Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Daily: Indexy zakončily týden v optimistickém duchu

14.09.2009 | 08:06 0 Komentářů

 Páteční seance pomohla částečně zmírnit nákupní horečku z minulého týdne a tak zatímco ji akciové indexy v Evropě ještě zakončily s poměrně slušnými zisky, v USA akcie mírně ztrácely, když si jen index S&P500 odepsal 0,14%.

Žádný výběr zisků se tak v pátek nekonal, k čemuž velkou měrou přispěla i další série ekonomických dat, jež dokázaly znovu podepřít spekulace na rychlou stabilizaci největších světových ekonomik. Již v ranních hodinách například přišly výsledky italské průmyslové produkce, která překvapivě rostla o 1%, a v průběhu odpoledních hodin pak sentiment na finančních trzích dokázaly podepřít hlavně výsledky michiganského indexu spotřebitelské důvěry. Ten, po nečekaném srpnovém pádu, v září opět stoupal, a to až na 70,2b., což bylo nejen vysoko nad srpnovými 65,7b., ale také výrazně nad většinovými odhady trhu, které se točily kolem výsledku 67,2b.

Michiganský index nabídl o něco lepší obrázek, než data ze začátku minulého týdne, v podobě změny celkové výše spotřebitelských úvěrů v bankovním sektoru, která se v červenci propadala o rekordních 21 mld. dolarů. Ačkoliv důvěra spotřebitelů v další vývoj americké ekonomiky narůstá, její nárůst je do značné míry podepřen vládní stimulací ekonomiky, která se začala, díky šrotovnému a jiným impulsům, v letních měsících znovu stavět na nohy. Spotřebitelská poptávka se proto sice zatím drží nad vodou, rizika do budoucna jsou ale stále vysoká, a to především díky neochotě amerických bank půjčovat a vysoké nezaměstnanosti, která dosáhla již 9,7% a stále poměrně prudce narůstá. S trhy však v současnosti hýbou spíše krátkodobé ukazatele, jež mohou ještě několik měsíců velmi těžit z extrémně nízkých úrokových sazeb a Obamova balíčku, který dosahuje téměř 800 mld. dolarů.

Cena amerických dluhopisů v pátek stagnovala a držela si naprostou většinu z růstu, kterého se dočkala v minulých dnech. K tomu ji pomohla jak klesající cena akcií ze závěru týdne, tak především vysoký zájem o předchozí aukce amerických vládních dluhopisů. V případě desetiletých T-Notes tak výnos osciloval kolem 3,349%, zatímco u dvouletých splatností zůstal na 0,907%.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.