Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Daily: ECB nepřekvapila, euro si svou cenu podrželo

04.09.2009 | 08:31 0 Komentářů

Evropská centrální banka včera naplnila většinový konsentus a ponechala úrokové sazby beze změny na 1%. Bez většího překvapení však neskončilo pouze samo měnověpolitické rozhodnutí, ale také následný doprovodný komentář. V tom se bance podařilo bruslit na tenkém ledu, kdy jedním dechem upozornila na zlepšující se situace v zemích evropské šestnáctky, druhým pak dodala, že zatím nemá nejmenší zájem na tom jakkoli zpřísňovat svou dosavadní měnovou politiku. ECB tak včera zaujala podobný postoj jako americký Fed a ani do dalších měsíců zatím nelze očekávat, že by se tento postoj jakkoli měnil. Mírným překvapením však byly makroekonomické výhledy, které pro banku zpracovali její zaměstnanci. Jak vývoj HDP, tak CPI byl totiž revidován směrem k vyšším číslům. HDP by tak podle nových projekcí banky mělo v tomto roce klesat pouze o 4,1% (předch.: -4,6%), zatímco již od příětího roku čeká mírnou expanzi ve výši +0,2% (předch.: -0,3%). Vyšší jsou také odhady vývoje CPI, který má podle ECB v tomto roce růst o 0,4% (předch.: +0,3%) a v příštím pak o 1,2% (předch.: +1%), což je stále hluboko pod cílem Evropské centrální banky. Ta má proto i nadále důvod držet sazby na velmi nízkých úrovních.

Velkou pozornost na sebe včera vedle zasedání ECB navázaly také v USA zveřejněné výsledky ISM pro sektor služeb. Ten zaznamenal další růst, a to z červencových 53,2b. na srpnových 54,1b., což byl výsledek o dvě desetiny vyšší než většinové odhady trhu. Růstu se přitom opět dočkal také sub-index nových objednávek (+1,8b.), stejně tak jako index zaměstnansoti, který rostl o 2b. Z dalších dat se včera obchodníci dočkali ještě britského PMI a amerických počtů nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, dopad těchto čísel na celkový sentiment na fiannčncíh trzích, však byl poměrně omezený.

Akcie v USA včera dokázaly uzavřít obchodování v zelených číslech, k čemuž pomohlo především závěrečné obchodování ve včereních hodinách. Americký index S&P500 si připsal 0,48% a na růstové vlně dnes zahájily obchodování také indexy v Asii. Po výprodeji ze začátku týdne se situace na akciových trzích zdáse začíná zklidňovat, což je výsledkem stále velmi expanzivní měnové politiky a příznivých ekonomických dat, které nadále přicházejí z největších světových ekoomik. Po několika velmi úspěšných dnech se pak pod prodejní tlak naopak včera dostaly americké vládní dluhopisy. Jejich cena však klesala jen mírně a v případě dvouletých T-Notes se zvyšoval výnos o 1,6bsp. na 0,917%, zatímco u desetiletých splatností rostl o 3,8bsp. na 3,346%. Osud amerických dluhpisů již od brzkých ranních hodin následují také evropské bondy, zejména pak britské, když u desetieltých Giltů vystoupal výnos o 5bsp. na 3,587%.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.