Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Denní report – čtvrtek 04.07.2013

04.07.2013 | 17:21 0 Komentářů

ČR: Burza rostla v čele s Erste, SRN: DAX zpět nad 8 000 body, USA: Státní svátek

Pražská burza

Hlavní zprávy

Morgan Stanley zvyšuje své doporučení pro české akcie na overweight z equalweight.

Maloobchodní tržby

Sezónně očištěné maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu v květnu překvapivě vzrostly meziměsíčně o 1,7 % a meziročně očištěné o počet pracovních dní rostly o 1,2 %. Při meziročním srovnání počítal analytický konsensus dle agentury Bloomberg s poklesem o 0,8 %. Nejvyšší analytický odhad byl stanoven na stagnaci.

Na růst tržeb působil při stejném počtu pracovních dní letos i loni více motoristický segment než samotný maloobchod.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziměsíčně o 1 %, meziročně o 3,8 %. Maloobchodní tržby včetně prodeje pohonných hmot se zvýšily meziměsíčně o 2,3 % a meziročně o 0,2 %. Tržby za prodej nepotravinářského zboží meziročně vzrostly o 1,4 %, naopak za pohonné hmoty (-2,9 %) a potraviny (-0,3 %) poklesly.

Nejrychleji rostl prodej přes internet nebo zásilkové služby (+22,7 %). Růst zaznamenal také maloobchod s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (+7,1 %) s počítačovým a komunikačním zařízením (+6,6 %) a s textilem a obuví (+6 %). Prodeje klesaly nadále ve specializovaných prodejnách potravin (-6,7 %), u farmaceutického, zdravotního a kosmetického zboží (-3,6 %) a výrobků pro domácnost (-2,6 %).

Popis trhu

Pražská burza v poslední obchodní den týdne posilovala, když index PX uzavíral na hodnotě 873 bodů (+0,75%). Za růsty v Evropě však většinou viditelně zaostala. Domácí trh tak zatím ze zvýšeného doporučení pro české akcie od Morgan Stanley nic nevytěžil. Nejvyšší aktivitu registroval ČEZ (340 mil. Kč), který se však i dnes sklonil před úrovní 500 Kč a nedokázal ji prorazit. Určitou aktivitu dále registrovala již jen Komerční banka (140 mil. Kč), která se po včerejším poklesu mírně otřepala (+0,7%). Nejvyšší růst patřil sousední Erste (+3,4%), jejíž akcie se ke konci obchodování vydaly na zpáteční výlet zpět k 520 Kč. Impulsem přitom byla zlepšená nálada na evropských trzích po slovech šéfa ECB Draghiho o ponechání nízkých sazeb v EU po delší dobu. Nízké výnosy po mohly být vodou na mlýn dividendovým akciím jako Telefonica 02 (+1,4%), která však zatím zůstala pod 270 Kč (+1,4%). Mediální CETV si připsala +1,7% na 65 Kč. Naopak ztrácel Philip Morris (-2,2%), kterému by posilující USD mohl zvyšovat náklady.

Podnikové zprávy

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se dnes ve svém tiskovém prohlášení vyjádřil k situaci v Egyptě, kde rozjíždí výrobní linku. Management Pegasu oznamuje, že nový výrobní závod, jenž je situován v průmyslové zóně u města 6th of October zhruba 35 km od Káhiry, není v bezprostředním ohrožení. V této lokalitě je podle vyjádření Pegasu situace klidná. Místní zaměstnanci výrobního závodu standardně plní pracovní úkoly související se zprovozňováním výrobní linky a aktuálně společnost nevidí riziko zpoždění nájezdu této linky do komerčního provozu. V souladu s naším očekáváním tak Pegas nadále plánuje komerční rozjezd egyptské výrobní linky v průběhu tohoto čtvrtletí.

V posledních týdnech Egypt čelí politickým a občanským nepokojům a v současnosti v této zemi dochází ke změně politické garnitury. Pegas dále ve své zprávě oznamuje, že nadále monitoruje situaci v Egyptě, je v pravidelném kontaktu s českou ambasádou v Káhiře i místními institucemi. V případě eskalace napětí v zemi má Pegas připraveno několik scénářů, včetně zajištění zvýšené bezpečnosti výrobní technologie a možné evakuace českých zaměstnanců, jenž rozjezd výrobní linky řídí. Podle slov ředitele Pegasu Františka Řezáče však společnost doufá, že se situace v Egyptě brzy uklidní a že společnost nebude muset přistoupit k výše uvedeným krokům.

