Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

ČR – Průmysl se v září vrátil k silnému růstu, obchodní bilance s rekordním přebytkem i díky levné ropě

06.11.2014 | 10:00 0 Komentářů

Průmyslová výroba – září

Průmyslová výroba v září meziročně vzrostla o 8,3 %, což překonalo i ta nejoptimističtější očekávání (průměr trhu: +4,5 %). Pozitivní roli sehrály kalendářní efekty (+1 pracovní den), ale i tak sezónně očištěná produkce v září meziměsíčně vyskočila o 4,5 % m/m, meziročně byla vyšší o 5,6 %. Plně se kompenzoval propad v srpnu (-3,6 % m/m a -2,3 % r/r) způsobený efektem celozávodních dovolených a data z domácí průmyslu tak stále ukazují minimální dopad ochlazení aktivity v průmyslu v Německu a celé západní Evropě.

V mnoha ukazatelích se průmysl v září vrátil k předchozím trendům. Z hlediska oborů celkový růst táhne výroba aut (+12 % r/r; příspěvek k celkovému růstu 2,0 p.b.), výroba strojů (+8 %; příspěvek 0,6 p.b.) a po předchozích slabších číslech se v září přidala i výroba elektřiny (+15 %; příspěvek 1,6 p.b.). Dobré vyznění výsledků podtrhuje i další růst nových zakázek (+15 % r/r). Tentokrát byl tahounem růstu vývoj domácích zakázek (+23 % r/r), které pouze doplnily zakázky ze zahraničí (+11 %). Vývoj zakázek v českém průmyslu výrazně kontrastuje s vývojem v Německu (-1 % r/r). Další pozitivní zprávou je nabírání nových pracovních sil a růst zaměstnanosti (+2,0 % r/r).

Výsledky ukazují, že český průmysl je stále ve velmi dobré kondici, i přes zpomalení v zahraničí. Relativně solidní výhled také dávají i předstihové ukazatele, jako jsou indexy nákupních manažerů, které se v českém průmyslu stále drží v pásmu 54-56 bodů, což odpovídá růstu 5-7 %. Pro celý letošní rok očekáváme růst kolem 5 %.

 

Obchodní bilance – září

Obchodní bilance v září podle metodiky národního pojetí vykázala přebytek 19,3 mld. korun (11 mld. září 2013), což překonalo očekávání (14 mld.). Růst exportu (+14 % r/r) byl opět silný a vrátil se k předchozímu trendu a  srpnový výsledek (+3 %) se ukazuje jako jednorázový výkyv. Hlavní destinací, kam rostly exporty, byla západní Evropa – Německo (+16 %), Francie (+17 %). Z hlediska celkové bilance se pozitivně projevil propad cen ropy, protože došlo k meziročnímu snížení deficitu v obchodě s palivy o 6 mld. korun. I díky tomuto vlivu růst importu (11 %) zaostal za dynamikou exportu (+14 %).

Za období leden-září obchodní bilance skončila s rekordním přebytkem 136 mld. korun (97 mld. vloni). Celoroční přebytek obchodní bilance by měl překonat hranici 150 mld. korun (107 mld. v roce 2013).

 

Koruna k euru přešla výsledky bez větší reakce, ale v ranním obchodování koruna oslabila o 5 haléřů na 27,82 CZK/EUR. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.