Středa 03. března. Svátek má Kamil.

ČR – Inflaci v květnu zvýšil alkohol, nezaměstnanost pokračuje v razantním poklesu

09.06.2014 | 11:31 0 Komentářů

Inflace – květen

Inflace v květnu podle očekávání mírně zrychlila na 0,4 % z dubnových 0,1 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,1 % m/m. Klíčovým faktorem m/m růstu, stejně jako části zrychlení celkové meziroční inflace, se stalo mírné zvýšení ceny alkoholických nápojů (+1,1 % m/m). Vedle toho byly ostatní změny cen opět minimální. Dokonce nepatrně klesly ceny potravin (-0,1 % m/m), což v návaznosti na dubnový pokles (-0,9% ) vedlo k tomu, že meziroční růst cen potravin zpomalil na 2,4 % (duben 3,3 %), což je nejnižší tempo růstu za poslední 4 roky. K radosti domácích spotřebitelů je oživení české ekonomiky poslední půlrok ve znamení téměř naprosté stability cenové hladiny. Na druhou stranu je překvapivé, že viditelný efekt devizových intervencí na inflaci je stále téměř nulový a projevil se jenom u vybraných dovozů okamžitě po intervenci, jako jsou pohonné hmoty.

Inflace zůstává mírná a lehce pod odhadem ČNB (0,4 % za 2Q) a inflaci v kladných hodnotách drží pouze ceny potravin, alkoholu a cigaret po zvýšení daní. Očekáváme, že inflace v druhé polovině roku by měla pozvolna zrychlit k úrovni 1,5 %, celoroční průměr by měl být 0,7 %. Nižší inflace dál zvyšuje riziko, že ČNB prodlouží svoje intervence proti koruně minimálně do druhé poloviny roku 2015. Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna se držela na 27,45 CZK/EUR.

 

Nezaměstnanost – květen

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla o 4 desetiny na 7,5 %, což je nejnižší úroveň od loňského léta a asi o 1 desetinu hlubší pokles, než se čekalo. Detailní data opět ve všech směrech ukazují pokračující oživení domácího trhu práce. Počet nových registrací (41,3 tis.) na úřadu práce byl v květnu pod dlouhodobým průměrem (45 tis.). O oživení ekonomiky napovídá rostoucí poptávka po pracovní síle, poslední 4 měsíce v řadě je robustní přechod z úřadu práce do zaměstnání, v květnu bylo další 47,5 tis. osob (průměr pro květen 41,0 tis.). V souhrnu mezi únorem a květnem z úřadu práce do zaměstnání nastoupilo kumulativně 192 tis. osob, vloni ve stejné době to bylo jen 122 tis. Celkový výhled zlepšuje i stále rostoucí počet volných míst (na 48,0 tis. ze 44,3 tis. v dubnu), který je již nejvyšší za posledních 5 let.

Situace na trhu práce se velmi rychle zlepšuje, pozitivním faktorem je robustní oživení průmyslu. V červnu by nezaměstnanost měla klesnout o 1-2 desetinky, následně v létě stagnovat a na závěr roku kvůli sezónnosti se vrátit až k hranici 8,0 %. Průměrná nezaměstnanost pro celý rok očekáváme kolem 7,8 %. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.