Středa 19. května. Svátek má Ivo.

Daily: Býci nepolevují. Akcie opět rostou, dolar slábne

17.09.2009 | 08:11 0 Komentářů

Třetí den v řadě a osmý z posledních devíti obchodních seancí, zakončily akciové indexy ve Spojených státech v zelených číslech. Ty dokázaly opět těžit z rostoucí vlny optimismu nad současným vývojem v největších světových ekonomikách. V době, kdy mezi obchodníky převládá spíše dobrá nálada, se přitom argumenty k dalším nákupům akcií hledají poměrně snadno. Včera postačila slova Bena Bernanka, nebo Warrena Buffeta, kteří shodně prohlásili, že to nejhorší již americká ekonomika má za sebou a recese končí. O tom následně obchodníky přesvědčila také přicházející data z USA, v podobě srpnových výsledků průmyslové produkce, která rostla druhým měsícem v řadě, tentokrát o 0,8%, a překonala většinové odhady obchodníků o desetinu procenta. Více market moverů včerejší seance nenabídla a proto nebyl důvod cokoli měnit na převažujícím názoru, že by americkou ekonomiku měly nyní opět čekat spíše lepší než horší časy.

Z dalších dat, která však na celkový sentiment neměla větší dopad, včera Spojené státy zveřejnily ještě výsledky srpnového CPI, který meziměsíčně rostl o 0,4% (oček.: +0,3%), k čemuž nejvíce přispěly vyšší ceny pohonných hmot. Meziročně však index zůstává nadále hluboko v červených číslech (-1,5%) a protože tlaky na růst cen (a následně růst úrokových sazeb) zůstávají nadále velmi utlumené, reakce obchodníků na zveřejněné výsledky byla minimální.

V Evropě si o největší pozornost řekla čísla z britského trhu práce. Britská nezaměstnanost v srpnu rostla o desetinu procenta na 7,9% (oček.: 8%), kde se naposledy pohybovala před čtrnácti lety. Celkový přírůstek počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti pak rostl ve shodě s očekáváním o 24,4 tis., což je podobný počet, jako v předchozím měsíci a jen o málo nižší než v červnu. Ačkoliv se situace na britském trhu práce v porovnání s 1Q výrazně zklidnila, nezaměstnanost stále roste a do budoucna může být jedním z největších rizik pro britskou ekonomiku, kterou čeká ještě velmi zdlouhavý proces zotavení.

Akciové indexy včerejší seanci uzavřely růstem, když si zisky připisovaly burzy jak v Evropě (DAX 1,27%, FTSE100 1,63%), tak v USA (S&P500 1,53%). Zatímco v Evropě se dluhopisy dostaly pod prodejní tlak, na dluhopisovém trhu v USA se růst cen akcií a klesající averze k rizikovějším aktivům neprojevil vůbec. Cena amerických dluhopisů dokonce mírně rostla a tak včera se výnos z desetiletých T-Notes snížil o 1,7bsp. na 3,454%, zatímco u dvouletých splatností klesal o 1,6bsp. na 0,972%.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.