Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

ČR – Průmysl má silný začátek roku, přebytek obchodní bilance se pomalu snižuje

06.04.2017 | 10:26 0 Komentářů
Průmyslová výroba – únor
Začátek roku je pro český průmysl velmi pozitivní a naplňují se očekávání předstihových ukazatelů. Průmyslová výroba v únoru podle očekávání vzrostla o 2,7 % r/r. Ovšem po očištění o kalendářní vlivy (-1 pracovní i kalendářní den) sezónně očištěna produkce vzrostla o 0,7 % m/m, meziroční růst zrychlil na 6,6 % (4,9 % v lednu). Pokud nepočítáme jednorázový výkyv vloni v srpnu kvůli celozávodním dovoleným, jde o nejvyšší růst od léta 2015.
Z hlediska oborů nedošlo ke změně a růst táhla hlavně výroba aut (+8 % r/r; příspěvek k celkovému neočištěnému růstu 1,6 p.b.). Solidní aktivita zůstala i v dalších oborech. Dobrý obrázek průmyslu dokresluje i růst nových zakázek (+7 % r/r), které rostou jak z domácí poptávky, tak ze zahraničí. Vše podtrhují i předstihové ukazatele jako indexy nákupních manažerů, které v 1Q vyskočily na 6letá maxima.
V letošním roce očekáváme růst průmyslu na dosah 5 % (vloni 2,8 %).
 
Obchodní bilance – únor
Obchodní bilance v únoru podle očekávání dosáhla přebytku 17,9 mld. korun  (20,0 mld. v únoru 2016). Dynamiku obratu ovlivnily negativní kalendářní vlivy (-1 pracovní den), ale poslední 4 měsíce tempo exportu (0 % r/r) trvale zaostává za nárůstem importů (+1 % r/r ). Jedním z faktorů je i dražší ropa, která prohlubuje deficit v obchodu s palivy, v únoru se deficit prohloubil o 2,9 mld. korun. Z hlediska regionálního členění exporty opět rostly rychleji do zemí mimo EU (+7 % r/r) než k partnerům v EU (-1 %). Zřetelný obrat pokračuje u Ruska, kam české vývozy prudce klesaly téměř 3 roky, vloni v létě se propad zastavil a od podzimu naopak export roste vysokým tempem, konkrétně v únoru to bylo +21 % r/r.
Za období leden-únor obchodní bilance vykázala přebytek 39 mld. korun (vloni 41 mld.). Pro letošní rok čekáme přebytek bilance 140 mld. (vloni 166 mld.).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.