Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

ČR – V říjnu maloobchodní tržby klesly i přes růst prodejů aut

05.12.2013 | 09:57 0 Komentářů

Maloobchodní tržby – říjen

Maloobchodní tržby v říjnu meziroční klesly o 0,6 % po růstu o 4,5 % v září, tento vývoj odpovídal očekávání (J&T: 0,0 %; trh: 0,2 %). Zatímco v září kalendářní efekty působily pozitivně, naopak v říjnu kalendářní efekty byly negativní (-1 pracovní den), a sezónně očištěné tržby klesly o 0,8 % m/m, ale meziročně byly vyšší o 1,0 %.

Opět se dařilo prodejům aut (+4 % r/r), u kterých kalendářní efekt způsobil pouze zpomalení růstu (+11 % v září). V maloobchodu (bez moto) tržby klesly o 2,0 %, když klesly jak prodeje potravin (-1 %), tak i prodeje nepotravinářského zboží (-3 %), kde se částečně kompenzoval silnější růst v září (+5 %).

Říjnové výsledky nevybočují ze scénáře postupného oživení spotřebitelské poptávky, na druhou stranu tento trend je zatím pozvolnější, než by naznačoval prudký nárůst indexů spotřebitelského sentimentu. Zajímavé bude, nakolik se v listopadových výsledcích projeví intervence ČNB v podobě přesunu vánočních nákupů elektroniky do listopadu.

Celoročně maloobchodní tržby by za celý rok mohly vykázat kladnou nulu, což je pouze mírné zlepšení po loňském poklesu (-1 %).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.