Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

ČR – Inflace v říjnu zrychlila více než se čekalo

09.11.2016 | 10:35 0 Komentářů

Inflace – říjen

Inflace v říjnu zrychlila na 0,8 % r/r (0,5 % v září), což je dorovnání úrovní z června 2015. Vyšší inflace byla naposledy v prosinci 2013 (1,4 %). Zrychlování inflace na konci roku je očekávané, konečný výsledek byl ale vyšší než odhady (0,6 %).

Vůči září spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,3 % m/m. Téměř dvě třetiny z toho tvořilo sezónní zvýšení cen obuvi a oděvů (+5 % m/m), které bylo vyšší, než jsme čekali. Tento vývoj doplnilo jen mírné zvýšení cen pohonných hmot (+1,3 % m/m). U ostatní položek k výraznější změně trendu nedošlo. Ceny obuvi a oděvů měly dopad na meziměsíční inflaci, naopak zrychlování meziroční inflace je způsobeno tím, že vyprchává předchozí vliv zlevňování pohonných hmot. Jinými slovy i bez zvyšování cen inflace zrychluje, protože se současné výsledky srovnávají se sníženou základnou loňského roku. Vloni v říjnu pohonné hmoty propady kolem 3 % podruhé v řadě a letos naopak vzrostly přes 1 %. 

Do konce roku z inflace asi plně vypadne efekt levnějšího benzínu a potravin (cca 0,5 procentního bodu), proto očekáváme, že do konce roku se inflace dostane nad 1 %, a to i bez růstu cen, čistě z technického vlivu kvůli změně srovnávací základny. Na druhou stranu utlumený vývoj jádrové inflace naznačuje, že v příštím roce by inflace nad 1 procento měla zrychlovat jenom pozvolna a k cílové úrovní 2 % se dostane až v druhé polovině roku. 

Změnu postoje ČNB zatím nečekáme, nastavení měnové politiky (kurz 27 CZK/EUR, sazby 0,05 %) by mělo zůstat beze změny alespoň do poloviny příštího roku.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.