Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Denní report – čtvrtek 09.02.2012

09.02.2012 | 22:20 0 Komentářů

ČR: Rostla jen Erste, pražská burza přesto v kladných číslech, SRN: Řecká dohoda pomohla DAXu výše, USA: S&P 500 mírně rozšířil sedmiměsíční „high“ ze včerejší seance

Pražská burza

Popis trhu

Ve čtvrtek se sice na pražské burze našel pouze jediný rostoucí titul-Erste-ale i tak dokázal index PX nepatrně posílit +0,16% na 1026 bodů. Zmíněné akcie Erste (+3%) těžily z dohody řeckých politiků o úsporných opatřeních a poskočily až k psychologické metě 500 Kč. Další tituly za průměrného zájmu oslabovaly. Komerční banka se ke konci dne obchodovala poblíž 3700 Kč (-0,5%). Akcie ČEZu se vracely pod 820 Kč (-0,6%). Lehký mínus zaznamenala také těžební NWR, která si ale hladinu 160 Kč udržela. Nejhorší výsledek zaznamenal Unipetrol (-3%), který po oznámení výrazné ztráty za 4Q propadl pod 170 Kč. Na druhou stranu likvidita na něm zůstala mizerná (15 mil. Kč), což vypovídá o tom, že investoři moc zklamání nepociťovali jelikož akcie Unipetrolu málo kdo vlastní. A ten kdo vlastní tak neprodává.

Podnikové zprávy

Rafinérská skupina Unipetrol (BAAUNIPE) dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2011.

Společnost zaznamenala čistou ztrátu 3,14 mld. Kč, která výrazně překonala analytické odhady. Tržní konsensus očekával průměrnou ztrátu pouze 1,41 mld. Kč.

Ztrátu prohloubily nižší marže, odstavení hlavní rafinérie v Litvínově a jednorázové nákladové položky týkající se odpisů aktiv v rafinérském segmentu, které činily zhruba 1,2 mld. Kč.
Ukazatel EBITDA skončil v záporu se ztrátou 1,78 mld. Kč. Společnost zároveň prohlásila, že operační ztrátu v posledním kvartále očekávala.

Pozitivně působily alespoň tržby, které se meziročně zvýšily o 11 % na 24,33 mld. Kč a překonaly tak očekávání ve výši 24,17 mld. Kč.

Akcie společnosti včera posílily o 0,86 % na 173,99 Kč.

Německo

Očekávané události

08:00 Index spotřebitelských cen (leden – konečný): odhad -0,4 % m/m, 2,0 % y/y; předchozí -0,4 % m/m, 2,0 % y/y

Popis trhu

Dohoda zástupců řeckých politických stran se na úsporných opatřeních otevřela německým akciím po třech dnech přešlapování prostor pro výraznější růst.

Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje v okolí 6 790 bodů (+0,6%). Největší zisky si připsaly automobilky (BMW +3,6%, VOW3 +1,9%) včele s Daimlerem (DAI +4,3%), který potěšil dobrými hospodářskými výsledky. Opačným směrem zamířily zejména energetické společnosti (EOAN -1,9%, RWE -1,4%) a Allianz (ALV -1,1%).

Podnikové zprávy

Německá automobilka Daimler (DAI) dosáhla v posledním čtvrtletí minulého roku výsledků, které překonaly tržní očekávání a potěšily investorskou veřejnost.

Tržby meziročně vzrostly o 10 % na 29,07 mld. EUR, zatímco trh očekával pouze 28,17 mld. EUR.

Nejvíce však zapůsobil konečný hospodářský výsledek. Čistý zisk se zvýšil o 73 % na 1,98 mld. EUR (data upravená agenturou Bloomberg) (1,61 EUR na akcii) a s přehledem tak předstihl analytický konsensus, který očekával pouze 1,33 mld. EUR (0,995 EUR na akcii).

