Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Daily: Spotřeba drží americkou ekonomiku nad vodou

16.09.2009 | 08:08 0 Komentářů

Spojené státy ve středu zveřejnily další sadu očekávaných ekonomických dat, která ještě více podtrhla optimismus, jenž mezi obchodníky na finančních trzích převládá poslední dva měsíce. Velmi pozitivní dojem za sebou totiž zanechaly výsledky maloobchodních prodejů, které se v srpnu nečekaně zvyšovaly o 2,7% a daleko tak předčily většinové odhady, které počítaly s růstem o 1,8%. Zveřejněná data dokázala vymazat negativní dojem, který za sebou zanechaly červencové výsledky, kdy se prodeje nečekaně propadly o 0,2%. Nejvyšší tempo růstu maloobchodních prodejů za poslední tři a půl roku, je především výsledkem automobilových prodejů, které se meziměsíčně zvýšily v srpnu o 11,9%, což byl především výsledek efektu šrotovného, které ve Spojených státech v srpnu dramaticky zvýšilo prodeje nových automobilů. Další výrazná podpora srpnového ukazatele přišla také ze strany vyšších cen pohonných hmot, která zvyšovala tržby z prodejů na čerpacích stanicích, které jen v srpnu rostly o silných 5,1%. Pozadu navíc nezůstaly ani další položky, jako jsou prodeje oděvů (+2,4%), elektroniky (+1,1%), nebo potravin (+0,5%). Negativní dopad na vývoj srpnových výsledků měly naopak prodeje nábytku (-1,6%) a stavebních materiálů (-1,2%).

Srpnová data poskytla veskrze pozitivní obrázek o situaci mezi americkými spotřebiteli, kteří i přes rostoucí nezaměstnanost neztrácí (alespoň zatím) chuť utrácet. Přestože obchodníci přijali včerejší výsledky pozitivně, budou to podle nás ale až teprve čísla z nadcházejících měsíců, která mohou mít daleko větší vypovídací schopnost o skutečné situaci mezi americkými spotřebiteli. Zářijové prodeje se již o efekt šrotovného opírat nemohou a budou již pouze podpírány celou řadou daňových úlev v rámci Obamova stimulačního balíčku. Ten je nyní hlavním důvodem toho, proč spotřebitelé mají i nadále chuť utrácet, avšak v momentě kdy i tato podpora začne vyprchávat, spotřebitelská poptávka může začít opět velmi rychle slábnout. 

Z dalších dat jsme se včera z USA dočkali výsledků amerického PPI, který v srpnu rostl o 1,7% (oček.: +0,9%) a newyorského indexu výrobní aktivity, který v září vystoupal z 12,1b. na 18,4b. (oček.: 14,7b.).

V Evropě stály tentokrát za pozornost především výsledky německého ZEW indexu a britský CPI. Německý ZEW zaznamenal další růst až na 57,7b. a vyhoupl se na své maximum od poloviny roku 2006. Přesto nedokázal naplnit většinové odhady trhu, které počítaly s růstem až téměř k 60b. hranici.

Britský CPI v srpnu meziročně zpomalil z 1,8% na 1,6%, což byl však výsledek o dvě desetiny vyšší, než s jakým původně počítaly většinové odhady trhu. Naplnění odhadů analytiků bránily především vyšší ceny pohonných hmot, které v minulém roce zvedala slabší libra. Růst spotřebitelských cen je nyní stále o něco vyšší, než s čím počítala ve svých projekcích Bank of England, i přesto by se měl do budoucna nadále zpomalovat, což by mělo dávat dostatečně pádný argument do rukou Bank of England, která v srpnu ještě vystupňovala svou monetární expanzi. V Británii však za pozornost stálo především slyšení šéfa Bank of England Mervyna Kinga, který promluvil na půdě britského parlamentu. King totiž oznámil, že banka zvažuje snížení úrokových saze na finanční prostředky, které si u ní ukládají komerční banky, s cílem stimulovat banky k tomu, aby tyto peníze pustily do ekonomiky.

Akcie si včera prošly poměrně klidným obchodováním. V Evropě indexy dokázaly vymazat pondělní ztráty a uzavřely úterní seanci v zelených číslech (DAX +0,16%). Podobně si vedly také indexy ve Spojených státech, kde americký index S&P500 uzavřel na hodnotě 1053b. a rostl tak o 0,31%. Společně s akciemi včera rostla také cena dluhopisů. Výnos z desetiletých T-Notes se tak začal opět snižovat a klesal včera o 1,9bsp. na 3,437%, zatímco u dvouletých splatností klesal o 1bsp. na 0,930%. Dnes bude v Evropě Německo prodávat dluh v objemu 5 mld. euro a se splatností za deset let.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.