Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Denní report – čtvrtek 04.10.2012

04.10.2012 | 22:20 0 Komentářů

ČR: Pražský PX si připsal zisk půl procenta, SRN: Německá burza za dnešek v mírné ztrátě, USA: Americké akcie uzavřely v kladných hodnotách

Pražská burza

Očekávané události

9:00 Maloobchodní tržby (srpen): odhad -0,9 % (y/y), předchozí 0,3 %
10:00 Devizové rezervy (září): předchozí 39,9 mld. USD

Popis trhu

Na pražské burze se ve čtvrtek oproti předchozím dnům lehce zvýšila aktivita. Tři tituly (ČEZ, Erste, KB) se dostaly s objemy přes 200 mil. Kč. Nejlépe si přitom vedla Erste, která se dokázala dotáhnout až na dohled 450 Kč (+2%). Další banka KB se rovněž pohybovala v růstovém teritoriu, když atakovala metu 4000 Kč (+0,3%). Naopak akciím elektrárenské společnosti ČEZ se nedařilo, když mírný růst cen elektřiny (+0,9%) zastínily záležitosti kolem JE Dukovany. Kurz ČEZu tak klesl ke 722 Kč (-0,8%). Poprvé od rozhodného data pro výplatu dividendy se zpět nad úroveň 400 Kč prodraly akcie Telefonica 02 (+1%). Těžební NWR držela metu 85 Kč (-0,6%), zajímavou zprávou ze sektoru byla informace o převzetí těžební společnosti Raspadskaja ze strany největší ruské ocelárny Evraz. Celkově index PX posílil +0,5% na 968 bodů.

Podnikové zprávy

Provozovatel autobazarů AAA Auto (BAAAAA) zvýšil ve třetím kvartálu své prodeje o 13 %. Za pozitivními výsledky stojí slovenská pobočka, jejíž prodeje se zvýšily o více než 30 %, zatímco prodeje v ČR stagnovaly. Plán plní i nové zastoupení v Rusku.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

ECB dle očekávání ponechala sazby na 0,75 %.

Očekávané události

12:00 Průmyslové objednávky (srpen): odhad -0,5 % (m/m sezónně očištěno) a -4,3 % (y/y bez očištění), předchozí 0,5 % a -4,5 %

Popis trhu

Německé akcie končí dnešní obchodování bez výrazné změny, když rozhodnutí ECB o sazbách a následné vystoupení jejího šéfa Draghiho nepřineslo žádný významný impuls.

Index DAX uzavřel se ztrátou 0,26% na 7 303 bodech. Nedařilo se zejména Deutsche Telekomu (DTE -4,5%), BASF (BAS -2,0%) a SAPu (SAP -1,5%), který doplatil na horší čtvrtletní výsledky konkurenční Informatica Corp. Opačným směrem zamířily automobilky (BMW +3,4%, VOW3 +2,9%, MAN +2,6%) a ThyssenKrupp (TKA +2,4%). Automobilkám pomohla zpráva o 59% růstu prodejů BMW v Číně, zatímco ThyssenKrupp těží z údajného zájmu Posca o jeho divizi Steel Americas.

Podnikové zprávy

Deutsche Bank zvyšuje své doporučení pro Deutsche Telekom (DTE) na „koupit" z původního „držet."

Davy snižuje své doporučení pro HeidelbergCement (HEI) na „underperform" z původního „neutral."

USA

Hlavní zprávy

Index propuštěných zaměstnanců Challenger se v srpnu snížil o -70,8 % (y/y). Předchozí hodnota činí -36,9 %.

Index spotřebitelského výhledu RBC byl za srpen potvrzen na 48,4 b. Předchozí hodnota činí 50,4 b.

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 29.září činí 367 tis. a 3281 tis. (pokračující (odhad 370 tis. a 3275 tis.). Předchozí hodnoty činí 363 tis. a 3281 tis.

Bloomberg Index spotřebitelského komfortu agentury Bloomberg se k 30. září zvýšil na -36,9 b. z předchozích -39,6 b.

Průmyslové objednávky v srpnu poklesly o -5,2 % (odhad -5,9 %) Předchozí hodnota činí 2,6 %.

Očekávané události

14:30 Změna zaměstnanosti mimo zemědělství (září): odhad 115 tis., předchozí 96 tis.
14:30 Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (září): odhad 130 tis., předchozí 103 tis.
14:30 Změna zaměstnanosti ve výrobním sektoru (září): odhad 0 tis., předchozí -15 tis.
14:30 Míra nezaměstnanosti (září): odhad 8,2 %, předchozí 8,1 %