Rekordní výsledky zaznamenala především divize luxusních vozů Mercedes, která chce na svém trhu opět získat pozici, kterou v současnosti drží konkurenční BMW (BMW). Daimler chce v jejím rozvoji dále pokračovat a postavit nové výrobní kapacity v Číně a Maďarsku a stejně tak i představit řadu nových modelů. Velice dobrá výsledky však vykázala i divize nákladních vozů.

Pozitivní výsledky přiměly společnost navrhnout zvýšení roční dividendy na 2,2 EUR z původních 1,85 EUR.

Výsledky potvrzují optimismus analytiků, u kterých výrazně převažovala nákupní doporučení.

WestLB snižuje své doporučení pro Allianz (ALV) na „neutral" z původního „přidat."

USA

Hlavní zprávy

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v týdnu k 4. únoru 358 tis. při odhadu 370 tis. Předchozích 367 tis. bylo revidováno na 373 tis.

Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl k 28. lednu 3515 tis. při odhadu 3500 tis., předchozí hodnota 3437 tisíc byla revidována na 3451 tisíc.

Velkoobchodní zásoby v USA v prosinci vzrostly o 1,0 %.

Analytici očekávali růst o 0,4 %. Předchozí růst o 0,1 % byl revidován na stagnaci.

Očekávané události

14:30 Obchodní bilance (prosinec): odhad -48,5 mld. USD, předchozí -47,8 mld. USD
15:55 Index důvěry University Michigan (únor – předběžný): odhad 74,8 b., předchozí 75,0 b.
20:00 Státní rozpočet (leden): odhad -34,0 mld. USD, předchozí -49,8 mld. USD

Firemní výsledky:
08:30 – NYSE Euronext
Před otevření trhu – PPL

Popis trhu

Index S&P 500 si připsal 0,15 % na 1351,95 b. Mírný optimismus zavládl v zámoří po potvrzení konečné dohody řeckých politiků nad úspornými opatřeními, která byla nezbytná, chce-li Řecko získat další peníze. Odpoledne byl ohlášen nižší počet žádostí o podporu za minulý týden, než se očekávalo. Pokračující žádosti k 28. lednu se však mírně navýšily. Velkoobchodní zásoby v USA vzrostly nad očekávání.
Index Dow Jones posílil o 0,05 % na 12890,46 b. Nejlépe na tom byl z třicetičlenného portfolia „blue chips" indexu United Technologies (UTX; +2,39 %). Nejdelší výlet na opačnou stranu si nakonec udělaly akcie Cisco(CSCO; -2,15 %).
Visa (V) vyrostla téměř o 4 %. Naopak PepsiCo (PEP; -3,7 %) oslabilo po zveřejnění úmyslu uzavřít 8700 pracovních míst a zvýšit výdaje na marketing o 600 mil. USD.

Podnikové zprávy

Cisco Systems (CSCO), výrobce síťových prvků a řešení, včera po uzavření trhů v USA reportoval výsledky za 2. kvartál fiskálního roku. Společnosti se podařilo překonat odhady analytiků.

Čistý zisk za 2. kvartál fiskálního roku se vyšplhal na 2,18 mld. USD (40 centů/akcie) z předchozích 1,52 mld. USD (27 centů/akcie). Neočištěný zisk na akcii dosáhl 47 centů při očekávání 43 centů. Tržby rostly o 11 % na 11,5 mld. USD, čímž překonaly odhady ve výši 11,2 mld. USD.

Dobré výsledky přišly poté, co obchodní partneři společnosti byli ochotní více utrácet i přes spekulace, že segment trhu, ve kterém se Cisco Systems pohybuje, je v útlumu. Velkou zásluhu má i CEO John Chambers, který minulý rok zahájil razantní změny, když eliminoval ztrátové segmenty a zaměřil se na nejvíce profitabilní produkty. Přistoupil také k rozsáhlému propouštění a snížení nákladů, díky čemuž mohla společnost nabízet své produkty za více konkurenční ceny. Tímto agresivním přístupem se Cisco snaží znovu nabýt od svých konkurentů ztracený podíl na trhu. Pozměnil také kostrbatou organizační strukturu, čímž urychlil rozhodovací proces.

