Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

DAX na pozadí výroků čínského ministra financí, i následných komentářů z ECB, uzavřel v plusu

29.08.2019 | 18:32 0 Komentářů

Německý index DAX na pozadí výroků čínského ministra financí, i následných komentářů z ECB, uzavřel v plusu, když si připsal 1,18 %.

V akci dnes bylo hned několik evropských centrálních bankéřů. O největší rozruch se postaral holandský K. Knot. Ani jeho slova však nakonec zisky DAXu neumazala.

Čínské komentáře

Německý DAX se dnes obchodoval na pozadí sledovaných výroků politických představitelů a centrálních bankéřů. Nejdříve v ranních hodinách vliv pozitivní sentiment na trhy výrok čínského ministra obchodu o tom, že Čína a Spojené státy vždy byly a nadále jsou v „efektivním kontaktu“ ohledně vyjednávání o obchodní dohodě. Akcie v návaznosti na jeho slova otočily směr do plusových hodnot.

Centrální bankéři

Krátce před uzavřením čtvrteční seance trhy překvapily komentáře guvernéra holandské centrální banky a člena Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Klaase Knota, který výrazně ztlumil tržní očekávání ohledně agresivních monetárních kroků ECB na nejbližším měnově-politickém zasedání v září. Knot mj. řekl, že tržní očekávání ohledně kroků ECB na zářijovém zasedání jsou podle něho přehnané. Hlavní informací jeho výroků byl ten týkající se případného znovu spuštění programu nákupu aktiv, jež analytici většinově očekávali. Knot však míní, že současný stav ekonomiky eurozóny prozatím nevyžaduje podobný krok a posléze centrální bankéř dodal, že ECB by si měla nechat tento nástroj na případný potenciální negativní šok. Kromě Knota dnes hovořili i jiní evropští centrální bankéři, mj. rakouský guvernér Nowotny či samotná budoucí prezidentka ECB Christine Lagarde. Její postoj k potenciálním agresivnějším krokům, které nedávno naznačoval např. finský guvernér O. Rehn, se prozatím zdají vstřícnější, než je tomu u jejího výše zmiňovaného holandského kolegy. Před několika dny svoji nechuť k dalším měnovým stimulům vyjádřil také prezident Bundesbanky Weidmann. Uvnitř samotné Rady guvernérů ECB to tak vypadá na střet různých pohledů na budoucí směřování měnové politiky v eurozóně.

DAX uzavřel v plusu

Po výrocích Knota DAX krátkodobě část zisků umazal, avšak ještě před uzavřením seance se vrátil na hodnoty blízké z před zveřejnění komentářů holandského centrální bankéře. Index nakonec uzavřel silnější o 1,18 %. Nejvíce čtvrteční vývoj vyhovoval akciím ThyssenKrupp (TKA; +3,4 %), Covestro (1COV; +3,3 %) či Infineon (IFX; +2,9 %). V červeném uzavřela pouze Vonovia (VNA; -1,8 %).

Index DAX +1,18 % na 11838,88 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
ThyssenKrupp (TKA) +3,4 % Vonovia (VNA) -1,8 %
Covestro (1COV) +3,3 % RWE (RWE) +0,2 %
Infineon Technologies (IFX) +2,9 % Adidas (ADS) +0,3 %
BASF SE (BAS) +2,0 % Beiersdorf (BEI) +0,5 %
HeidelbergCement (HEI) +1,9 % Wirecard AG (WDI) +0,6 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.