Popis trhu

Hlavní americké indexy dnešní obchodování otevřely v mírných ziscích v rozmezí od 0,2 % do 0,4 %. V kladných hodnotách se zámořské akciové trhy nakonec pohybovaly po celý obchodní den, když pozitivně působily lepší než očekávaná makrodata z trhu práce a průmyslového sektoru a rovněž slova guvernéra ECB. Index S&P 500 tak dnes posílil o 0,72 % na hladinu 1461,41, DJIA přidal 0,60 % na 13575,36 bodu a Nasdaq Comp. vzrostl o 0,45 % na úroveň 3149,46. Sledovanou událostí dnešního dne bylo zasedání Evropské centrální banky, která podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na úrovni 0,75 %. Následná slova prezidenta ECB Maria Draghiho ohledně připravenosti spustit program na nákup státních dluhopisů sice nepřinesla nic neočekávaného, ale uklidnila akciové trhy. Dnešní americká makrodata spíše podpořila tamní akcie, když počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice narostl na 367 tis. z předchozích 363 tis., nicméně trh počítal s nárůstem až na 370 tis. Data z průmyslového sektoru v podobě podnikových objednávek sice zaznamenaly v srpnu meziměsíční pokles o 5,2 % po předchozím růstu o 2,6 %, avšak analytický konsensus počítal ještě s větším propadem ve výši 5,9 %. Z deseti sektorů v rámci širokého indexu S&P 500 jich zaznamenalo růst devět, přičemž největší zisky realizovaly akcie z finančního sektoru (+1,2 %) a v rámci něho bankovní tituly (+2 %). Jediným segmentem, který dnes v průběhu dne mírně ztrácel byl technologický sektor, nicméně v závěru obchodování své ztráty umazal a celkově vykázal stagnaci. Z tohoto segmentu bych zmínil společnost Hewlett-Packard, která na počátku obchodování ztrácela až 4,5 % na úroveň 14,24 USD, když se stále ještě negativně projevovala včerejší zpráva o sníženém výhledu zisku pro rok 2013. V průběhu dne však akcie tohoto výrobce tiskáren a osobních počítačů postupně umazaly své ztráty a obchodování nakonec zavřely s mírným ziskem 0,13 % na hladině 14,93 USD.

Podnikové zprávy

Nomura zvyšuje své doporučení pro eBay (EBAY) na „koupit" z původního „neutral." Cílová cena byla zvýšena na 60 USD ze 43,50 USD.

Argus Research Corp snižuje své doporučení pro Time Warner (TWX) na „držet" z původního „koupit."

Hewlett-Packard (HPQ) si včera pro investory připravil studenou sprchu, když zveřejnil svůj výhled na příští rok, který počítá s poklesem zisku. Tržby se mají snížit ve všech divizích vyjma softwarových produktů a služeb. Dle CEO Meg Whitman, která do funkce nastoupila minulý rok, se pozitivní dopad investic a vnitřní restrukturalizace projeví až ve fiskálním roce 2014. Negativně však působí její prohlášení, že okolo roku 2016 mají výnosy společnosti růst stejným tempem, jako americké HDP. Dle analytiků jsou současné problémy společnosti umocněny častou výměnou vedoucích pracovníků a chybějící dlouhodobou strategií. H-P se v současné době snaží odprostit od slábnoucího PC trhu a zaměřit se na softwarové služby a další oblasti, které mu umožní kompenzovat ztráty spojené s nástupem smartphones a dalších konkurenčních zařízení.

Boeing (BA) byl úspěšný v posledním kole armádních zakázek, když od Pentagonu získal kontrakt na dodávku námořních hlídkových letadel P-8 celkem za 1,9 mld. USD. Zájem o tato letadla je i v zahraničí, Boeing očekává, že jich zahraničním vládám prodá až 75. Prvním zákazníkem je Indie. Orientace na zahraniční trhy je zřejmě jediným způsobem, který společnosti zajistí plynulý odbyt armádní techniky. Americký armádní rozpočet totiž těžce zasáhnou automatické lednové škrty, které zvrátí trend prudkého růstu zbrojních výdajů z posledních 10 let.

Googlu (GOOG) se prodražuje jeho restrukturalizační plán pro mobilní divizi Motorola Mobility.Výdaje spojené s odstupným pro propuštěné zaměstnance mají jen ve třetím čtvrtletí činit 340 mil. USD a do budoucna budou zřejmě narůstat. Internetový gigant chce však nadále pokračovat ve vnitřní restrukturalizaci, kterou hodlá rozšířit i na aktivity mimo domovský trh v USA. Neziskové operace v Asii mají být ukončeny a nabídka produktů výrazně omezena. Počet pracovních míst v Motorole se má snížit o zhruba 20 %.

Facebook (FB) v září dosáhl milníku v počtu aktivních uživatelů, jejichž měsíční počet poprvé dosáhl jedné miliardy. Od července se tak zvýšil o 45 miliónů. Zpráva přichází poté, co Facebook představil placenou službu pro americké zákazníky, které jim umožní zvýšit viditelnost jejich profilových příspěvků. Společnost se tak snaží rozšířit zdroj výnosů za tradiční reklamu, která v druém čtvrtletí vygenerovala 84 % veškerých tržeb. Analytici tento postup chválí, vzhledem k zpomalení růstu tržeb v posledních kvartálech je podle nich nutné, aby Facebook našel nové zdroje příjmů, které mu pomohou udržet dřívější růstovou dynamiku.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.