Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Další neúspěch v hledání léku na Alzheimerovu chorobu, selhaly Pfizer, J&J a Elan

07.08.2012 | 10:52 0 Komentářů

Farmaceutické společnosti Pfizer (PFE), Johnson & Johnson (JNJ) a Elan (ELN) ukončily společný vývoj léku na Alzheimerovu chorobu poté, co přípravek Bapineuzumab selhal v druhé fázi klinických testů.

Bapineuzumab byl navržen tak, aby útočil na mozkové plaky, jenž jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou. Přípravek ovšem nedokázal zabránit symptomům demence ve druhé fázi klinických testů. Farmaceutické společnosti již více než 10 let neúspěšně hledají přípravek, jenž by zpomalil Alzheimerovu chorobu, o které nadále není přímo známo, co ji vyvolává.

Pro výše zmíněné farmaceutické společnosti je to samozřejmě rána, ale s nezdarem se částečně již muselo počítat. Ukončené klinické testy mají největší vliv na méně diverzifikovanou společnost Elan, jejíž akcie po oznámení momentálně propadají o 9,24 % na 10,21 USD.

Pfizer, největší světový výrobce léků, momentálně odepisuje 2,56 % na 23,64 USD. Společnost si prochází restrukturalizací a škrtáním nákladů poté, co jí vypršela patentní ochrana na nejlépe se prodávající lék na cholesterol Lipitor, který nyní musí čelit levnější konkurenci generických léčiv.

Dá se předpokládat, že farmaceutické společnosti budou nadále hledat nové řešení na léčbu Alzheimerovy choroby. Kromě „veřejného blaha" samozřejmě sledují i obrovský trh pro potencionálně úspěšný přípravek. Jen v Americe touto chorobou trpí zhruba 5,4 milionů Američanů a podle nepříznivých projekcí různých studií se očekává, že v roce 2050 by jich mohlo být až 16 milionů.

Zdroj: Bloomberg

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.