Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

ČR – Inflace v únoru dál zpomalila; rekordní růst mezd v loňském roce

09.03.2018 | 10:17 0 Komentářů
Inflace – únor
Inflace v únoru dál zvolnila na 1,8 % r/r (2,2 % v lednu), což bylo více, než se čekalo (2,0 %). Vůči lednu se spotřebitelské ceny v průměru nezměnily, když sezónní nárůst cen dovolených (4 %) kompenzoval pokles cen potravin (-0,7 % m/m) a alkoholických nápojů (-1,2 %). Obě poslední položky také stojí za zpomalením celkové meziroční inflace. Vedle samotného poklesu cen potravin v únoru hraje důležitou roli i vysoká srovnávací základna loňského roku, proto v meziročním srovnání růst cen potravin rychle zpomaluje (2,3 % r/r v únoru, 4,5 % v lednu, 5,6 % v prosinci) a stojí i za zpomalením celkové inflace. V únoru ke zpomalení celkové inflace o 0,4 procentního bodu přispěly potraviny s 0,3 p.b. a alkoholické nápoje zbývajícím 0,1 p.b.
Celkově inflace zpomaluje v řadě 4 měsíce (z 2,9 % v říjnu na 1,8 % v únoru), je nejnižší za posledních 15 měsíců, a to z velké části kvůli vývoji cen potravin. Ovšem i ve zbytku spotřebitelského koše zůstává vývoj cen nečekaně klidný a vykázaná inflace příliš neodráží dynamický vývoj ekonomiky (např. růst mezd). Ve zbytku roku by inflace měla kolísat kolem úrovně 2 % a ČNB bude mít další důvod nespěchat se zvyšováním sazeb.
 
Průměrná mzda – 4Q/17
Průměrná mzda (hrubá, nominální) ve 4. čtvrtletí vzrostla meziročně o rekordních 8,0 % na 31 646 Kč (6,8 % v 3Q). Reálné mzdy (růst očištěný o inflaci) vzrostly o 5,3 % (4,2 % v 3Q). Za celý rok 2017 průměrná mzda vzrostla o 7,0 % (reálná o 4,4 %). Nominální růst mezd je nejvyšší od roku 2008, reálný růst je nejvyšší za posledních 14 let. Mzdový vývoj odráží vysátý trh práce s rekordně nízkou nezaměstnaností a je jedním z indikátorů přehřívání ekonomiky. 
Zpomalení celkové inflace je další argument, že ČNB nebude spěchat se zvyšováním sazeb. Nadále čekáme, že ČNB zvýší sazby nejdříve až v druhé polovině roku, dokonce rostou šance, že letos už nebude sazby měnit vůbec. Koruna v reakci na výsledky inflace oslabila o 8 haléřů na 2měsíční minimum 25,48 CZK/USD. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.