Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

ČR – Maloobchodní tržby pokračují v růstu, vyšší růst reálné mzdy v 1Q díky nízké inflaci

05.06.2014 | 12:02 0 Komentářů

Maloobchodní tržby – duben

Maloobchodní tržby v dubnu meziročně vzrostly o 6,0 %, což bylo blízko očekávání. Sezónně očištěné tržby v dubnu klesly o 0,1 % m/m, meziročně byly vyšší o 4,9 %, rozdíl mezi sezónně očištěným a neočištěným růstem nebyl dán rozdílným počtem pracovních dní, ale vlivem Velikonoc (letos v dubnu, vloni v březnu).

Vůči očekávání byl mírně nižší růst prodejů aut (+10 % vs. 18 % v 1Q), ale stále to byl rozhodující faktor, který svým příspěvkem tvořil polovinu celkového růstu maloobchodních tržeb. Předchozí razantní růst prodejů aut nemusel odrážet jenom nákupy domácností, ale i obnovování vozového parku v podnikatelském sektoru, které bylo předchozí 2 roky odkládáno, což potvrdily detailní výsledky HDP a vývoj investic. Mimo moto-segment v maloobchodu tržby vzrostly o 4,3 % (po sezónním očištění 2,6 %). Výrazným vlivem byl vysoký růst tržeb za potraviny (10 %) kvůli efektu Velikonoc, které letos byly v dubnu, ale vloni v březnu, tedy meziročně se srovnávaly s nízkou základnou. Tento vývoj také kompenzoval propad z března (-6 %), kde působil opačný efekt. Na druhou stranu překvapivě zvolnil růst tržeb  nepotravinářského zboží (+1,4 % r/r vs. +5,3 % v 1Q ), i když téměř raketově narostly prodeje elektroniky (+28 %) a vedle toho také rostly tržby za vybavení domácností (+5 %). Tyto pozitivní vlivy kompenzoval pokles prodejů oděvů a obuvi (-7 %), léků a zdravotních pomůcek (-6 %).

V dubnu došlo k prvnímu zvolnění tempa prodejů aut, navíc statistiky prodejců z května naznačují další ochladnutí zájmu, což je podle našeho názoru očekávaný vývoj, a ve zbytku roku očekáváme průměrný růst sektoru někde kolem 6 %. Celkově vývoj maloobchodních tržeb stále odpovídá dlouhodobému trendu zlepšování sentimentu domácností, jak naznačují indexy spotřebitelské důvěry, které se začaly razantně zlepšovat od loňského léta a dostaly se nejvýše od roku 2008. Pozitivním faktorem pro spotřebitele je celkově utlumená inflace, kromě cen potravin. V letošním roce očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 5 %.

 

Průměrná mzda – 1Q/14

Průměrná mzda (hrubá, nominální) v 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o 3,3 % na 24 806 Kč kvůli utlumené inflaci (0,2%), reálné mzdy vzrostly o 3,1 %, což je nejvyšší růst reálné mzdy od roku 2009. V soukromém sektoru mzdy vzrostly o 3,6 % (reálně 3,4 %), když se pozitivně projevuje oživení v průmyslu, který v 1Q nejen nabíral nové zaměstnance, ale také zvyšoval mzdy (+4,4 %). Vedle toho výrazněji rostly mzdy ve finančním sektoru (+10 %) a IT (+4,6 %), jinak růst mezd v ostatních sektorech zůstal mírný. Ve veřejném sektoru mzdy meziročně vzrostly o 2,2 % (reálně 2,0), což je jasný znak, že předchozí konsolidace veřejných rozpočtů a škrty platů skončily. Celkový růst reálných mezd (3,1%) v kombinaci s jenom pozvolným poklesem nezaměstnanosti je jedním z faktorů oživení spotřebitelské poptávky domácností.

Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna k euru se bez pohybu držela 27,46 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.