Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

ČR – Velmi vysoký růst mezd a pokračující růst spotřebitelské poptávky

05.09.2017 | 10:20 0 Komentářů
Maloobchodní tržby – červenec
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v červenci nečekaně mírně zpomalily na 4,6 % r/r (6,9 % v červnu), což zaostalo za očekáváním (6 %). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 1,0 % a meziročně byly vyšší o 4,6 %. Kromě zpomalení tempa, které může jít na vrub měsíčních výkyvů, data dál ukazují, že spotřebitelská poptávka zůstává silná a drží vysokou dynamiku. Sílu spotřebitelské poptávce dodává růst příjmů a rekordně nízká nezaměstnanost. Za celý rok očekáváme růst tržeb kolem 5 % (5,7 % vloni).
Negativním překvapením byl v červenci pokles prodejů aut (-3,5 % r/r), který nastal podruhé v řadě. Následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu vzrostly „jen“ o 2,5 %.
 
Průměrná mzda – 2Q/17
Průměrná mzda (hrubá, nominální) ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,6 % na 29 346 Kč (5,4 % v 1Q), reálné mzdy (růst očištěný o inflaci) vzrostly o 5,3 % (2,9 % v 1Q). Růst mezd poslední rok znatelně zrychluje a odráží napjatou situaci trhu práce s rekordně nízkou nezaměstnaností. Tempo růstu reálných mezd v 2Q je dokonce nejvyšší za posledních 10 let. Vzhledem k tomu, že rychle rostou mzdy, ale i zaměstnanost, vzrostl celkový objem mezd o 9,3 % r/r, což dál rozevřelo nůžky vůči růstu nominálního HDP (4,4 % r/r ve 2Q). Mzdy rostou vysokým tempem napříč všemi sektory.
Pokud ČNB v minulosti zmiňovala nízký růst mezd jako důvod uvolněné měnové politiky, tak se postupně česká ekonomika dostala do opačného stavu, kdy růst mezd rozšiřuje seznam indikátorů, které ukazují na přehřívání ekonomiky. Vysoký růst mezd je pro bankovní radu další argument, aby ČNB letos ještě jednou zvýšila sazby.
Devizový trh přešel výsledky bez reakce, koruna se držela kolem 26,07 CZK/EUR.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.