Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Další výrazné zlepšení na trhu práce

08.06.2010 | 12:31 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla o půl procenta na 8,7 % (7,9 % květen 2009; 5,0 % květen 2008). Výsledky jsou opět lepší než očekávání (9,0 %). Údaje za poslední 3-4 měsíce jasně ukazují na obrat na trhu práce. Sezónní faktory snižují v květnu nezaměstnanost o 2-3 desetiny, letošní snížení jde tak o 2-3 desetiny procenta nad rámec sezónnosti. Zlepšení se ukazuje ve všech směrech – počet nových registrací na úřadech práce je stále vyšší (48,1 tis.), ale pozvolna se blíží dlouhodobému normálu. Rekordní zůstává nástup do zaměstnání (52,9 tis.), který je nejvyšší květnovou hodnotou v 11leté historii časové řady. Kromě vlivu sezónnosti začal nová pracovní místa opět vytvářet zpracovatelský průmysl.
Situace na trhu práce zůstává stále vážná – vyšší nezaměstnanost a počet nových nezaměstnaných – na druhou stranu se situace nečekaně rychle zlepšuje. To se může projevit rychlejším oživení spotřebitelské poptávky domácností a také oživením inflačních tlaků. Rychlejší pokles nezaměstnanosti může přinést rychlejší zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Během následujících měsíců by se nezaměstnanost měla držet v blízkosti hranice 9 % v závislosti na sezónnosti. Na konci roku by nezaměstnanost měla dosáhnout úrovně v pásmu 9,0-9,5 %. V letošním roce by průměrná nezaměstnanost měla dosáhnout 9,1 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.