Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

ČR – Průmyslová výroba zvýšila tempo růstu; přebytek obchodní bilance dál narůstá

06.06.2014 | 10:49 0 Komentářů

Průmyslová výroba – duben

Průmyslová výroba v dubnu meziročně vzrostla o 7,7%, což bylo blízko očekávání (8 %). Sezónně očištěná produkce meziměsíčně vzrostla o 1,1 % a meziroční růst zrychlil na 9,1% (6,8% v březnu), což je nejvyšší růstu za poslední 3 roky.

Dubnové výsledky opět zapadly do rámce, který vykreslují data poslední půlrok, tedy solidní a relativně stabilní růst produkce v rozmezí 6-8% doprovázený průměrným nárůstem nových zakázek kolem 15 %. V dubnu zakázky vzrostly o 15 % r/r, přitom nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 16 % a tuzemské zakázky o 11 %. Celkový růst ve stále větší míře táhne oživení i domácí poptávky a ne jen export, jako tomu bylo na konci loňského roku. Postupná změna nenastala z hlediska struktury, kde růst stále táhne automobilový průmysl (+16 % r/r, příspěvek k celkovému růstu +2,7 p.b.), ale v tomto sektoru dynamika mírně zvolnila vůči začátku roku (+20 % v 1Q) a celkový růst je rozložen mezi více oborů. Vedle toho pokračoval růstu i v další strojírenské výrobě jako je kovovýroba (+6 %; příspěvek 1,2 p.b.) a také v elektrotechnickém průmyslu (+12%).

Dalším pozitivním znakem robustnosti celkového oživení je zvyšující se růst zaměstnanosti (+1,9 % r/r), firmy v průmyslu začínají poprvé po 2 letech poklesu opět nabírat nové zaměstnance. Pro celý letošní rok očekáváme růst kolem 6%.

 

Obchodní bilance – duben

Obchodní bilance v dubnu podle metodiky národního pojetí vykázala přebytek 16,5 mld. korun (15,0 mld. duben 2013), což bylo mírně pod odhady (18 mld.). Růst exportu (+11%) mírně zvolnil vůči předchozím měsícům (+17 % v 1Q), ale stále zůstává vysoký. Projevuje se oživení evropské ekonomiky, vývozy rostou do EU (13 %), ale především do zemí mimo eurozónu (+21 %), jako třeba Británie (+19%), naopak do ekonomik eurozóny rostu exporty polovičním tempem, přitom Německo (+12 %) je stále pro naše exportéry rychle rostoucí trh.

Překvapením není struktura vývozů podle zboží, celkové exporty táhnou vývozy aut a strojů (+14 % r/r). Vysoké tempo si drží i dovozy strojů (+20 %) jako odraz zvýšení ekonomické a investiční aktivity v české ekonomice.

Za období leden-duben obchodní bilance skončila rekordním přebytkem 68 mld. korun (49 mld. vloni).

Podle původní metodiky zahraniční obchod skončil přebytkem 42 mld. korun a první čtyři měsíce letošního roku kumulativní přebytek dosáhl 170 mld. korun (vloni 130 mld.).

 

Koruna k euru přešla výsledky bez větší reakce a držela se těsně pod úrovní 27,5 CZK/EUR. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.