy a dopravních data, které poté sdílí s ostatními uživateli. Minulý rok Waze ztrojnásobil svou uživatelskou základnu na 45 milionů lidí. Volně dostupnou navigační aplikaci si jen v březnu stáhlo 1,5 milionů nových uživatelů. Pokud se obě strany dohodnou, bude se jednat o třetí akvizici Facebooku v Izraeli. Největší sociální síť již koupila Snaptu v roce 2011 za 70 milionů dolarů a Face.com v roce 2012 za 60 milionů. Představitelé Facebooku i Waze zprávu odmítli komentovat.

Konglomerátní společnost General Electric plánuje prodat svůj australský pojišťovací byznys. Nomura Holdings začala hledat potenciální kupce na pojišťovací jednotku, známou pod názvem GE Capital Insurance, která poskytuje služby zhruba 3 milionům klientům v Austrálii a na Novém Zélandu. Trh s pojišťovacími produkty zahrnující pojištění osobních půjček a kreditních karet vykazoval v poslední dekádě více než 8 % roční růst.

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.