I přes aktuální politickou nestabilitu v Egyptě nepředpokládáme, že by se egyptská investice Pegasu měla dostat do vážnějších problémů. Stabilizačním a důležitým prvkem je rovněž dle našeho názoru to, že egyptská investice je pojištěna u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) proti zamezení převodu výnosů z investice, vyvlastnění nebo politicky motivovanému násilnému poškození.

Ve výše zmíněné průmyslové zóně nepůsobí pouze společnost Pegas, ale působí zde výrobní závody a podniky i dalších zahraničních investorů. Zahraniční investoři a zahraniční investice jsou pro egyptskou ekonomiku podle našeho názoru důležitou součástí a nedomníváme se, že by měly být v ohrožení kvůli změně politické garnitury.

Díky očekávanému rozjetí egyptské výrobní linky předpokládáme, že by letošní produkce Pegasu mohla přesáhnout úroveň 90 tis. tun. Provozní zisk EBITDA za rok 2013 očekáváme kolem úrovně 41 mil. EUR, meziročně vyšší o cca 7 – 8 %. Akcie Pegasu dnes uzavřely o 0,95 % výše na hladině 519,90 Kč. Náš náhled na tento titul zůstává nadále optimistický, investiční doporučení ponecháváme na stupni „koupit" s cílovou cenou 598 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna

ECB ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,5 %. Depozitní sazba zůstává na 0,0 %.

Dle Draghiho zůstane postoj ECB prorůstový jak dlouho bude potřeba. Ekonomické oživení očekává později v tomto roce a příští rok. Zlepšení na finančních trzích by se mělo projevit v reálné ekonomice. Indikátory ohledně sentimentu ukazují na další zlepšení. Podmínky na pracovním trhu však zůstávají nadále slabé.

Rizika pro růst vidí na spodní hraně prognózy. Inflační rizika jsou víceméně vyvážená. Inflační očekávání zůstávají pevně ukotvena. OMTs (Outright monetary transactions) jsou připraveny k aktivaci. Záporná depozitní sazba bankovní radou není zavrhována a je jedním z možných dalších kroků. ECB vítá kroky směřující k bankovní unii.

Draghi odmítl definovat delší období, po které by měly být měnová politika takto uvolněná. Na dotaz novináře Draghi odpověděl, že delší období nízkých sazeb (extended period) neznamená šest měsíců, ani dvanáct měsíců, ale extended period.

Výnosy na německých bondech během tiskové konference začaly klesat na téměř měsíční minima. Výnos desetiletého dluhopisu klesá o 4 bazické body na 1,62 %. Euro kvůli zmíněnému „extended period" rozšířilo ztráty proti dolaru a jenu. Na páru s dolarem se euro propadlo na pětitýdenní dno pod 1,29. Euro se dostalo až na 1,2894 dolaru.

Evropské akcie navýšily výrazně své zisky. Eurostoxx 50 roste o 2,42 %, DAX o 2 %, CAC 40 o 2,18, britský FTSE až o 3,14 %, IBEX 35 o 2,72 %

Očekávané události

12:00 Podnikové objednávky (m-m, sezónně očištěno) (květen): odhady: 1.2%, předchozí: -2.3%
12:00 Podnikové objednávky (r-r) (květen): odhady: 0.1%, předchozí: -0.4%

Popis trhu

Německé akcie končí dnešní obchodování s výraznými zisky. Nákupní náladu přinesl slib ECB, že bude držet úrokové sazby na nízké úrovni během delšího období.

Index DAX reagoval na zprávu rychlým růstem nad 8 000 bodů. Krátce před koncem obchodování se pohybuje se ziskem 2,1% těsně pod touto psychologickou hranicí. Dařilo se zejména finančnímu sektoru (CBK +7,6%) a automobilkám (DAI +4,6%, VOW3 +4,1%). Z dobré nálady naopak nedokáže těžit Fresenius Medical (FME -1,2%), SAP (SAP +0,6%) nebo Lanxess (LXS +0,7%).

