Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Denní report – čtvrtek 07.06.2012

07.06.2012 | 22:08 0 Komentářů

ČR: Burza počtvrté vzhůru, KB a NWR přidaly více jak +4%, SRN: Německé akcie pokračují v rally, pomohla Čína, USA: Americké akcie v závěru smazaly zisky

Pražská burza

Běžný účet skončil za prvním čtvrtletí v přebytku 1416,6 mil. EUR po předchozím deficitu -688,2 mil. EUR.

Mezinárodní rezervy v květnu dosáhly 39,4 mld. USD po dubnových 43,4 mld. USD (revidováno z 43,6 mld. USD).

Očekávané události

09:00 Míra nezaměstnanosti (květen): odhady: 8.1%, předchozí: 8.4%

Popis trhu

Pražská burza je tento týden k neudržení, když počtvrté v řadě posílila a index PX zakončil výše +1,3% na 893 bodů. Dnes opět poutala pozornost Komerční banka, která při nadprůměrném objemu téměř 500 mil. Kč raketově posílila na dohled k hladině 3400 Kč (+4,5%). Druhý bankovní titul Erste -za neúčasti Vídně (svátek) – na sobě měl stín včerejšího sníženého ratingu a kurz akcií se nedokázal odpoutat od 370 Kč (+1%). Nad psychologickou metu 100 Kč se dokázala prodrat zpět těžební NWR (+4,5%). Akcie ČEZu se po úvodních obchodech nad 760 Kč nakonec vrátily do blízkosti 750 Kč (+0,13%). Zajímavý růst zaregistroval také defenzivní Philip Morris (+3,4%). Výjimkou v červených číslech byla mediální CETV, jež poklesla k úrovni 115 Kč (-2,7%).

Podnikové zprávy

Švýcarská banka UBS se rozhodla odstranit ČEZ ze seznamu nejméně preferovaných titulů v sektoru utilit.

Německo

Hlavní zprávy

Německé akcie navázaly na včerejší růst a podruhé v řadě posílily. Pozitivní impuls tentokrát přišel z Číny, která v reakci na zpomalování ekonomiky poprvé od roku 2008 snížila úrokové sazby. V závěru poněkud zchladil optimismus investorů šéf FEDu Bernanke, když neoznámil žádné konkrétní kroky na podporu ekonomiky. Index DAX uzavřel se ziskem 0,82% na 6 144 bodech. Výborně si vedla Commerzbank (CBK +5,7%), jež zároveň těžila ze zprávy o možné podpoře španělských bank ze strany Evropské unie. Úspěšný den za sebou má také Henkel (HEN3 +3,3%) a Adidas (ADS +2,7%). Jižním směrem naopak zamířil ThyssenKrupp (TKA -3,7%) a energetiky (EOAN -1,6%, RWE -1,7%).

Očekávané události

08:00 Vývoz (m-m, sezónně očištěno) (duben): odhady: -0.7%, předchozí: 0.9%
08:00 Dovoz (sezónně očištěno) (duben): odhady: -0.1%, předchozí: 1.2%
08:00 Běžný účet (EUR) (duben): odhady: 11.0 mld., předchozí: 19.8 mld.
08:00 Obchodní bilance (duben): odhady: 13.0 mld., předchozí: 17.4 mld.

Popis trhu

Podnikové zprávy

Eurozóna

Operátoři Vodafone (VOD) a španělská Telefonica (TEF) se dohodli na založení společného podniku, který bude spravovat jejich telekomunikační sítě ve Velké Británii. Reagují tak na zostřenou konkurenci ze strany operátorů Deutsche Telekom a France Telecom. Ve výsledku tedy oba operátoři přemístí své mobilní a hlasové sítě do jedné, kterou budou společně spravovat. Oba operátoři si ovšem budou nadále aktivně konkurovat ve všech produktech a službách, které nabízí. K podobnému kroku přikročili již Deutsche Telekom a France Telecom, kteří sloučili své sítě k operátorovi Everything Everywhere. Touto cestou operátoři ušetří značnou část svých fixních nákladů a díky tomu také mohou nabídnout rychlejší přenosy dat. Ohledně finanční stránky dohody nebyly zveřejněny žádné informace. V prohlášení se také uvádí, že společné kroky povedou k rychlejší implementaci a rozšíření mobilní sítě 4G.

USA

Hlavní zprávy

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl k 2. červnu 377 tis. při odhadu 378 tis. Předchozích 383 tis. bylo revidováno na 389 tis. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl k 26. květen 3293 tis. při odhadu 3250 tis., předchozí hodnota 3242 tisíc byla revidována 3259 tisíc.

Týdenní Index spotřebitelského komfortu agentury Bloomberg rostl k 3. červnu na -37,6 bodů z předchozích -39,3 bodů.

