Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Daniel Beneš v rozhovoru připustil rozdělení ČEZu, usnadnilo by to výstavbu jaderných bloků

03.02.2017 | 11:34 0 Komentářů

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro tisk připustil rozdělení společnosti. Usnadnilo by výstavbu jaderných bloků, jelikož by se stát nemusel ohlížet na minoritní akcionáře.

„Buď najdeme kompromis a budeme plnit všechny cíle optimálně, anebo prostě akcionáři dojdou k tomu, že je lepší jít cestou, kde by se firma například rozdělila,“ řekl Beneš Lidovým novinám.

„Je tu cesta, kterou jdou německé firmy jako RWE či EON – aby byly schopny tyto cíle plnit, firmu prostě rozdělí. Jedna část je stoprocentně státní a tam politici nemusí přihlížet k minoritním akcionářům a mohou vést rozhodnutí jiného typu, například o výstavbě jaderné elektrárny. A v jiné části se rozvíjí nová energetika. Tam ten stát třeba nemá sedmdesát procent, ale má například o něco menší majoritu,“ dodal.

Z politiků se k myšlence zatím jasně vyjádřil pouze ministr průmyslu Jan Mládek, který by byl pro. Vicepremiér Bělobrádek potřebuje více času, ministr financí Babiš neodpověděl.

Německé firmy E.ONRWE nepřistoupily ke svému rozdělení kvůli výstavbě nových jaderných bloků, nýbrž kvůli oddělení jaderných elektráren, které německá vláda zavrhla, a konvenčních zdrojů od obnovitelných zdrojů a sítí.

Akcie společnosti ČEZ (BAACEZ) dnes rostou 0,09 % na 429,9 Kč.

Zdroj: Lidové noviny

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.