Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

ČR – Silný start průmyslu do nového roku, maloobchod také dál roste

15.03.2017 | 10:47 0 Komentářů
Průmyslová výroba – leden
Vstup do nového roku byl pro český průmysl velmi pozitivní. Průmyslová výroba v lednu vzrostla o 9,6 % r/r. Tento výsledek sice přifoukly kalendářní vlivy (+2 pracovní dny), ale i sezónně očištěna produkce vzrostla o vysokých 3,5 % m/m, meziroční růst zrychlil na 4,2 % (3,1 % v prosinci).
Růst táhla hlavně výroba aut (+19 % r/r; příspěvek k celkovému růstu 3,8 p.b.), ale opět ji doplnila zvýšena aktivita i v dalších oborech. Dobrý obrázek průmyslu dokresluje i solidní růst nových zakázek (+7 % r/r). Na přelomu roku z domácího průmyslu přišla série dobrých signálů. Předstihové ukazatele jako indexy nákupních manažerů postupně vyskočily na 6letá maxima, zrychlení růstu přes řadu oborů potvrzují i tvrdá data a růst zakázek.
V letošním roce růst průmyslu očekáváme mírně přes 4 % (vloni 2,8 %).
 
Maloobchodní tržby – leden
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) podle očekávání v lednu meziročně vzrostly o 5,6 %. Sezónně očištěné tržby (v lednu +2 pracovní dny) meziměsíčně vzrostly o 1,0 % a meziročně byly vyšší o 3,3 %. Spotřebitelská poptávka i na začátku letošního roku zůstává v solidní kondici a prodeje rostou přes všechny sektory. Souběžně dál probíhá i strukturální změna prodejů směrem k internetu, protože zásilkové prodeje (+27 % r/r) rostou několikanásobně vyšším tempem než prodeje v čistě kamenných obchodech. Za celý rok očekáváme růst tržeb mírně přes 5 % (5,7 % vloni).
V lednu silným tempem rostly i prodeje aut (+12 % ) a celkové tržby včetně prodejů aut byly vyšší o 7,7 % r/r. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.