Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

ČR – Statistiky průmyslu ovlivnily dovolené, obchodní bilance sezónně v deficitu

06.09.2017 | 10:35 0 Komentářů
Průmyslová výroba – červenec
Statistiky průmyslové výroby za červenec ovlivnily celozávodní dovolené u části významných podniků. Na druhou stranu vloni na červenec také připadla velká část dovolených, proto tento vliv výrazně ovlivnil meziměsíční změny a minimálně meziroční změny.
Meziročně průmyslová výroba vzrostla o 3,3 % r/r, meziměsíčně se propadla téměř o 10 %. Pokud odhlédneme od jednorázových vlivů, tak se celkový obrázek domácího průmyslu příliš nemění. Český průmysl mírně zvolnil, ale dál pokračuje v solidní dynamice. Ve struktuře růst táhne výroba aut a klasické strojírenství. Dobrý výhled průmyslu podporuje i růst nových zakázek (8 % r/r). Předstihové ukazatele jako indexy nákupních manažerů průmyslu se nadále drží solidních úrovní odpovídající růstu 5-7 %.
V letošním roce nadále očekáváme růst průmyslu kolem 5 % (vloni 2,8 %).
 
Obchodní bilance – červenec
Obchodní bilance v červenci podle očekávání skončila ve schodku 2,1 mld. korun. Červencový deficit v zahraničním obchodu je sezónní záležitost a souvisí s celozávodními dovolenými v průmyslu. Data neukazují žádnou nečekanou změnu. Deficit v obchodu s ropou se meziročně prohloubil o 3,4 mld. korun a u technických kovů o 1,7 mld., obě změny primárně odráží nárůst cen na komoditních trzích.
Za období leden-červenec obchodní bilance vykázala přebytek 113 mld. korun (vloni 122 mld.). Pro letošní rok čekáme přebytek bilance kolem 140 mld. (vloni 164 mld.).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.