Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Dell zvýšil zisk o 60 % při stagnujících tržbách

17.08.2011 | 09:47 0 Komentářů

Technologická společnost Dell (DELL) zveřejnila za druhé črtvtletí fiskálního roku 2012 rozporuplné hospodářské výsledky.

Tržby nenaplnily očekávání investorů, když se zvýšily o necelé 1 % na 15,66 mld. USD, zatímco tržní konsensus počítal s 15,78 mld. USD.

Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) oproti tomu zaznamenal prudký růst o 60 % na 1,01 mld. USD (0,54 USD na akcii) a poměrně výrazně předstihl analytické odhady, které v průměru očekávaly pouze 928 mil. USD (0,49 USD na akcii). Dojem se příliš nemění ani po zahrnutí jednorázových položek. Zisk pak činí 890 mil. USD při konsensu 841 mil. USD.

Za slabšími tržbami stojí zpomalení růstu výdajů na osobní počítače a spotřební technologie. Tato skutečnost má za následek také snížení výhledu pro růst tržeb, který se má v tomto roce pohybovat v rozmezí 1 až 5 %, předchozí výhled počítal s růstem o 5 až 9 %. Zároveň byl však zvýšen výhled pro operační zisk, který se má zvýšit o 17 až 23 % oproti předchozímu růstu o 12 až 18 %.

Společnost poškozuje změna orientace běžných spotřebitelů, která se projevuje odklonem od PC, kde má Dell silné postavení, směrem k tabletům a smartphones, kde naopak dominuje Apple a ostatní konkurenční společnosti.

Slábnoucí poptávka se týká i vládního sektoru, který generuje zhruba čtvrtinu všech tržeb. Naopak lepší výsledky vykázal korporátní sektor, který navýšil své nákupy serverových počítačů.

Analytici si před zveřejněním výsledků udržovali opatrný optimismus, mírně převažovala nákupní doporučení.

Akcie společnosti včera v poobchodní fázi na výsledky reagovaly poklesem o 7,47 % na 14,62 USD.

Zdroj: Bloomberg, Dell

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.