Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Daily: Akcie pokračují v růstu, dolar naopak ztrácí půdu pod nohama

10.09.2009 | 07:55 0 Komentářů

I včera obchodníci pokračovali v dalších nákupech světových akcií, bez ohledu na to, že středa nepřinesla téměř žádná nová ekonomická data, která by jakkoli změnila náhled na vývoj v největších světových ekonomikách. Příznivý sentiment na finančních trzích, který podporuje rozvolněná měnová politika centrálních bank a celosvětová fiskální expanze, proto znovu převládnul a od něj se odvíjelo obchodování jak na akciovém, tak na devizovém trhu. 

Z eurozóny včera nepřišla žádná zajímavější data a tak zájem obchodníků směřoval pouze na výsledky britské obchodní bilance. Ta v červenci skončila v deficitu 6,5 mld. liber, což byl o 200 mil. horší výsledek, než s jakým počítaly většinové odhady trhu. USA pak v průběhu dne nepřinesly žádná ekonomická data a tak tím posledním fundamentem byla až béžová kniha amerického Fedu, která přišla na řadu v průběhu večerního obchodování. Ta potvrdila, že podle průzkumu v jednotlivých okrscích Federálního rezervního systému se situace v největší světové ekonomice začíná postupně stabilizovat. Přesto byl celkový výstup knihy spíše opatrný, když Fed upozornil na stále velmi slabé spotřebitelské výdaje, které mohou být do budoucna silnou brzdou hospodářského oživení. Výhled pro zlepšení situace je přitom vzdálený, a to především díky problematické situaci na trhu práce. 

Nedostatek ekonomických dat měl včera za následek to, že vývoj na akciových trzích byl zcela v rukou sentimentu obchodníků. Ten je již od poloviny července velmi příznivý a tak zatímco v Evropě rostl německý DAX o 1,69%, v USA si připsal akciový index S&P500 0,78%. Na růst akcií včera reagovaly také trh s dluhopisy. Ty se dostaly pod prodejní tlak jak v Evropě, tak v USA. V případě německých dluhopisů rostl včera výnos u desetiletých splatností o vysokých 8,8bsp. až na 3,360%, zatímco výnos z desetiletých T-Notes rostl o 1,1bsp. na 3,484%. Americké ministerstvo financí přitom včera prodalo další dluh, tentokrát ve výši 20 mld. dolarů a se splatností na deset let. I včera proběhla aukce bez větších problémů a dluh byl prodán mírně pod aktuálním tržním výnosem za vysokého zájmu investorů.
 

Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.