Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

ČR – Růst ekonomiky v 2Q táhla domácí poptávka (investice+domácnosti)

29.08.2014 | 10:44 0 Komentářů

HDP – 2Q /14

Česká ekonomika v 2Q stagnovala vůči předchozímu čtvrtletí, meziroční růst zpomalil na 2,7 % (+2,9 % v 1Q/14). Statistický úřad tentokrát téměř nezměnil předběžné odhady (+0,0 % q/q; 2,6 % r/r) zveřejněné 14. srpna. 

V předchozích čtvrtletích se postupně přesouvalo těžiště růstu od exportu k domácí poptávce, ve 2Q podle očekávání celkový růst táhla již domácí poptávka (investice, spotřeba domácností, vládní výdaje). Naopak zahraniční obchod měl tentokrát negativní dopad (příspěvek k r/r růstu HDP -1,1 p.b.), když růst vývozu (+9 %) ve stálých cenách tentokrát zaostal za vyššími dovozy (+11 %), které právě odráží oživení domácí poptávky (investice). 

Již čtyři kvartály po sobě pokračuje postupné oživení spotřeby domácnosti (+0,2 % q/q; +2,0 % r/r), která se stává stále robustnější. Důkazem síly oživení není jenom růst spotřebitelského sentimentu, ale hlavně rostoucí výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby, jako je vybavení domácností a auta. Prostor k dalšímu růstu dává nejen pokles nezaměstnanosti, ale i pokračující mírný inflační vývoj, který pomáhá k růstu reálných mezd po 2 letech poklesu.

Vládní výdaje (+2,3 % r/r) ve 2Q rostly mírně vyšším tempem než předchozí čtvrtletí (+1,3 % v 1Q). 

U fixních investic pokračoval velmi silný růst (+6,9 % r/r), který je nejvyšší za posledních 6 let. Vůči začátku roku došlo sice k zpomalení (-1,4 % q/q), ale stále mezikvartálně i meziročně silně rostly investice firem do dopravních prostředků (+11 % r/r), budov (+11 %) a strojů (+6 %). Silnému oživení investiční poptávky odpovídá nárůst optimismu v  průmyslu, ke kterému trvale dochází od loňského léta. Růst fixních investic tentokrát doplnilo i zvyšování zásob, které zvýšilo růst HDP o 0,8 p.b. Investiční poptávka se tak stala hlavním motorem růstu, protože celkový příspěvek investic (fixní + zásoby) k meziročnímu růstu HDP byl 2,3 p.b, což je nejvyšší hodnota za poslední 4 roky. 

Spotřebitelská inflace sice zůstává utlumená (+0,2 % v 2Q), ale inflační tlaky se začínají objevovat u investic (deflátor investic +1,1 % r/r v 2Q), což v kombinaci s nárůstem cen v zahraničním obchodě po loňském oslabení koruny vede k tomu, že celkový cenový deflátor HDP ve 2Q vzrostl o 2,5 %, což je nejvyšší růst za posledních 5 let. 

Celková dynamika ekonomiky byla v první polovině roku vyšší (+2,7 % r/r za 1H/14), než se očekávalo. Ovšem výhled do druhé poloviny roku, především kvůli ochlazení ekonomické aktivity v západní Evropě včetně Německa, začíná vytvářet rizika na straně pomalejšího růstu. Do konce roku očekáváme pozvolný růst, který potáhne domácí poptávka a růst HDP za celý letošní rok by měl být kolem 2,4 %. 

Struktura HDP je pro ČNB spíše neutrální a nepřináší žádný impulz k dosavadní politice, protože centrální banka sleduje pouze spotřebitelskou inflaci, které je zatím stále velmi utlumená. Devizový trh zásadně nereagoval na výsledky a v ranním obchodování koruna posílila o 5 haléřů na 27,78 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.