Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

ČR – Propad HDP ve 3Q táhly investice a překvapivě zahraniční obchod

04.12.2013 | 11:27 0 Komentářů

HDP – 3Q /13

Česká ekonomika v 3Q klesla o 0,1 % q/q, meziroční propad se snížil na -1,3 % r/r (-1,5 % v 2Q/13). Statistický úřad upravil své předběžné odhady (-0,5 % q/q; -1,6 % r/r) zveřejněné 14. listopadu. ČSÚ zopakoval, že konečný výsledek výrazně ovlivnily kalendářní efekty (+3 pracovní dny ve 3Q), při nezohlednění tohoto faktoru by HDP vzrostl o +0,6 % q/q a meziroční pokles by se smrsknul na -0,4 %.

 

Detailní výsledky HDP přinesly mírně jiný obrázek ekonomiky, než naznačovaly průběžné měsíční údaje, rozdíl je pravděpodobně dán hlavně efektem očištění o kalendářní vlivy. Jedinou výraznou růstovou položkou byly výdaje vlády (+2,6 % r/r; příspěvek k celkovému HDP +0,5 p.b.) Spotřeba domácností mezikvartálně propadla o 0,7 %, ale meziročně stagnovala. Na druhou stranu pozitivně vyznívá pokračující nárůst dlouhodobé spotřeby (auta, elektronika), což naznačuje zlepšování spotřebitelského sentimentu, a v následujících čtvrtletích očekáváme, že spotřeba domácností by se mohla dál pozvolna zlepšovat.

Opatrnost firem při investicích se nezměnila. Fixní investice meziročně klesly o 5,6 % r/r (příspěvek k celkovému HDP -1,3 p.b.), v prvním pololetí byl propad podobně kolem 6 %, když ve 3Q klesaly investice do všech složek, ale zejména do budov. Negativní příspěvek za investice pak snižoval výrazný nárůst zásob (příspěvek +0,9 p.b.).

 

Překvapením je výrazně negativní příspěvek zahraničního obchodu (příspěvek -1,5 p.b.), což je nejhorší výkonnost čistého exportu za poslední 3 roky, která byla dána nárůstem dovozů (+1,8 % r/r) při nepatrném poklesu vývozů (-0,2 % r/r). Nárůst dovozu zboží (+2,4% r/r) je při slabosti domácí poptávky (spotřeba domácností, investice) překvapivý.

 

Za 1-3Q 2013 HDP pokleslo o 1,8 %, což je částečně ovlivněno velkým propadem v 1Q (-1,4 % q/q; -2,4 % r/r). Na konci roku očekáváme pozvolné zlepšení domácí a zahraniční poptávky a celoroční propad HDP by měl dosáhnout 1,4 %. Pro příští rok očekáváme mírný růst kolem 1,4 %, který by mělo táhnout pozvolné oživení domácí poptávky. Oslabení koruny by mělo být mírně pozitivní pro pro-exportní průmysl, naopak bude tlumit oživování domácí poptávky a celkově výrazný dopad na HDP nečekáme.

 

Struktura HDP je pro ČNB neutrální, protože po spuštění devizových intervencí data nepřináší zásadní impulz pro změnu nastavení měnové politiky. Devizový trh zásadně nereagoval na výsledky a v ranním obchodování se koruna držela kolem 27,4 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.