Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

ČR – Průmysl nabírá na obrátkách, inflaci zvyšily dražší potraviny a slabší koruna, nezaměstnanost na rekordních úrovních

09.01.2014 | 11:00 0 Komentářů

Inflace – prosinec

Inflace v prosinci podle očekávání zrychlila na 1,4 % ze 1,1 % v listopadu. Meziměsíčně ceny v průměru vzrostly o 0,4 %. Hlavním faktorem byly dražší potraviny (+2,2 % m/m; příspěvek k celkovému m/m nárůstu 0,3 p.b.), když pokračoval růst cen zeleniny (+14 %) a ovoce (+11 %) a také mléčných výrobků (+4 %). Druhým faktorem byly intervence ČNB k oslabení koruny, což se přeneseně projevilo ve zvýšení cen pohonných hmot (+1,4 % m/m; příspěvek 0,1 p.b.). Oba faktory (potraviny, benzín) také stály i za zrychlením celkové meziroční inflace. Ostatní změny cen byly na konci roku minimální.

V prosincových výsledcích se již začal projevovat efekt slabší koruny, především u pohonných hmot, naopak u ostatních položek (elektronika) zatím výrazný efekt nebyl vykázán. Celkově intervence ČNB (=slabší koruna) zvýšily inflaci v listopadu a prosinci o 1-2 desetinky. Vedle toho inflaci zvýšily o 3-4 desetinky ostatní vlivy, hlavně dražší potraviny. Postupně během půl roku by se téměř sedmiprocentní oslabení koruny mělo projevit ve zvýšení inflace o 0,7 procentního bodu.

Za celý rok 2013 průměrná inflace dosáhla 1,4 % (3,3 % v roce 2012), což je nejnižší inflace za poslední 4 roky. V letošním roce očekáváme průměrnou inflaci kolem 1,0 %.

 

Průmyslová výroba – listopad

Průmyslová výroba v listopadu meziročně vzrostla o 6,2 %, což je více než se čekalo (4 %) a výsledky doplnily dobrá data obchodní bilance. Vyšší růst domácí průmysl vykázal i přes kalendářní vlivy (-1 pracovní den), sezónně očištěná produkce meziměsíčně vzrostla o 1,3 % a meziročně byla vyšší o 8,6 %, což je nejvyšší růst od května 2011. Výsledky naplňují scénáře o oživení domácího průmyslu, který posledních 5 měsíců zrychluje svůj růst plně v souladu s vývojem předstihových ukazatelů (indexů nákupních manažerů).

Pozitivní vyznění podtrhuje vývoj nových zakázek, které v listopadu vzrostly o 12 % t/t, což je dvojciferný růst čtvrtý měsíc v řadě. Nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 14 %, tuzemské o 8 %. Růst je dál tažen exportním průmyslem, ale oživení se rýsuje i u domácí investiční poptávky. Z jednotlivých oborů se nejvíce dařilo výrobě aut (+14 %; příspěvek k celkovému růstu 2,3 p.b.) a zpracování kovů (+9 % r/r).

Listopadové výsledky hodnotíme pozitivně, průmysl vykazuje řadu zlepšení a velkou naději pro pokračování růstu dává robustní růst nových zakázek a ukazatelé sentimentu (index nákupních manažerů) na 2,5letých maximech. Celá sada výsledku (obchodní bilance, průmysl) naznačují, že ve 4Q/13 došlo k výraznému zrychlení ekonomického růstu. Nadále očekáváme, že pozitivní sentiment a pokračování růstu se překlopí i do začátku letošního roku.

 

Nezaměstnanost – prosinec

Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla o 2 desetinky na 8,2 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2005, co jsou dostupná data. Za prosincovým nárůstem stály především sezónní faktory. Na konci roku končí řada smluv na dobu určitou a také klesají na minimum sezónní práce. Důvodem nárůstu nezaměstnanosti poslední půl rok je hlavně opatrné nabírání nových pracovníků, nikoliv propouštění, protože nové registrace na úřadu práce byly celý rok podprůměrné. Za celý rok průměrná nezaměstnanost dosáhla 7,6 %. Na začátku letošního roku očekáváme další nárůst nezaměstnanosti (8,5 %) a od dubna by měl nastat postupný pokles až na 7,5 % díky sezónnosti a oživení domácí ekonomiky.

Koruna v reakci na vyšší inflaci a rychlejší růst průmyslu posílila o 8 haléřů na 27,40 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.