Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Daily: Klidná seance pomohla akciím opět do zelených čísel

08.09.2009 | 08:12 0 Komentářů

Velmi klidné bylo včerejší obchodování, jehož aktivitu výrazně utlumil prodloužený víkend v USA. Americký burzy byly tentokrát z důvodu svátku uzavřeny, což se na obchodní aktivitě promítalo již v průběhu dopoledního obchodování. I přesto se však akciím v Evropě včera dařilo a při relativně nízkých objemech si dokázaly připisovat slušné zisky. Obchodníci pokračovali v likvidaci ztrát z minulého týdne, k čemuž včera vydatně pomohla také zpráva o tom, že americký potravinářský koncern Kraft Food podal nabídku na koupi britské společnosti Cadbury v hodnotě 16,7 mdl. dolarů. Nabízená cena na akcii přitom byla vysoko nad tržní hodnotou akcií společnosti. Ta nabídku odmítla, její akcie však jen za včerejšek vzrostly o 37,85%, když obchodníci očekávají pokračování námluv, a budoucí nabídku s ještě vyšší cenou. Opětovný závan nových M&A včera pomohl nejen potravinářským titulům, ale celkově sentimentu na finančních trzích a tak jen v Německu zakončily akcie výše o 1,47%, zatímco v Británii si index FTSE100 připsal 1,68%.

Z ekonomických dat včera přišlo jen minimum skutečně zajímavých market moverů. Tím hlavním tak byly včera pouze červencové výsledky nových továrních objednávek z Německa, které dokázaly opět překvapit vyšším než očekávaným růstem. Ty rostly již pátým měsícem v řadě, tentokrát o 3,5%, což bylo ještě o procento a půl nad většinovým konsenzem trhu. Z toho jen domácí objednávky se zvyšovaly o 10,3%, přičemž obzvláště silného růstu se dočkaly objednávky kapitálového zboží. Zahraniční objednávky naopak mírně slábly, což ale reflektovalo velmi silný růst z předchozího měsíce. Německá data včera dokázala znovu potvrdit, že trend postupné stabilizace největší Evropské ekonomiky ještě může nějakou dobu přetrvávat, když ta krátkodobě těží z domácích fiskálních stimulů ve výši 85 mld. euro.

Ani na trhu s dluhopisy včera nevládla nijak výrazná aktivita. Německé bondy se včera obchodovaly beze změny a u desetiletých splatností zůstává výnos na 3,240%. V Británii cena tamních desetiletých Giltů jen mírně klesla, aby se jejich výnos zvýšil pouze o 3,1bsp. na 3,621%. Tento týden bude opět bohatý na nové aukce v USA, z nichž první se dočkáme již dnes, kdy bude americké ministerstvo financí prodávat tříleté T-Notes v objemu 38 mld. dolarů. Další aukce pak přijdou ještě ve středu a ve čtvrtek, kdy se bude v USA prodávat dluh ve výši 20 a 12 mld. se splatnostmi za deset a třicet let.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.