Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Denní report – čtvrtek 09.01.2014

09.01.2014 | 22:15 0 Komentářů

ČR: Pražská burza mírně roste, index uzavřel těsně pod 1000 body., SRN: Německé akcie končí dnešní obchodování v červených číslech., USA: Americké trhy uzavírají smíšeně

Pražská burza

Popis trhu

Přestože se index PX v druhé polovině seance pohyboval nad psychologickou hodnotou 1000 bodů, nakonec tuto metu neudržel a zakončil na 998,94 bodech se ziskem +0,26%. K růstu pražské burze pomohla Komerční banka, která částečně korigovala ztráty z úvodu týdne a posílila dnes o +1,49% na hodnotu 4299 Kč. Dále pak byly úspěšné akcie Vig (+1,1% 1013 Kč) po zvýšeném doporučení od analytiků Bank of America. S největším ziskem uzavřelo mediální CME, nicméně přírůstek +2,5% (65 Kč) je jenom slabou náplastí za více jak 13% ztrátou od začátku týdne. Erste Bank stagnovala okolo 768 Kč, když titul v předchozích dvou seancích posílil o silných 10%. Krátce po openu však banka odepisovala až -2,5% po zprávě, že konkurenční Raiffeisen Bank nepřistoupí k prodeji maďarské divize a zvažuje navýšení kapitálu. Nedařilo se energetickým společnostem, když Čez odepsal -0,81% (490 Kč), NWR -1,2% (25 Kč) a Unipetrol -1,28% (166 Kč).

Německo

Popis trhu

Investoři nejprve nechaly téměř bez povšimnutí lepší data z domácího průmyslu, později podobnou reakcí ocenili rozhodnutí ECB o měnové politice a následující projev jejího šéfa Draghiho. V závěru obchodování se však po negativním obratu v zámoří vydaly do červených čísel. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 0,9% na 9 415 bodů. Nedaří se hlavně chemičce Lanxess (LXS -2,8%), Adidasu (ADS -2,3%) a výrobci průmyslových plynů Linde (LIN -1,5%). Důvod k radosti naopak mají akcionáři operátora burzy Deutsche Boerse (DB1 +2,7%) a dvojice zdravotnických titulů Fresenius Medical (FME +1,1%) a Fresenius (FRE +0,9%).

USA

Popis trhu

Zámořské akciové trhy dnes oscilovaly kolem otevíracích hodnot. Trh vyčkává na zítřejší důležitá data o nezaměstnanosti. Nejvíce dnes rostly akcie v sektorech zdravotní péče a utilit. Naopak nejsilněji klesaly telekomunikace a technologie.

Hlavní část výsledkové sezóny odstartovala Alcoa (AA -1,71%) a investory nepotěšila. Zisk na akcii (EPS) oznámila 4 centy oproti očekávaným 6 centům. Naopak reportovala lepší tržby. Ti to „oceňují" prozatímním poklesem ceny v aftermarketu o 3,5%.

Podnikové zprávy

Maloobchodní řetězec Macy´s (M +6,75%), druhý největší řetězec v USA, dnes poskytl výhled zisku a plány managementu na roky budoucí. Zisk na akcii v roce 2015 odhaduje společnost v rozmezí 4,4-4,5 USD. Odhadovaný konsensuální zisk na akcii 19 oslovených analytiků je aktuálně 4,36 USD. Navíc společnost oznámila ozdravný plán, jehož podstatou je snižování nákladů napříč všemi odděleními firmy. Zrušeno bude 2500 pracovních míst. Společnost plánuje uspořit více než 100 milonů dolarů.
V době, kdy většina konkurenčních maloobchodníků tvrdě bojuje s klesajícími spotřebitelskými výdaji, se CEO Terry Lundgredovi daří držet rostoucí tempo zisků především zaměřováním se na exkluzivnější značky, které nepodléhají plošnému zlevňování a poskytují vyšší maržě. Zajímavým receptem je i ponechání částečné volby na skladbu sortimentu pro lokální manažery prodejen lépe obeznámené s apetitem místních zákazníků. Podstatným zdrojem příjmů je úspěšně se rozvíjející online prodejní kanál.

Akcie společnosti na zveřejněné zprávy reagovaly skokovým růstem o 6,9%.

Martin Varecha
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.