Očekávané události

14:30 Obchodní bilance (duben): odhady: -$49.5 mld., předchozí: -$51.8 mld.
16:00 Velkoobchodní zásoby (duben): odhady: 0.4%, předchozí: 0.3%

Popis trhu

Americké akcie v závěru seance nedokázaly udržet zisky, které si udržovaly po většinu seance. Určité zklamání z projevu šéfa FEDu Bernankeho, který neoznámil žádné konkrétní kroky na podporu ekonomiky, downgrade španělského ratingu od agentury Fitch a obavy z dalšího vyhrocení evropské dluhové krize vítězí nad dopoledním snížením úrokových sazeb v Číně a relativně úspěšnou aukcí španělských vládních dluhopisů. Hlavní akciové indexy se v závěru obchodování pohybují mezi ztrátou 0,5 a ziskem 0,4%. Dobře si vedou developeři (+0,4%) a energetický sektor (+0,3%), zatímco telekomunikace (-0,5%) a polovodiče (-1,0%) oslabují. Živo je také na komoditách. Zájmu investorů se těší zemědělské plodiny (sója +3,2%, pšenice +2,8%, kukuřice +1,3%), zatímco vzácné kovy (zlato -1,7%, stříbro -2,8%), ropa (-1,3%) a zejména zemní plyn (-6,1%!) oslabují.

Podnikové zprávy

Apple (AAPL) údajně plánuje zařadit do svých iPhonů v Číně internetový vyhledávač čínského giganta Baidu(BIDU). Chce tak rozšířit nabídku služeb pro své uživatele v nejlidnatější zemi na světě. Podle informací by se mohlo oficiální prohlášení objevit již na začátku příštího týdne. Dohoda s Baidu, prostřednictvím kterého jde okolo 80 % internetového vyhledávání v Číně, spadá do plánu CEO Applu Tim Cooka rozšířit působnost Applu na největším trhu s mobilními telefony. Navíc to poskytuje uživatelům alternativu ke klasickému vyhledávači Googlu, jenž je na čínském trhu se svým operačním systémem Android dominantním hráčem. Rostoucí čínská střední třída má více finančních prostředků na útratu, a tak se stává velmi zajímavou cílovou skupinou pro mobilní giganty. Čína tvořila 20 % tržeb Applu v posledním čtvrtletí a Cook uvedl, že naskýtá mnoho dalších příležitostí pro nové produkty společnosti. Apple se snaží snížit závislost na produktech Googlu a tak plánuje i novou mapovou aplikaci, která by měla v iPhonech a iPadech nahradit Google Maps.

Profesní sociální síť LinkedIn (LNKD) včera uvedla, že zhruba 6,5 milionu hesel k uživatelským účtům bylo ukradeno při prolomení bezpečnostních opatření hackery. Hesla uživatelů, kteří byly danou situací postihnuti, již nadále nejsou platná a byla deaktivována. LinkedIn má celkově zhruba 160 milionů uživatelů. Kvůli nastalé události může LinkedIn čelit žalobě ze strany irského Úřadu pro ochranu dat. Prolomení bezpečnosti spadá pod jeho pravomoc i proto, že LinkedIn má svoje sídlo pro operace mimo USA právě v irském Dublinu. Jednou z možných sankcí je finanční pokuta.

Americký holding Navistar International (NAV), který se převážně zaměřuje na výrobu nákladních automobilů, propadá o 25,44 % poté, co společnost reportovala značně neuspokojivé hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí a rozhodla se k reorganizaci současné manažerské struktury. Výsledky nenaplnily očekávání trhu z důvodu zaúčtování vysokého nákladu na záruky ve výši 104 mil. USD.

Malooobchodní prodejce Best Buy (BBY) klesá o 8,35 %. Nad finančně strádajícím, ale v Americe stále oblíbeným, obchodním řetězcem se týčí otazník, jelikož jeho zakladatel a předseda představenstva Richard Schulze předčasně rezignoval poté, co se zjistilo, že již v prosinci věděl o porušení interních předpisů předchozím CEO společnosti Brian Dunnem, jenž následně rezignoval v dubnu. Schulze momentálně řeší, co udělá se svým 20% podílem a komu jej prodá, což samozřejmě znervózňuje investory.

Těžař Rio Tinto (RIO) momentálně roste o 4,33 % poté, co zveřejnil data ohledně silné poptávce po jeho železné rudě. Vrchní představitel společnosti uvedl, že Rio Tinto počítá s tím, že bude tvořit více než 25 % celosvětové těžby železné rudy v příštích 7 letech. Nabídka rudy by měla růst alespoň o 100 milionů metrických tun ročně, tak aby dokázala uspokojit poptávku ze strany výrobců oceli, pro něž je železná ruda základní surovinou.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.