Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Data z trhu práce potvrdila dobrou kondici americké ekonomiky

10.03.2017 | 15:31 0 Komentářů

Data z trhu práce implikují pravděpodobnost zvýšení sazeb. Růst pracovních pozic překonal odhady analytiků. Nezaměstnanost na 4,7 %, růst mezd o 2,8 %.

Růst pracovních pozic překonal očekávání

Největší světová ekonomika v únoru vygenerovala mimo sektor zemědělství cca 235 tisíc nových pracovních míst. Odhady analytiků byly o něco střídmější, očekávalo se 190 tisíc nově vzniklých míst. Došlo k revizi pracovních míst za leden z 238 tisíc na 227 tisíc. V soukromém sektoru vzniklo v únoru 227 tisíc míst, což je opět výrazně nad očekáváním trhu. Ve veřejném sektoru bylo poté vytvořeno zhruba 8 tisíc pozic. Podle dat agentury ADP vygeneroval soukromý sektor v USA v únoru 298 tisíc pracovních míst při očekávání 190 tisíc.

V pozitivním světle se ukázaly i další indikátory trhu práce. Míra participace v únoru mírně vzrostla z 62,9 % na 63 %. Nezaměstnanost se drží pod 5 % na 4,7 %. Míra nezaměstnanosti U6 beroucí v potaz i občany, kteří pracují jen na částečný úvazek, ale rádi by byly zaměstnáni na úvazek plný či lidi, kteří již hledání práce vzdali, klesla z 9,4 % na 9,2 %. Průměrná hodinová mzda meziročně rostla o 2,8 % v souladu s očekáváními analytiků. Meziměsíčně pak mzdy rostly o 0,2 % při očekávání 0,3 %.

Očekává se zvýšení hlavní úrokové sazby při nejbližším zasedání FOMC

Pozitivní vývoj na americkém trhu práce bývá bedlivě sledovaným faktorem Federálního výboru pro volný trh (FOMC) při rozhodování o nastavení hlavní úrokové sazby v ekonomice. Příští zasedání měnového výboru Fedu je naplánováno na 14. a 15. března. Šance na zvýšení úrokových sazeb se pohybují nad 90 %. Pro růst úrokové sazby hovoří mimo pozitivních dat z trhu práce potvrzujících dobrou kondici americké ekonomiky zejména meziroční inflace, která v lednu vzrostla na 2,5 %. Jádrová inflace meziročně rostla o 2,3 %.

Americké futures na pozitivní data z trhu práce reagovaly růstem. Výnos 10letého amerického dluhopisu se po zveřejnění dat pohyboval na 2,602 %.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.