Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

ČR – Oživení české ekonomiky v 1Q nabralo dál na síle

04.06.2014 | 11:02 0 Komentářů
HDP – 1Q /14
Česká ekonomika v 1Q letošního roku vzrostla o 0,4 % q/q, meziroční růst se více než zdvojnásobil na 2,5 % (+ 1,1 % r/r v 4Q/13), což je nejvyšší růst za poslední 3 roky. Statistický úřad zvýšil předběžné odhady (+0,0 % q/q; 2,0 % r/r) zveřejněné 15. května. Podobně jako ve 4Q/13 byl i na začátku letošního roku celkový růst tažen pozitivní změnou ve všech složkách poptávky, navíc s přibližně podobnými příspěvky.
 
Další kvartál po sobě pokračovalo oživení spotřeby domácnosti (+1,2 % q/q; +1,5 % r/r), které je na první pohled robustnější, ale ve struktuře je stále velmi křehké, protože nerostou výdaje domácností za zboží dlouhodobé spotřeby, naopak spíše rostou útraty za bydlení, služby a například obuv a odívání. Podle našeho názoru, dokud nedojde k rychlejšímu růstu reálných mezd, nelze očekávat další výrazné zrychlení ve zbytku letošního roku. Vládní výdaje (+1,4 % r/r) rostly mírně nižším tempem než předchozí čtvrtletí, kdy rostly lehce přes 2 %.
 
Vývoj u fixních investic navázal na razantní obrat na konci loňského roku, v 1Q opět silně vzrostly (+1,2 % q/q; +5,2 % r/r) a rostou nejvyšším tempem od poloviny roku 2010. Největší nárůst přitom zaznamenaly investice do vozového parku (+9 % r/r) a strojů (+6 %). Výrazné oživení investiční poptávky odpovídá nárůstu optimismu v  průmyslu, ke kterému permanentně dochází od loňského léta. Růst fixních investic kompenzovala likvidace zásob, která snížila růst HDP o 0,6 p.b., přesto byl celkový příspěvek investic (fixní + zásoby) k meziročnímu růstu HDP 0,5 p.b.
 
Díky razantnímu růstu vývozů (+10 % r/r) měl zahraničních obchod opět výrazný příspěvek k celkovému růstu HDP ve výši 1,0 p.b.
 
Celková dynamika ekonomiky je na začátku letošního roku vyšší a robustnější, než jsme původně předpokládali. Pro letošní rok očekáváme růst kolem 2,2 % (původně 1,4 %), který by ve struktuře mělo táhnout oživení domácí poptávky, doplněné o solidní příspěvek čistého exportu. Slabší koruna by měla být podpůrná pro exportní průmysl, stejně tak jako rychlejší ekonomický růst u hlavních obchodních partnerů.
 
Struktura HDP je pro ČNB spíše neutrální a nepřináší žádný impulz k dosavadní politice, protože zrychlení ekonomického růstu nedoprovází žádné zvýšení domácích inflačních tlaků, které jsou naopak stále velmi utlumené, což ale právě pomáhá k oživení spotřebitelské poptávky. Devizový trh zásadně nereagoval na výsledky a koruna se držela kolem 27,47 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.