Pondělí 23. září. Svátek má Berta.

Daily: Fed zklidňuje přehnaná očekávaní ohledně růstu úrokových sazeb

05.11.2009 | 08:16 0 Komentářů

Po výprodejích z minulých dnů získali obchodníci včera po delší době opět pevnější půdu pod nohama. Dobrá nálada se na trzích držela již od ranních hodin, kdy se Evropské indexy dostaly do zelených čísel díky lepším než očekávaným automobilovým prodejům v USA a hospodářským výsledkům druhé největší francouzské banky Societe Generale. Akcie tak již od rána dostaly zajímavý růstový impuls, který se promítnul také do obchodování ve Spojených státech. Také indexy v USA proto zahájily středeční seanci růstem, a to bez ohledu na slabší data, která včera ze Spojených států přišla.

Podle včerejšího ADP reportu z pracovního trhu, v říjnu klesala zaměstnanost v soukromém sektoru o 203 tis. osob, což byl sice výsledek mírně pod většinovým konsenzem (-188 tis.), přesto se ale jednalo o nejnižší propad tohoto ukazatele od loňského listopadu. O něco horší dojem pak zanechal index ISM, měřící aktivitu v americkém sektoru služeb. Ten se totiž v říjnu nečekaně snižoval o tři desetiny na 50,6b., zatímco trh počítal s jeho růstem na 51,6b.  Sektor služeb expandoval v říjnu již druhým měsícem, k čemuž do značné míry pomáhá především vládní stimulace ekonomiky, na kterou americká administrativa vyčlenila necelých 800 mld. dolarů.

Tím hlavním však včera bylo až večerní zasedání americké centrální banky. Ta podle očekávání ponechala sazby beze změny a obchodníci se proto znovu zaměřili především na doprovodný komentář, který zveřejnila společně se svým rozhodnutím o sazbách. V tom Fed obchodníky ujistil, že hodlá i nadále udržovat velmi nízké úrokové sazby, a to na dostatečně dlouhou dobu, přičemž jejich opětovný růst podmínil stabilizací na trhu práce a rostoucím CPI. Samotný růst ekonomiky tak podle Fedu nebude dostatečně pádným argumentem k tomu, aby v USA začaly stoupat sazby, což přidusilo veškerá očekávání, která počítala s tím, že by Fed již brzy mohl začít signalizovat návrat k agresivnější měnové politice.  

Zatímco akcie v Evropě včera uzavřely výrazně v zelených číslech (Eurostoxx50 +1,88 %), indexy v USA o podstatnou část svých odpoledních zisků přišly v poslední hodině obchodování. Index S&P500 tak zakončil úterní seanci se ziskem pouhých 0,10 %, k čemuž přispělo částečné rozladění obchodníků z toho, že Fed zatím nedůvěřuje ekonomice tolik, jak si možná mnozí obchodníci mysleli.

Více z dnešního Daily naleznete na naich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.