Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Daily: Rušný týden čeká klidný začátek

21.09.2009 | 08:10 0 Komentářů

Na události velmi klidný byl poslední den v minulém týdnu na finančních trzích. Přestože za sebou měly akcie další silný růstový týden, pátek výběr zisků nepřinesl a indexy jak v Evropě, tak v USA si dokázaly udržet téměř veškeré své zisky. K tomu přispěl i naprostý nedostatek ekonomických dat, kterých páteční seance přinesla minimum. Zatímco v USA nebyl zveřejněn jediný fundament, Evropa přinesla jen v odpoledních hodinách výsledky běžného účtu, který pak doplnily ještě v Británii zveřejněné údaje o zadlužení veřejného sektoru.

Běžný účet v eurozóně skončil přebytkem 6,6 mld. euro, což bylo vysoko nad většinovými odhady analytiků, které počítaly s deficitem 4,3 mld. euro. K tomu velkou mírou přispěla především přebytková obchodí bilance, která v červenci těžila z rostoucí zahraniční poptávky.

Čísla z Británie pak v pátek pouze potvrdila, v jak špatném stavu se nachází britské veřejné finance. Srpen totiž skončil v deficitu 16,1 mld. liber, který dvojnásobně převyšoval deficit z předchozího měsíce. Hlavním důvodem je výpadek příjmů, způsobený hlubokou recesí, který, společně s expanzivní vládní politikou, zároveň vedl k nárůstu rozpočtových výdajů.

Klidnou seanci uzavřely evropské akcie převážně v červených číslech, i když byly ztráty jednotlivých indexů poměrně malé. Opětovného růstu a likvidace čtvrtečních ztrát, se naopak dočkaly indexy v USA, kde si například americký S&P500 připsal 0,29%, zatímco index Dow Jones rostl o 0,37%. Čtvrteční růst naopak dokázaly v pátek vymazat dluhopisy, které se v USA dostaly znovu pod prodejní tlak. Jen u dvouletých T-Notes proto výnos rostl o 5,7bsp. na 0,996%, zatímco u desetiletých splatností se zvyšoval až o 8bsp. na 3,465%.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.