Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Daimler varuje před poklesem prodejů pro nedostatek čipů, BMW se stává jedničkou amerického trhu

07.07.2021 | 09:54 0 Komentářů

Autovýrobci Daimler a Jaguar Land Rover oznámili, že jejich prodeje budou nadále omezeny v důsledku celosvětového nedostatku polovodičů, který bude v konečném důsledku o 50 % horší, než se očekával. BMW navzdory nedostatku čipů vykazuje růst prodejů a dominuje americkému trhu luxusních aut.

Mercedes-Benz oznámil, že ve druhém čtvrtletí byly dodávky vozů výrazně omezeny kvůli nedostatku čipů, který omezil její globální růst prodejů na 27 %. Společnost očekává, že dodavatelská krize přetrvá i během následujících dvou měsíců.

Výhodnější pozici má oproti Daimleru bavorská automobilka BMW, která svými prodeji ve druhém kvartálu navzdory nedostatku čipů překonala konkurenty. Automobilka BMW v období od dubna do června prodala něco málo přes 96,5 tis. vozů, což je přibližně dvakrát více, něž činily prodeje ve druhém čtvrtletí 2020 a o 35 % více, než společnost prodala v prvním kvartálu letošního roku. Oproti konkurenčnímu výrobci Mercedes-Benz prodal BMW v uplynulém čtvrtletí o 14 tis. automobilů více a zaujal tak první příčku v prodeji luxusních automobilů na americkém trhu od začátku roku.

Prodeje vybraných autovýrobců ve 2Q (žlutá) a 1Q (bílá) na americkém trhu v tis. (zdroj: Bloomberg)

Akcie Daimler (XETRA: DAI) dnes posilují o 0,16 % na 73,03 EUR, BMW (XETRA: BMW) posiluje o 0,74 % na 86,67 EUR.

Zdroj: Bloomberg

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.