Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

ČR – Průmysl pokračuje v růstu, velmi vysoký růst maloobchodních tržeb

15.03.2018 | 11:02 0 Komentářů
Průmyslová výroba – leden
Průmyslová výroba v lednu podle očekávání vzrostla o 5,5 % r/r. Sezónně očistěná průmyslová produkce meziměsíčně klesla o 0,5 %, když kompenzovala nárůsty z konce loňského roku. Meziroční růst (sezóně očištěný) zpomalil na 5,5 % (9,9 % v prosinci).
Celkový obrázek průmyslu se příliš nemění. Na začátku roku došlo k mírnému zvolnění dynamiky, což naznačovaly i předstihové ukazatele, ale úroveň růstu zůstává stále solidní. Ve struktuře nedošlo k překvapení a hlavní tahoun zůstává výroba aut (6 % r/r; příspěvek k růstu 1,1 p.b.), kterou doplňují další obory strojírenství. Dobrý výhled průmyslu podporuje i pokračující růst nových zakázek o 3 % r/r (zahraničí +4 %; domácí +2 %). Pozitivní výhled průmyslu podporují i vysoké úrovně předstihových ukazatelů.
V letošním roce očekáváme růst průmyslu kolem 4 % (vloni 6,9 %).
 
Maloobchodní tržby – leden
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v lednu rostly velmi vysokým tempem 8,2 % r/r, což překonalo očekávání (6 %). Sezónně očištěné tržby  meziměsíčně vzrostly o 0,8 % a meziročně byly vyšší o 8,2 %. Lednová data přináší další náznak toho, že se česká ekonomika přehřívá. Spotřebitelská poptávka je velmi silná, odráží růst mezd (8 % r/r ve 4Q) i rekordně nízkou nezaměstnanost. Tempo růstu maloobchodních tržeb je nejvyšší za posledních 10 let, a to hlavně kvůli vysokému růstu u nepotravinářského zboží (12 % r/r). Vysokým tempem rostly prodeje elektroniky (31 % r/r) a vybavení domácnosti (18 % r/r). Současně se stále mění struktura maloobchodních tržeb ve prospěch internetu, kde se tržby meziročně zvýšily o 24 %. Za celý rok očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 6 % (5,4 % vloni), ale rostou šance, že konečný výsledek může být i vyšší. Prodeje aut (1 % r/r) se výrazně nezměnily, následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu vzrostly o 5,7 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.