Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Dění na světovém trhu

Víkendový summit G20, kde v sobotu (29. 6.) došlo k jednání mezi prezidenty USA a Číny přinesl pro trhy pozitivní informace. Oba prezidenti se dohodli, že se vyjednávací týmy vrátí k jednacímu stolu, aby dořešily neshody ve vzájemném obchodě. Prezident Trump oznámil, že neuvalí cla na zbylých 300 mld. USD dováženého čínského zboží a současně uvolnil sankce vůči společnosti Huawei. Všechny tyto informace trh přivítal pozitivně. Avšak je si vědom, že situace stále není plně dořešena a dá se očekávat, že nalezení společné shody bude ještě nějakou dobu trvat a může být doprovázeno mnohými protichůdnými spekulacemi. Mimo to bylo obchodování poznamenáno státními svátky, kdy bylo v USA zavřeno ve čtvrtek (Den nezávislosti), a středa měla jen poloviční obchodní den. Domácí trh byl z důvodu státního svátku uzavřen v pátek. Výsledek jednání prezidentů USA a Číny posunul akciové indexy na nová historická maxima. Například index Dow Jones do středečního závěru přidal 1,4 %. Evropské trhy nezůstaly pozadu a do čtvrtka přidaly prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 +2,2 %. Domácí index PX za týden přidal 1,0 % t/t na 1052 bodů (čtvrteční závěr).

Společnosti na BCPP

Na domácím trhu jsme sledovali informace týkající se Avastu. Od pondělka (1. 7. 2019) se generálním ředitelem Avastu stal Ondřej Vlček, který na pozici vystřídal Vincenta Stecklera. Ondřej Vlček působí ve firmě od r. 1995 a v posledních letech vedl hlavní segment spotřebitelského antiviru. Rovněž stál u akvizice konkurenta AVG Technologies a vstupu Avastu na burzu. Vincent Steckler, který firmu vedl od r. 2009, odchází do penze. Společnost oznámila změnu v březnu tohoto roku a neindikovala, že by s novým šéfem měla přijít změna strategie firmy. Titul zakončil obchodní týden na 92 Kč (+6,4 % t/t).

Společnost Nordic Telecom se stále zajímá o účast v nadcházející aukci nových frekvencí, která by měla proběhnout na přelomu roku. Netají se tím, že by se chtěl stát dalším plnohodnotným mobilním operátorem v zemi. Současně se k připravované aukci vyjadřuje kriticky ve smyslu objemu poskytovaných frekvencí. Rovněž uvádí, že aktuální podmínky nejsou dostatečné, aby přilákaly velkého zahraničního hráče. Jen připomínáme, že právě možnost příchodu významné konkurence je jedním z rizikových faktorů při úvaze o investici do akcií O2 CR. Akcie O2 CR zakončily týden na 218,5 Kč (-1,4 % t/t).

TMR zveřejnilo svoje pololetní čísla (1. 11. 2018 – 30. 4. 2019). Tržby vzrostly o 4,7 % r/r (68,6 mil. EUR), nicméně po očištění o nový segment (golf) zůstaly meziročně téměř beze změny (+0,9 % r/r). EBITDA 25,8 mil. EUR je mírně nižší (-1,6 % r/r) ve srovnání s loňskem z důvodu rychle rostoucích personálních nákladů. Celkově jsme zveřejněná čísla hodnotili jako neutrální a potvrzující stále solidní provozní sílu, která společnosti umožňuje dostát svým dluhovým závazkům. Akcie TMR zakončily čtvrteční seanci na 810 Kč (-4,7 % t/t).

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu (+6,4 % t/t na 92 Kč). U Avastu došlo od pondělka k dlouho plánované výměně na postu generálního ředitele, kterou si část trhu spojovala s možným prodejem části akcií, které bývalý generální ředitel vlastní. Tyto spekulace se zatím nenaplnily. V rámci odvětví Broadcom údajně kupuje největšího hráče na poli antivirové ochrany Symantec. Trh odhaduje kupní cenu, která by představovala zhruba 30% prémii vůči poslední zavírací ceně před zahájením těchto spekulací. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie TMR (-4,7 % t/t na 810,0 Kč). TMR zveřejnilo své výsledky za první pololetí roku. Ty byly z pohledu akciového investora celkově relativně vlažné, což schladilo nákupní apetit z předchozího týdne.

Výhled na příští týden

V příštím týdnu se zájem investorů přesune z politiky na fundamentální stránku akciových titulů. Začne výsledková sezóna za 2Q19. Největší zájem se bude soustředit na pátek, kdy začnou reportovat velké bankovní domy. Celkově se očekává relativně slabší vyznění výsledkové sezóny s očekávaným poklesem čistého zisku na akcii -2,6 % r/r. Slabší čísla by mohla na trh přinést narušení současného pozitivního náhledu na vyznění summitu G20. Na druhou stranu pozitivní překvapení by mělo dále podpořit nákupní objednávky, tak, jako tomu bylo v 1Q19. Naše očekávání na příští týden je nadále pozitivní, protože se domníváme, že středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu může trhy dále povzbudit v názoru uvolněnější měnovou politiku Fedu.

Ve středu (10. 7.) proběhne běžný START day, kde se budou obchodovat stávající emise bez vstupu nového kandidáta.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční zápis z posledního zasedání FOMC, kde budou investoři sledovat, jak uvolněná může být budoucí měnová politika a čtvrteční spotřebitelská inflace CPI (oček. 1,6 po 1,8 % r/r). V Německu se zaměříme na pondělní průmyslovou produkci a čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. beze změny 1,6 % r/r). V Číně se zaměříme na páteční data z obchodní bilance, kde se za červen očekává pokles exportu (oček. -0,5 po +1,1 % r/r) a mírnější pokles importu (oček. -4,0 po -8,5 % r/r) v dolarovém vyjádření.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.