Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Daily: Americké indexy pátým dnem v zelených číslech

11.09.2009 | 08:35 0 Komentářů

Ani čtvrteční seance nezabránila obchodníkům, aby poslali akcie opět do zelených čísel. Zatímco v Evropě si indexy vzaly oddechový čas a více méně oscilovaly kolem otevíracích hodnot, v Americe si index S&P500 připsal dalších 1,04%. Důvodů k tomu, aby optimismus mezi obchodníky i nadále přetrvával, přitom včerejší seance přinesla hned několik. Tím hlavním však bylo zveřejnění americké obchodní bilance, která v červenci skončila v deficitu 32 mld. dolarů. Ten byl sice o 5 mld. vyšší, než s čím počítal většinový konsenzus, přesto si ze zveřejněných výsledků vzali obchodníci spíše to lepší. Import totiž rostl o překvapivě silných 7,2 mld. dolarů na 159 mld., což byl výrazný nárůst, v porovnání s předchozím měsícem. Zvýšení importu je příznivým signálem o síle americké poptávky, což je dobrou zprávou zejména pro země, závislé na exportu, jako je Německo a Japonsko. Růst dovozů ale zároveň byl tažen fiskálními stimuly Spojených států a především pak šrotovným, které v USA začalo v červenci zvyšovat automobilové prodeje. Zvýšený zájem o automobily se proto projevil na vyšší poptávce po průmyslových zásobách a materiálech. Přestože červencová čísla přijali obchodníci pozitivně, nadále je podle našeho názoru třeba mít na vědomí, že jsou zatím pouze výsledkem uměle stimulované poptávky a dosud existuje jen velmi málo indicií, které vypovídají o udržitelnosti poptávky i v momentě, kdy efekt vládních stimulů začne vyprchávat.

Vedle výsledků zahraničního obchodu Spojené státy přinesly v odpoledních hodinách také tradiční čísla z trhu práce, která rovněž zanechala příznivý dojem. Počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesly o 26 tis. na 550 tis., jakožto další signál toho, že se situace na americkém pracovním trhu začíná stabilizovat.

V Evropě bylo ve čtvrtek zveřejněno minimum ekonomických dat. Francouzská průmyslová produkce překvapivě rostla pouze o 0,1% (oček.: +0,6%), zatímco francouzská obchodní bilance skončila v deficitu 1,3 mld. euro (oček.: -3,9 mld.). Bank of England sazby ponechala beze změny na 0,50% a naplnila většinové odhady trhu, když zároveň ani nijak neupravila cíl pro celkovou sumu zamýšlených nákupů vládních dluhopisů. Ta tedy zůstala na 175 mld. liber.
Zajímavým momentem včera bylo vystoupení některých členů Rady guvernérů (Weber, Mersch) na ekonomickém symposiu v Německu.  Podle šéfa německé Bundesbank Webera není moudré odstraňovat podpůrná opatřen ECB v situaci, kdy ekonomika eurozóny stojí na svých nohou pouze díky fiskálním a monetárním impulsům. Yves Mersch navíc doplnil, že minimálně do konce roku bude ECB monitorovat pouze dopad zavedených nestandardních opatření. Oba bankéři tak potvrzují neochotu na současném stavu cokoliv měnit a stejně jako jejich kolegové, odsunují exitovou strategii do neurčita.

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.