Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Daily: Závěr týdne v duchu postupné stabilizace

07.09.2009 | 08:05 0 Komentářů

Závěr minulého týdne se nesl čistě v duchu očekávání výsledků z amerického trhu práce za měsíc srpen. Ty přinesly poměrně smíšená data, a tak zatímco míra nezaměstnanosti v srpnu rostla o tři desetiny na 9,7% (oček.: 9,5%), celkový propad zaměstnanosti dosahoval jen 216 tis. pracovních míst, což byl nejlepší výsledek za poslední rok a nižší propad, než s jakým počítaly většinové odhady trhu (-230 tis.). Příznivé signály přitom přicházely především ze sektoru služeb. Zatímco zaměstnanost ve výrobním sektoru a stavebnictví klesala shodně zhruba o 65 tis., ve službách se snižovala pouze o 80 tis míst, což byl téměř o polovinu nižší výsledek, než v předchozím měsíci. Situace na trhu práce se tak zdá se i nadále stabilizuje a tempo jejího zhoršování postupně polevuje. Z dalších ukazatelů pak průměrná týdenní pracovní doba zůstala beze změny na 33,1 hodinách, zatímco hodinová mzda v srpnu stoupala o 0,3%.

I přes vyšší nezaměstnanost obchodníci vzali páteční výsledky poměrně dobře a pokračovali v nákupech akcií, které se ještě začátkem týdne dostaly pod silný prodejní tlak. Ty dokázaly uzavřít páteční seanci v zelených číslech, když si v Evropě německý DAX a britský FTSE100 připisovali 1,57%, resp. 1,15%, zatímco v USA uzavřel americký index S&P500 silnější o 1,31%. Také situace na dluhopisových trzích v pátek pokračovala v normalizaci. To platilo především pro americké dluhopisy, které se v první polovině týdne dočkaly dramatického růstu ceny. Ta v pátek začala znovu klesat a tak se výnos z desetiletých T-Notes zvýšil o 9,4bsp. zpět na 3,440%, zatímco u dvouletých T-Notes rostl o 1,5bsp. až k 0,932%.

Z dalších fundamentů páteční seance již ale moc nepřinesla. Za pozornost určitě stál projev šéfa ECB Tricheta, který promluvil o výstupní (exitové) strategii centrální banky. Ve svém projevu naznačil, že si ji dovede představit i bez případného zvyšování sazeb. Podle Tricheta má být termín „exit strategy“ chápán spíše jako rozhodnutí o tom, kdy a jak stáhnout podpůrné a nestandardní mechanismy, než jako rozhodování o načasování růstu úrokových sazeb. Trichetova slova poměrně dobře zapadají do sílícího názoru na trhu, podle kterého Fed i ECB budou sazby držet na rekordně úzkých úrovních ještě daleko delší dobu, než si možná nedávno obchodníci mysleli.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.