Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

ČR – Růst maloobchodních tržeb přes 6 % v červnenci opět táhly auta

04.09.2014 | 09:58 0 Komentářů

Maloobchodní tržby – červenec

Maloobchodní tržby v červenci meziročně vzrostly o 6,2 %, což naplnilo naši projekci a mírně překonalo očekávání trhu (4,8 %). Po červnovém silném výsledku (+8,5 % r/r) naznačuje vysoký růst další měsíc v řadě sílu oživení domácí poptávky. Podle očekávání sice pozitivní roli sehrály kalendářní efekty (+1 pracovní den) a sezónně očištěné tržby meziměsíčně klesly o 0,8 %, ale meziročně byly vyšší o 6,4 %.

Prodeje aut zůstaly, i díky kalendářním efektům, dominantním faktorem. Tržby z prodejů aut vzrostly o 16 %, následně celý motoristický sektor tvořil v červenci více jak tři čtvrtiny celkového růstu maloobchodních tržeb. Mimo moto-segment tržby v maloobchodu (2,5 %) pokračovaly v pozvolném růstu, tržby za potraviny (+0,6 %) spíše stagnovaly po mírně vyšším růstu předchozí měsíc (+3,0 %). Vyšší tržby zaznamenali i prodejci nepotravinářského zboží (+4,1 %), přičemž nejvíce opět rostly tržby za prodeje počítačů a elektroniky (+21 %) a sportovního vybavení (+10 %). 

Maloobchodní tržby navázaly na předchozí solidní výsledky a ukazují, že oživení spotřebitelské poptávky domácností pokračuje, je stále robustnější, což také odpovídá úrovni indexů spotřebitelské důvěry na 6letém maximu. Pozitivním faktorem pro spotřebitele je utlumená inflace v kombinaci s oživením trhu práce a poklesem nezaměstnanosti. Ve zbytku roku by se tempo růstu maloobchodních tržeb mělo postupně snížit kvůli vyšší srovnávací základně. Za celý rok 2014 očekáváme celkový růst maloobchodních tržeb kolem 4-5 %. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.