Do třetího kvartálu fiskálního roku vstupuje Cisco s prognózou 5-7% růstu tržeb na 11,4-11,6 mld. USD, což se shoduje s odhady analytiků. Čtvrtletní dividenda se zvýšila na 8 centů z předchozích 6. Trh si uvědomuje, že po jednom úspěšném čtvrtletí ještě není vyhráno a že výhled by mohl být ještě o něco více agresivnější, proto akcie po včerejším výletu o pár procent výše během noci opět klesly k středeční uzavírací ceně.

PepsiCo (PEP) dnes vykázala hospodářské výsledky za 4. kvartál, které po číselné stránce mírně překonaly očekávání analytiků.

Zisk na akcii ve 4. kvartálu rostl o 5 % na 0,89 USD, čímž překonal odhad analytiků ve výši 0,85 USD. Celoroční hodnota se zvýšila o 3 % na 4,03 USD. Tržby ve čtvrtletí dosáhly 20,2 mld. USD (+11 %, odhad 19,91 mld.) a za celý rok 2011 66,5 mld. USD (+15 %).

Celosvětový objem prodaných „snacks", tedy menšího občerstvení, rostl ve čtvrtletí i za celý rok o 8 %. Nápoje zaznamenaly čtvrtletní nárůst o 3 % a celoroční o 5 %.

Společnost těžila hlavně z akvizice Wimm-Bill-Dann, která posílila pozici v Rusku. Nové franšízové modely hnaly prodeje v Mexiku a Číně. V Brazílií pomohla akvizice společnosti Mabel. Pepsi tak upevňuje svoji celosvětovou pozici a zaměřuje se na vylepšení dlouhodobé konkurenceschopnosti v klíčových rozvíjejících se (ale i rozvinutých) trzích.

Strategické investice by měly povzbuzovat růst v roce 2012, kdy plánuje vynaložit na marketing 500-600 ml. USD a zvýšit zisk pro své akcionáře zpětnými nákupy akcií a vyšší dividendou, která by se měla od června na roční bázi zvýšit až o 4 % na 2,15 USD. Předpokládaný očištěný zisk na akcii by měl ale klesnout o 5 % a firma také plánuje propustit až 8700 pracovníků.

Vodafone (VOD), největší světový telefonní operátor, dnes reportoval výsledky za 3. kvartál fiskálního roku. Slabost byla znát hlavně na trhu v jižní Evropě.

„Organické" tržby rostly ve 3. kvartálu fiskálního roku o 0,9 %, když trh očekával o něco vyšší růst 1,1 %. V evropském regionu organické tržby klesly o 1,7 %.

Špatná čísla přišla ze Španělska, kde je trh i přes menší zlepšení ve špatné kondici. Překvapením bylo podobné zjištění v Itálii, kde jsou oproti Španělsku nižší ceny a zdravější struktura nákladů. K Řecku Vodafone žádné konkrétní data nezveřejnil, ale počítá se, že vývoj byl v této jižanské zemi podobný. Telefonní operátor tak je další ze společností, která signalizuje, jak úsporná opatření v dluhy zamořené Evropě ovlivňují spotřebitelské výdaje.

Ztráty z těchto trhů vyrovnávala solidní výkonnost na rozvíjejících se trzích a v severní Evropě. Divize v Africe, Asii a na Blízkém východě, které se souhrnně označují AMAP, rostly o 7,6 %. Mezi produkty byla hlavně znát zvýšená poptávka po datových a internetových službách.

Vodafone je prvním z hlavních evropských telefonních operátorů, který reportoval výsledky, a analytici očekávají, že by mohl předčít své kolegy. Analytik společnosti Liberum Mark James konstatoval, že Vodafone je doslova „nejlepším ze špatné party".

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.