Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

ČR – Průmysl v listopadu zabral, obchodní bilance směřuje k rekordnímu přebytku

06.01.2017 | 10:40 0 Komentářů
Průmyslová výroba – listopad
Průmyslová výroba v listopadu překvapivě vzrostla o 7,0 % r/r. Výsledek překonal i náš odhad (5,5 %), který patřil k nejoptimističtějším. Listopadové výsledky ovlivnily kalendářní vlivy (+1 pracovní den), ale i sezónně očištěna produkce vzrostla o 1,7 % m/m, meziročně byla vyšší o 4,4 %. Z oborů se dařilo hlavně výrobě aut (+15 %r/r), ale na rozdíl od předchozích měsíců ji v růstu víc doplnily další obory. Dobrá čísla z průmyslu doplňuje i vysoký růst nových zakázek (+11 % r/r). Pokud kolem poloviny roku přicházely z průmyslu smíšené signály, tak konec roku je ve znamení výrazného zlepšení výhledu ve všech směrech. Zvýšil se nejen růst, ale rostou i zakázky a předstihové ukazatele jako indexy nákupních manažerů vyskočily na 8měsíční maxima. Výhled zlepšuje i to, že v německém průmyslu ve 4Q zakázky rostly nejrychleji za poslední 2 roky.
Za celý rok 2017 bude růst průmyslu těsně nad 3 %, v letošním roce čekáme podobný výsledek.
 
Obchodní bilance – listopad
Obchodní bilance v listopadu dosáhla přebytku 10,8 mld. korun  (9,7 mld. v listopadu 2015). I přes volnější dynamiku rostly exporty (+4 % r/r) rychleji než importy (+3 %). Z hlediska regionálního členění rostly exporty rychleji do zemí mimo EU (+9 % r/r) než k partnerům v EU (+3 %). Zřetelný obrat nastal u Ruska, kam české vývozy prudce klesaly téměř 3 roky. V létě se propad zastavil a v listopadu meziročně exporty vzrostly o 14 %.
Za období leden-listopad obchodní bilance dosáhla kumulativní přebytek 190 mld. korun (vloni 132 mld.). Za celý rok 2016 obchodní bilance směřuje k rekordnímu přebytku 190 mld. korun (4,0 % HDP). V letošním roce očekáváme snížení na 160 mld. korun.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.