Podnikové zprávy

Deutsche Bank snižuje doporučení pro SAP na prodat z držet.

HSBC snižuje cílovou cenu pro RWE na 19 EUR z 23 EUR; doporučení underweight.
HSBC snižuje cílovou cenu pro Linde na 166 EUR z 169 EUR; doporučení overweight.
Nižší cíl od HSBC rovněž pro E.ON na 11 EUR z 12 EUR; doporučení underweight.

USA

Očekávané události

14:30 Změna pracovních míst mimo zemědělství (červen): odhady: 165 tis., předchozí: 175 tis.
14:30 Změna pracovních míst v soukromém sektoru (červen): odhady: 175 tis., předchozí: 178 tis.
14:30 Změna pracovních míst ve výrobním sektoru (červen): odhady: 0 tis., předchozí: -8 tis.
14:30 Míra nezaměstnanosti (červen): odhady: 7.5%, předchozí: 7.6%

Popis trhu

Akciové burzy zůstaly kvůli státnímu svátku dnes uzavřeny.

Svět

Bank of England

Bank of England ponechala dle očekávání repo sazbu na 0,50 % a limit nákupů aktiv na 375 mld. liber.

Temasek

Temasek Holdings Pte, singapurský státní investiční fond (SWF), oznámil, že jeho aktiva narostla v prvním kvartálu tohoto roku na rekordních 169 miliard dolarů díky rostoucím cenám akcií. Od začátku roku do 31. března se hodnota aktiv zvýšila o 8,6 %. Celkový výnos, který zahrnuje i dividendy, se zvýšil na 8,9 % oproti 1,5 % dosažených v minulém roce. MSCI World Index v prvním kvartálu posílil o 9,3 %.

Dle slov CEO fondu Ho Ching, manželky premiéra Singapuru, je Temasek téměř zcela zainvestován v akciích. Fond u akcií očekává vyšší výnosy na delším časovém horizontu a je odhodlán nést větší volatilitu aktiv v portfoliu. Průměrný roční výnos fondu včetně dividend a mimo přílivu kapitálu od státu od založení v roce 1974 je v singapurských dolarech 16 %. Průměrný výnos za poslední tři roky 4,9 % a za posledních deset let 13 %.

Nejvíce, okolo 31 % aktiv, má fond zainvestováno v titulech ze sektoru finančních služeb. Podíly v dopravních a průmyslových firmách tvoří 21 %, technologie a telekomunikace pak 24 %. Největší aktiva fondu jsou vedle podílu v Singapore Telecommunication podíly v China Construction Bank, Standard Chartered a DBS Group Holdings. Podíl ve společnostech SingTel, Construction Bank a Standard Chartered tvoří 29 % portfolia. Tyto tři podíly mají hodnotu 46,5 miliardy dolarů. V minulém roce Temasek investoval 20 miliard dolarů, v minulém roce to bylo 22 miliard dolarů. Investice zahrnují 2 % v AIA Group, 1 % v Ping An Insurance, dvou největších asijských pojišťovnách, a dále 6 % v španělské ropné společnosti Repsol.

Divestice klesly v minulém roce na 13 miliard dolarů z 15 miliard dolarů, když fond prodával akcie Asia Pacific Breweries a Bharti Infratel. Temasek také prodal 2,5 % podíl v Singapore Telecommunications, čímž snížil svůj podíl na 52 %. SingTel je vůbec největší pozicí fondu v hodnotě 24,5 miliardy dolarů.

Investice fondu jsou jak ve vyspělých, tak rozvojových ekonomikách. Aktiva v Singapuru tvoří 30 % portfolia. Investice v jiných zemích Asie se snížily na 41 % z 42 %. Investice v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Novém Zélandu tvoří 25 % portfolia.

Temasek, zcela vlastněný ministerstvem financí Singapuru, je jedenáctý největší SWF na světě. Největším fondem je norský Government Pension Fund Global, jehož aktiva mají hodnotu okolo 737 miliard dolarů. V Singapuru funguje ještě fond Government of Singapore Investment Corp., který spravuje aktiva za více než 247 miliard amerických dolarů a je osmým největším SWF na světě.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.